Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Milli ve yerli duruş!

02.08.2017
A+
A-

Liderlik, sadece başında bulunduğunuz yapıları, siyasi açıdan yönetme başarısı ve kalibiyeti değil, aynı zamanda o topluluğu ve ait olduğu ana bütünü yüceltme, koruyup, kollama, sosyolojik açıdan tahlil edip, ortak hedefler koyma meselesidir.
***
Bu tanımdan hareketle “Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben!” diyen Lider Devlet Bahçeli, Türk milleti ve Türk tarihinin derin hafızasındaki bu değerlere ihtiyaç olduğunu görerek, mevcut şartlara uygun şekilde güncelleyerek, gündem ve tedavüle yerleştirmiştir. Bunun gibi, milli ve yerli olma, bakabilme, yaşayabilme meselesini ifade ederek, Türk milleti için soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz ekmek kadar hayati değer taşıyan bu kavramı tekrar gündemine almıştır.
***
Milli ve yerli olma, bakabilme, yaşayabilme meselesi; eski emperyal, yeni küresel istilanin Afrika, Ortadoğu ve Asya’da ‘parçala+ küçült+yönet’ üçlemesine karşı Ahmet Vefik Paşa, Yusuf Akçura, Gaspıralı İsmail ve Ziya Gökalp’le teorik düzlemde başlayan ve Mustafa Kemal Atatürk’le pratikte uygulanıp, nihayetlenen ruha atıfta bulunmaktır. Günümüz şartlarına göre bu ruhu değiştirmeden geliştirme ve yaşayabilmektir…
***
Milli ve yerli olma meselesi; Anadolu’yu kimlik ve inanç farklılıklarıyla cehenneme çevirip, toplumsal cinnet hedefleyen, hastalıklı, gaddar ve şizofren zihniyetin bu zehrine karşı bağışıklık kazanmamızı sağlayan, kalıcı bir tedavidir.
***
80 milyona hitap eden, sosyolojik ve stratejik bir argüman olan milli ve yerli olma meselesine en büyük örnek ve ispat; Kurtuluş Savaşı’nı toplumsal ruh, planlama ve hedef birlikteliği açısından tarif eden Milli Mücadele kavramıdır. Milli Mücadele, o dönem toplumun tek ses, tek vücut olabilme kabiliyeti, senkronize hareket etme, görmeden ve duymadan anlayabilme şuurudur. Bugün Lider Devlet Bahçeli’nin hedef koyduğu, işaret ettiği milli ve yerli duruş da budur.

***
Milli ve yerli duruş; Misakı Milli sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın tamamını kucaklayıp, onların refahını ve yaşam standartlarını geliştirme ve yükseltme şuurudur.
Milli ve yerli duruş; şehitlerimizin kanlarıyla çizilen sınırlarımız içinde bulunan doğal kaynakları peşkeş çekmeyip, 80 milyon için kullanma şuurudur.
Milli ve yerli duruş; savunmada, sanayide, tarımda, teknolojide, kendi emeğinle, beyin gücünle, sahip olduğun kaynakları en verimli şekilde değerlendirerek üretim yapabilme kabiliyetidir.
Milli ve yerli duruş; kendi geleneklerinden, kültüründen, zenginliklerden beslenip, bu değerleri korumak ve kollamaktır.

****
Lider Devlet Bahçeli, sosyolojik açıdan çok önemli stratejik argüman olan milli ve yerli olma kavramını, Türk siyasetine, Türk milletine ve Türk devletine hatırlatmış, altını çizmiş ve ortak hedef olarak koymuştur. Lider siyasetçi olmanın gereğini her zamanki gibi yerine getirmiştir.
Lider ülke Türkiye olmanın yegane reçetesi de budur.

Ahmet ERDOĞAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.