DOLAR 5,7757
EURO 6,3923
ALTIN 271,5
BIST 108.846
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

MOZAİKSEL YAPININ DAHİLİNDEKİ MEMUR SEN VE GERÇEKLERİ

05.04.2019
1.338
A+
A-

Memur Sen her şeyden evvel karar vermeli, bu karar şudur ; Sen neyin takipçisi, kimin sözcüsü, kimlerin gölgesi, neyin mücadelesi içerisindedir. Tarifi mümkün olamayan bir karmaşanın içerisinde kulaç atmakta. Aslında tarifi mümkün kimlerin sözcülüğü yaptığı da aşikardır. Lakin hiç bir zaman layık olamadıkları sendikacılık alanı içerisinde tarifleri mümkün değildir. Sendikacılık bilindiği gibi ; Hakkın savunması ve çalışanın özlük hakları ile beraberinde rahat bir hizmeti tayin etmektir. Türkiye Cumhuriyeti Devletine hizmet eden bireylerin daha iyi bir hizmet etme kalitesini, artırma çabası için vardır sendika. Sendika, yasalarda belirtilen çizginin çerçevesinde hareket etmek ile yükümlüdür. Bu çizgi sendika kurma ve sendikaya üye olma haklarıdır. Belirtilen tüzük önderliğinde gerekli şekilde sendika kurulup, akabinde çalışmalar yapılır. Aynı şekilde mensup olunan sendikadan istifa edilebilir. Toplu sözleşmelerde, ülke çapında fazla üye sayısına sahip olan sendika yetkilidir. Gerekli imza ve hatta itiraz yetkisi yetkili sendikaya aittir. Diğer sendikalarda toplu sözleşme de gerekli görüşleri rapor eder ve toplu sözleşmeye katkıda bulunur. Toplu sözleşme amacı; gerekli bakanlık ile Devlet hizmetinde olan çalışanın Haklarını iyileştirmektir. Maddi kazanç ile masadan kalkmaktır. Buraya kadar kısaca sendika ve sendikacılık ilkelerinden bahsettim. Toplu sözleşmede bizlere tamamen enkaz olarak yansıyan husustan bahsettim. Her şeyden evvel üye ve istifa hususunun yasal sürecinden bahsettim. İradeye pranga vurulmaz kişi üye olur veya istifa eder bu kendi yasal iradesidir. Mobbing, yani ; psikolojik baskı ile bu tür faaliyet yapılamaz. Yasal suçtur parasal ve nezaret ile cezası vardır. Bu hususlarda Türkiye Kamu Sen olarak açtığımız davalar ve kazandığımız neticeler mevcuttur. Bunlar gerek parasal gerekse hapis yoluna kadar cezai hususları içinde barındırır.Peki Malum Sen hususuna göz atacak olur isek. Malum Sen sendikacılık alanında ne yapmıştır.

Toplu sözleşme masasına oturmadan önce gerekli şartlarımızın kabulü olmaz ise masayı terk ederiz dediler. 3.5 oranı kabul edildi. Fiili hizmet hakkı dediğimiz yıpranma payı hususu halledilecek denildi, lakin talepleri ile çalışanın uzaktan yakından bir iyileştirme hususu mevcut olmadı.  İstenilen bir netice olmadı. Yıpranma payı yine askıda kaldı. Memurun maddi hususların tamamen ellerinin tersleri ile iterek saç sakal kılık kıyafet işleriyle meşgul oldular. Bu meşguliyeti asli sorunlara harcasalardı en azından mücadele ettiler ama olmadı derdim. Mücadeleden korkan bir sendikal kimlikleri mevcut.

Kişiler bizden rahatsız ise neden bizim bu kadar üyemiz var ve neden biz yetkiliyiz. Demek ki biz sevilen ve çalışan bir sendikayız o yüzden üye sayımız fazla. Gibi söylemler kullanırken üyelerini ; mobbing ile yaptıkları aşikardır. Baskı ve tehdit ile üyelik yapan. Korkutarak, aba altından sopa göstererek bir çalışmanın baş aktörleridirler. Kişilerin ailelerine dahi burunlarını sokarak üyelik yapmaktalar. Atanan personele baskı ve korku ile üyelik yaptıkları da Türkiye’nin her yerinde mevcuttur. Üyelikten istifa eden personeli anında odalarına çağırarak ; sürgün, görev yerindeki değişiklik, huzursuzluk gibi gayri ahlaki bir tutum sergileyip tehdit edenler yine onlar.  Dilekçelerin ardı arkası kesilmez bir hal söz konusudur. Çalışanı zor duruma sokarak üye yapan bu hal ve vaziyet ispatlar ile sabittir. Hepsinin hukuki süreçleri Türkiye Kamu Sen tarafından yiğitçe takip edilmekte ve yeni hukuki süreçlerin de çalışanın huzuru için destek vereceğimizden emindir çalışanlar.

