Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Milli iradeyi de çalmışlar

20.02.2014
A+
A-

AKP’nin yalan, talan ve ihanet düzeninin boyutlarını ortaya koyan yeni belgeler ortaya çıktı. Hırsızlığın sadece ortalığa saçılan tarihin en büyük yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla, sınırlı kalmadığı, milli iradenin de çalındığı belgeleriyle kanıtlandı. Basının susturulup muhalefetin sesinin kısılması, kamuoyu yoklama sonuçlarının masa başında değiştirilip manipülasyon yapılması dışında milletin oylarının da hortumlandığı anlaşıldı. 2011 seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı oy oranları ile AKP’nin de içinde olduğu siyasi partilerin sandık tutanakları arasında 10 puanlık fark olduğu belgelendi.

Sayın başbakan başta olmak üzere AKP sözcüleri neredeyse her konuşmalarında yüze 50 oy almakla övünüyor, yolsuzluk ve rüşvet iddialarını milli irade hırsızlığı olarak değerlendiriyorlar. Milli iradeden bu kadar çok bahsetmelerinin altında ne yattığı, neye kılıf yapmaya çalıştıkları yasal dinlemelerin ortaya koyduğu ses kayıtları ile ibret verecek biçimde belgelendi. Rüşvet ve yolsuzluk iddialarını milli irade kılıfına sarmaya çalışırken, diğer taraftan basına sansür koyup muhalefeti susturarak, masa başında kamuoyu yoklamalarının üzerinde oynayıp manipülasyon yaparak milli iradeyi dinamitlemişler. Ancak, bu kadarla da kalınmadığı ve doğrudan seçim sonuçlarını önemli ölçüde etkileyecek kadar milli iradeye müdahale edildiğinin başka kanıtları ortaya çıktı.

Ölçüyü AKP koydu

AKP’nin seçim işlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un, daha dünkü gazetelere yansıyan bir beyanı var. Şentop, “hile varsa foyası da tutanaklara bakınca çıkar. YSK’nın oluşturacağı sistemin dışında biz de sandık görevlileriyle tutanakları ikinci kez kontrol etmiş olacağız” diyor. Şimdi, tam da Şentop’un dediği gibi sandık görevlilerinin tuttuğu tutanakları kontrol ederek, 2011 seçimlerinde ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Bir yanlış anlaşılma ve haksızlık olmasın diye, sadece AKP’nin tutanaklarını değil, CHP’li sandık görevlilerinin tutanaklarını da esas alalım: Mesela Adana Yumurtalık’da 1009 Nolu sandığın sonuçlarına bakalım. Bu sandıkta CHP’li sandık görevlileri 187 oy aldıklarını tespit etmişler. AKP’nin sandık görevlileri ise 27 oy aldıklarını tutanaklarına geçirmişler. Oysa Yüksek Seçim Kurulu aynı sandıkta CHP’nin 53, AKP’nin ise 98 oy aldığını ilan etmiş.

Bu durum Türkiye genelinde böyle devam ediyor. CHP ve AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu ile aynı sonuçları verdikleri yerler elbette var. YSK açıkladığı sonuçlarda CHP sandık görevlilerinin tutanaklarda belirttiği oy sayılarından daha fazla olan istisna cinsinden tek bir sandık bile bulunmuyor. Buna karşılık AKP sandık görevlilerinin tutanaklarına yansıttığı oy miktarları her ne hikmetse Türkiye’nin her yerinde genel olarak artıyor.

10 puan AKP’ye gitti

AKP ve CHP’nin sandık tutanakları birleştirilince 2011 seçimlerinin sonuçları Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığından tamamen farklı çıkıyor. Tutanaklar AKP’nin aldığı oyun YSK’nın açıkladığı gibi yüzde 49,83 değil, yüzde 39,81 olduğunu gösteriyor. Aynı tutanaklar CHP’nin oyunun yüzde 25,98 yerine yüzde 28,83 olduğunu, MHP’nin yüzde 13,01 yerine yüzde 14,44 oy aldığını ortaya koyuyor. AKP’nin oyları yüzde 10,2 puan artarken, CHP’nin oyları yüzde 2,85, MHP’nin oyları ise yüzde 1,43 azalmış. Buna karşılık bağımsızların oylarında değişen hiçbir şey olmamış.

