DOLAR 5,6593
EURO 6,2788
ALTIN 272,8
BIST 95.286
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Milli Milat…

3.112
A+
A-

24 Haziran seçimleri sadece seçmen iradesinin siyasal tercihini belirlemeyecek, milli bekamız ve müreffeh geleceğin güçlü temellerini atacak bir tercih olacaktır…

***

Türkiye’nin her alanda yeni bir başlangıç sürecine adım atacağı ve milli iradenin yönünü tercih edeceği bu seçimler, Cumhuriyet ilkeleri ile milli değerlerimiz üzerine inşa edilecek yeni hükümet sistemi yeni bir başlangıçtır…

***

16 Nisan Anayasa referandumuyla milli iradenin tescil ettiği sistemsel değişimin 24 Haziran seçimleriyle “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin” siyasal hayatımıza yön vermesi açısından da çok önemli bir milat olacağı aşikârdır.

***

Türkiye hızlı bir şekilde bu sürece yaklaşırken, yeni hükümet olma sistemi ile bu sistemin daha güçlü bir Türkiye inşa etme vizyonuna sahip çıkmak istiklal mücadelesinden farksızdır.

***

Bu aşamada; yerli ve milli bilinçle görev üstlenen AKP ve MHP’nin “Lider ülke Türkiye” vizyonu çerçevesinde daha güçlü bir iradenin temini için ortaya koydukları “cumhur ittifakı” vizyonu bir anlamda birlik ve bütünlük içinde olunması milletimizin özlediği de bir tablodur.

***

Fakat millet iradesinin kucakladığı bu “milli tablo” karşısında panikleyen CHP ve İP gibi siyasal oluşumların karşıtlık seçeneğini kullanmaları manidardır.

***

CHP ve İP ne istemektedir?

***

Türk milleti 16 Nisan referandumu ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde karar kılmışken, CHP ve İP’in millete rağmen “parlamenter sisteme” dönme “ihtirası” akıl tutulmasıdır.

***

Her kürsüye çıkışında Demokrasiden bahseden CHP’nin millet iradesinin tescil ettiği Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı tavır geliştirmesi CHP’nin demokrasiyi kavrayamadığının ispatıdır.

***

Cumhuriyet ve Demokrasi millet iradesinin siyasal tercih belirlemede en önemli dinamikleri olduğuna göre milletimiz 16 Nisanda demokrasi bilinci ile bir tercih ortaya koymuştur.

Bu tercihi gücünü milletten alan bir siyasal partinin ret etmesi demokrasi ayıbıdır.

***

İP’e gelince; Siyasal ikballeri uğruna siyasal etik ve siyasal nezaketten habersiz “tarlada siyaset” kışkırtması ile başlangıç notu sıfır olan bu partinin, 15 milletvekili transferi ile seçim kanunlarını arkadan dolanma ve hülle siyasetine soyunmaları hiçbir demokrasinin kabul etmeyeceği yaklaşımlardır.

***

Belki de CHP ve İP’i kanka yapan unsur yukarıda verdiğim iki örnekten anlaşılacağı gibi demokrasiye çaprazdan bakan anlayışlarıdır.

***

Hal böyle olunca, 24 Haziran seçimleri milletimiz açısından sadece siyasal tercih olmayacak, milli bekamızın korunması ile Cumhuriyet değerlerimizin teminatı olan demokrasi anlayışını çarpıtanlara ders veren bir tercih olacaktır.

***

Bu sebeple; MHP genel Başkanı sayın Bahçeli’nin üstün Devlet adamlığı vizyonu ile ortaya koyduğu “milli ittifak formülü” ve “birlik bütünlüğümüz için aldığı inisiyatifin” milletimiz tarafından çok iyi değerlendirilmesi önemlidir.

***

24 Haziran seçimleri ne getirecek iyi incelemek gerekiyor.

Birincisi; Türkiye’nin etrafında yakılan ateşin söndürülmesi, AB perspektifinin milli bakış ile güncellenmesi, ekonomik, sosyal sorunların aşılması, bürokrasinin daha işler hale getirmesi, çevik yönetim sistemi ile milli karaların ivedi olarak alınabilmesi açısından çok önemli bir vizyondur.

***

Ayrıca, Parlamentonun yasama saygınlığının güçlendirilmesi, Cumhurbaşkanının Devleti temsil yetkisinin güçlü hale getirilmesi, kurulacak hükümetin güçlü karalar alması 24 Haziran seçimlerinde ortaya konacak güçlü irade ile mümkündür.

***

Bu aşamada necip Türk milletinin sandık fırsatının iyi değerlendirip MHP ve AKP’nin ortaya koyduğu milli ve güçlü iradenin milletimiz tarafından güçlü şekilde tescil edilmesi Türkiye için yeni bir başlangıç, yeni bir milat olacaktır…

Mustafa ERTEKİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.