DOLAR 5,9494
EURO 6,6572
ALTIN 289,0
BIST 114.700
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

Montaj Mitingler Fayda Etmiyor

06.03.2014
57
A+
A-

Orhan Karataş

Ülke iyiden iyiye seçim havasına girdi. Geri sayım devam ediyor ve sandıkların nasıl bir sonuç vereceğinin işaretlerini, meydanlara bakarak anlamak mümkün. Her mitingi yerinde izleme imkanız yok. Ancak her ne kadar kurulan para havuzlarıyla medya ele geçirilmiş, televizyonlar AKP tarafından parsellenmiş olsa da, canlı verilen konuşmalardan bir sonuç çıkarmak mümkün olabiliyor.

Seçimin yıldız partisi

MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli gittiği her yerde görülmemiş bir kalabalık, büyük bir coşku ve heyecanla karşılanıyor. Kilometrelerce karşılama kuyrukları oluşuyor. Meydanlar, toplantı alanları son derece canlı ve ateşli. Uğradığı il ve ilçede adeta bir bayram havası yaşanıyor. Konuşmaları etkili ve karşılık görüyor. Taraflı tarafsız herkes, bu seçimin yıldız partisinin MHP olacağını söylüyor. Millet sabırsızlıkla seçim sandığının önüne konulmasını bekliyor.

Ne yapsalar fayda etmiyor

Medyanın ele geçirilmiş olmasına, korku, tehdit ve parayla kalabalık toplanmasına rağmen AKP mitingleri son derece zayıf. Hiçbir heyecan yok, sönük ve cansız. Bütün televizyon kanalları anında seferber oluyor, çekim hileleriyle meydanlar dolu gösterilmeye ve böylece “hala güçlüyüz” algısı verilmeye uğraşılıyor, ancak içi bir türlü doldurulamıyor. Ön tarafa toplanmış ve her yerde aynı kişilerden oluşan küçük bir kalabalık, meydanı havaya sokmaya ve canlandırmaya uğraşıyor, ama ne yapsalar fayda etmiyor. Hemen hemen her yerde meydanı dolduranların önemli bir kısmını da sivil polisler oluşturuyor. Hem kalabalığı arttırıyorlar, hem de birisi ayakkabı kutusu gösterir veya yolsuzluk ve rüşveti hatırlatan bir pankart açar endişesiyle kendilerince tedbir alıyorlar. Buna rağmen engel olamıyorlar. Vatandaş ağır şekilde dayak yemeyi de, harekete uğramayı da, hatta dava edilmeyi de göze alıp, yine de itirazını haykırıyor.

Herkes şahit

MHP lideri sayın Bahçeli, AKP’nin kalabalıklarını, “montajlanmış meydanlar” olarak değerlendirdi. Bütün millet aynı değerlendirmeyi yapıyor. Bir taksiye binin, bir bakkala gidin, sokakta birine rastlayın AKP’nin ne şekilde kalabalık topladığıyla ilgili örnekler dinlersiniz. Özellikle belediye çalışanlarının nasıl tehditlerle meydanlara çağırıldığı herkesin malumudur. Mahalle kasabında şahit olduğum bir konuşmada, belediye otobüsü şoförü olduğunu anladığım bir vatandaş, “akşama kadar direksiyon sallıyoruz, sabaha kadar da bayrak ve afiş astırıyorlar. Çoluk çocuğumuzun ekmek parasının peşindeyiz ve çaresiz biçimde söylenene razı oluyoruz” diyordu. Bu ülkede yaşayan herkes, kendi yakın çevresinde bu tür yakınmalara, bu yolla kalabalık toplama örneklerine mutlaka şahitlik etmiştir.