Siyasi parti temsilcilerinin tutanakları da, YSK tutanakları da bağımsızların yüzde 6,57 oy aldığını söylüyor. Diğer taraftan baraj altında kalan partilerin aldığı oy oranlarlarında yarı yarıya değişiklik var. Yüksek Seçim Kurulu barajı geçemeyen partilerin toplam oyunu 4,61 olarak duyurdu. Oysa siyasi parti temsilcilerinin tutanakları bu oranın yüzde 10,36 olduğunu belgeliyor. Yüzde 5,75’lik bir kayıp var. CHP, MHP ve barajı aşamayan partilerin tutanaklarda eksik çıkan oylarının toplamı, AKP’nin fazla çıkan oy oranı ile eşit.

Milletvekili sayısını etkiliyor

Bu sonuçlar haliyle milletvekili sayısını da etkiliyor. Sandık kurullarının tutanakları esas alınsaydı, AKP’nin çıkardığı milletvekili sayısı da 327 değil, 295 olacaktı. Aradaki fark 32 milletvekili. CHP 135 yerine 155 sandalye alırken, MHP’nin milletvekili sayısı da 53’te kalmayacak, 65 olarak gerçekleşecekti. Tutanaklar, CHP’nin 20, MHP’nin 12 milletvekili kaybı olduğunu ortaya koyuyor.

Kamuoyu yoklaması tiyatrosu

Bütün bu tablonun gösterdiği bir başka çarpıcı sonuç daha var. Açıklanan kamuoyu yoklamalarının masa başında AKP tarafından nasıl ayarlandığı, en küçük bir endişeye yer kalmayacak şekilde ses kayıtlarıyla belgelendi. Seçimlerin öncesinde kamuoyu yoklaması diye bu millete yutturulan sonuçların sandıktan da aynen çıkmasının tesadüf olmadığını şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Önce milleti alıştırıp inandırıyorlar, sonra da vaziyeti buna göre ayarlıyorlar. Kamuoyu yoklaması yapan şirketler, nasıl isabetli tahmin yaptıklarıyla övünürken, AKP’de bu oyları almasının tesadüf olmadığı imajı vererek, şüpheleri ortadan kaldırıyor.

Öztürk’ün itirazı

Açıkladığımız bu listeler CHP ve MHP’de de mevcut. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, sandık tutanakları ile açıklanan oranlar arasındaki bu farkın nereden kaynaklandığını YSK’ya sorduklarını, ancak, “itiraz süresi doldu. Geçmişe ait iddialar için bir şey yapamayız” cevabı aldıklarını söylüyor. Öztürk, “Milli iradeyi çalarak işe başlamışlar, gerisi kendiliğinden gelmiş” diyerek, ortalığa saçılanların tesadüf olmadığını da kaydetti.

Millet gereğini yapmış

Biz sadece bir tespit yaptık. AKP’nin seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısının söylediklerini ölçü aldık. Siyasi partilerin sandık tutanakları, bu milletin iradesinin meclise yansımadığını gösteriyor. Bu durum aynı zamanda, “AKP 2009 mahalli seçimlerindeki yüzde 38 oy aldı. İyiye giden hiçbir şey olmadığı gibi, hatta hayat şartları daha da zorlaşıp ülke bölünmenin eşiğine getirildiği halde AKP oylarını nasıl 10 puanın üzerinde arttırdı?

Bu kadar yalan, talan ve ihanete rağmen AKP nasıl bu kadar oy alıyor?” Sorusunun cevabını da veriyor. Anlaşılan, 2011 seçimlerinde millet gereğini yapmış. Ancak paralel devleti geçememiş! Millet iradesi ve paralel devlet masallarının bir suçluluk telaşından öteye geçmediği çok daha iyi anlaşılıyor.

İŞTE O BELGELER

sayfa

sayfa2

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.