 

MİLLİ TAVIRDAN YOKSUN MEMUR SEN

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ; Memur Sen tarafından düşmanca bir tavırla silinmeye çalışılmakta. Bu husus şöyle ki ;Atatürk İlke ve İnkılapları dersinin kaldırılması için yaptıkları fiiller. Atatürk düşmanlarının isimlerinin okullara verilmesi için gösterdiğiniz o tavırlar. Milli mücadele düşmanlarını kucaklayarak Şehit olarak gösteren yine kendileridir. Evet Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Milli mücadele ve Atatürk Düşmanlarını kucaklayan kesimdir Memur Sen. Andımız kaldırılması için evlatlarımızın Milli şuurdan yoksun bir şekilde yetişip ve Kültürel Emperyalizmin kollarına bırakmaya çalışan yine Malum sendikadır. Türkiye’nin her yerinde Çalışanın hakkı için mücadele etmeyen Memur Sen andımızı kaldırılması için adeta seferberlik ilan etmişlerdir. Milli Eğitimden nasipsiz olan Milli olan her hususa düşmanlık eden Memur Sen, Siz neye hizmet etmektesiniz diye sorarım ben size. Bilirim hizmetinizin Milli Ülkü ve Kültüre karşı harekat olduğunu. Yarının güçlü Türkiye’si bugünün evlatlarını yarına sağlam yetiştirmek ile olacaktır. Ötesi beyhude bir çırpınışın ötesine geçmez. Memur Sen neden Türkiye’nin kırmızı çizgilerine karşısın?

FEDERASYON VE EYALET SÖYLEMİ İHANETTİR MEMUR SEN

Kitapçık ve dokümanlarında  “Federasyon ve Eyalet” hususlarından bahseden Eğitim Bir Sen yani Memur Sen konfederasyonuna bağlı sözde Eğitim camiasının sendikasının söylem ve evrakları içerisinde bu söylem yer almakta. Memur Sen hayrola bu akıl Kandil’in aklı Okyanus ötesinin aklıdır. Bu Federasyon söylemi ; Bölücü faaliyetlerin ve Kürdistan sözcülerinin söylemleridir. Böl, parçala, yut denilen Kahpe stratejinin yankısıdır. Sen Türkiye’yi bölme ve parçalama gayreti içindesin. Mozaikçi bir yapılanmaya sahip olan Memur Sen ; Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne karşı harekat içerisindedir. Derhal bu husus ile ilgili gerekenler yapılmalıdır. Aksi halde Memur Sen bu federasyon ve eyalet hayalleri ile parçalama gayesini gerçekleştirme çabalarından vazgeçmeyecektir. Bu nasıl bir hadsizliktir. Bu nasıl bir baş kaldırma ve bölme eylemidir. Sizin arkanızdaki bu güç nedir. Söyle bana Memur Sen; sen sırtını nereye dayadın!

BÖLGESEL SENDİKACILIK YAPMA MEMUR SEN

Bölgesel her türlü eylem sıkıntı yaratan bir faktördür. Bölgesel sendikacılık yapan Memur Sen doğuda Kürtçü, eyaletçi, federasyoncu bir tutum takınarak ; Devlet düşmanlığı yapan zümre ve güruhların sırtını sıvazlıyorlar. Kürtçe dil eğitiminin gayretinde bulunan ve Kürtçe bir eylem oluşturan Memur Sen ; bu mozaikçi tavırla nereye kadar destek görecektir. Bu hususları bile bile üyelikler halen devam mı edecek. Çalışanı bir adım öne nasıl götürürüm diye düşünmeyen Memur Sen eyalet ve federasyoncu bir hal alarak bölgesel sendikacılık yapmaktadır. Siz Atatürk düşmanlarıyla el ele gezmeye devam edin. Atatürk’ün evlatları nefes aldığı sürece bu hususlara taviz vermeyecektir.

Cumhur İttifakı seçim sürecinde ; Beka sorunu ile karşı karşıya olduğumuz ateş çemberinde, Memur Sen Cumhur İttifakı için hiç bir çaba sarf etmemiş aksine bu söylemleri ile bölünmez bütünlüğe zarar vermiştir.

Türkiye Kamu Sen olarak bizlerin tek gayesi ; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Aziz Türk Milletinin bölünmez bütünlüğü ve refahıdır. Bizim hedefimiz Ülkemizi Muasır medeniyet seviyesine yüceltmek ve yükseltmektir. Yeni bir toplu sözleşme sürecinde ve yetki sürecinde Memur Sen üyeliği olan kıymetli çalışanlarımız, Devletimizin her alanında asli vazifesini bilen ve liyakat ile sadakat ile hizmet eden çalışanların yeniden bu hususları ivedilik ile gözden geçirmeleri şarttır.

ERTUĞRUL SUBAŞI

TÜRK SAĞLIK SEN TEMSİLCİSİ

AHLAT

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.