Telaş

Sayın başbakan, MHP liderinin AKP meydanlarındaki montajı ifşa etmesinin telaşıyla, “Birileri ahlaksızca çıkıp bu mitinglerdeki görüntülerin montaj olduğunu söylüyorlar. Onlar buyursun gelsin kendi gözleriyle görsün. Bindirilmiş kıta mantığını kabul etmeyen bir genel başkanım. Meydandaki reel yapıyı görmek için teşkilatımıza bu talimatı kesin olarak vermiş bir genel başkanım. Anketler yoluyla oynanmak istenen bir oyun var. Niye bu partiler hep ikinciliği üçüncülüğü dördüncülüğü kabul ediyorlar. Eğer partim bu seçimlerden de birinci olarak çıkmazsa ben siyaseti bırakmaya hazırım diyorum. Acaba diğerleri bunu bırakmaya hazır mı?” diyor. Başka hiçbir şeye gerek kalmadan sadece bu cümleler bile nasıl bir telaş yaşandığını anlamaya da, anlatmaya da fazlasıyla yeterlidir.

Partilisi başbakanı yalanlıyor

Sayın başbakana göre montaj yapmak ahlaksızlık olmuyor, montaj yapıldığını söylemek ahlaksızlık oluyor. Hiç uzağa gitmeye, derin araştırmalar yapmaya gerek yok. Çekim hileleriyle meydanların nasıl kalabalık gösterildiğini AKP’yi takip eden bir kamerana sorun, size bütün detaylarıyla anlatsın. Bindirilmiş kıta mantığının kurulduğu ilk günden itibaren AKP’ye hakim olduğunu, bunun üzerinden bir algı oluşturulduğunu bu ülkede yaşayıp da bilmeyen mi var? Şu tesadüfe bakınız ki, sayın başbakanın bunları söylediği saatte bir başka televizyon kanalında AKP’li bir hanım, parayla tutulmuş 35 otobüsten oluşan bir filolarıyla mitinglere katılmak için il il nasıl gezdirildiklerini heyecanla ve büyük bir maharetmiş gibi anlatıyordu. Anketler üzerinden nasıl bir oyun oynandığını, AKP’nin bu yolla nasıl manipülasyon yaptığını, bu millet önceki seçimlerden çok iyi biliyor.

İkinci parti olursa AKP kalmaz

AKP’yi ele veren bir başka değerlendirme de, sayın başbakanın muhalefet partilerine ayar vermeye uğraşırken söylediği, “ikinci parti olursam siyaseti bırakmaya hazırım” cümlesidir. Evet, bunu zaten biliyoruz. Özellikle 17 Aralık’tan sonra daha da net biliyoruz. AKP ikinci parti olduğu gün istese de devam edemeyecektir. Darmadağın olacak ve birçok bakanı yüce divana gidecektir. Geride ne bir parti, ne de bir genel başkan kalacaktır. Böyle olduğu içindir ki, ülkeyi batırma, bölme pahasına da olsa iktidarı sürdürmeye çabalıyorlar. Nitekim, AKP’nin kurucusu ve sayın başbakanın 5 yıl yardımcılığını yapan Abdüllatif Şener, “koltuğu kaybetmemek için savaş bile çıkartır” diyor.

Daha ne olması gerekiyor?

İktidar değişimi demokrasinin en güzel tarafıdır. Zira başka türlüsü zaten demokrasi değil, diktatörlük oluyor. Kaldı ki, ülkenin içinde bulunduğu durum AKP’den biran önce kurtulmanın artık şart olduğunu gösteriyor. İhanet zıvanadan çıkmış ve ülke bölünmenin eşiğine getirilmiştir. Dış itibarımız yerlerde sürünmektedir. Sokaklar kaynıyor. Borç gırtlağa dayanmış. İşsizlik, zamlar, vergiler insanımızı canından bezdirmiş. Bunların üzerine bir de bütün dünyayı hayrete düşüren ve ucu bucağı belli olmayan soygunlar, hırsızlar, rüşvet ve yolsuzluklar eklenmiş. Bir iktidarın gitmesi için daha ne olması gerekiyor?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.