Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Millet Can Derdindeyken AKP Siyasi Emel Peşinde

16.05.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

Çok büyük acılar yaşıyoruz.

Soma’da meydana gelen maden kazasında yüzlerce maden işçisinin yaşamını yitirmesi herkesi yasa boğdu.

Kolay değil, kelimelerle ifade dilemeyecek kadar hazin…

Bu satırları yazdığım dakikalarda yaşamını yitiren madencilerimizin sayısı 282 kişi idi!

Bu üzücü hadise sadece ülkemiz en büyük madencilik felaketi olmasıyla tarihe geçmedi, aynı zamanda dünyanın en büyük madencilik felaketlerinden birisi olarak da tarihe kazınmış oldu.

* * *

Millet böylesi bir acıyı her yaştan, her kesimden, her yöreden fertleriyle ortak hislerle paylaştı.

Hiç bilmediğimiz, tanımadığımız insanlarla madencilerimizin kurtulması için belki de aynı duaya amin dedik mesela…

Kurtarılan her bir madencimiz için aynı sevinci, aynı duyguyla ve aynı coşkuyla yaşadık.

Yerin binlerce metre altından çıkarılan, “kömür karasına bürünmüş, ancak hali dünyanın en nur-u pak olan her cansız beden” için bu kez kahrolduk, duayla meşgul eylediğimiz dillerimizi, bu kez rahmet temennisinin uğraşına verdik…

Bir idik çünkü!

Koskoca bir millet idik!

Ve millet olmanın gereği neyse onu yapıyor, görüşü, bakışı, siyasi tercihi ne olursa olsun yüreklerimizi birbirine -belki çoğumuz farkına varmasa da- kenetlemiş oluyorduk.

* * *

Millet bir olmuş, kendi canlarının derdine düşmüşken, iktidar kanadından gelen mesajlar sebebiyle de adeta kahroluyorduk.

Mesela Şamil Tayyar’ın Soma madenlerinde, meclise verilen önerge için yaptığı “bunlar gündemi oyalama çabaları” türünden açıklamalarını, Burhan Kuzu’nun şahadete yürüyen madencilerimizin sayısının çokluğu ile ilgili münakaşa yaratıp, polemiğe varan sözlerini görünce “bari böylesi bir günde yapmayın” diyorduk.

Derken Başbakan Erdoğan’ın Soma’ya yaptığı ziyaretinde neler söyleyip, hangi bilgileri kamuoyu ile paylaşacağına dikkat kesildik.

Açıklamasını dinlerken yine yanılmadık, yine ve yeniden AKP’nin “siyasi menfaatlerini milli menfaatlerinden üstün tuttuğunu” görmüş olduk.

150 yıl önceki yaşanılan maden kazalarından bahsedilmesi, böylesi kazaların “olağan kabul edilmesi” gerektiğini belirten sözler kullanması böylesi bir günde hiç ama hiç olmadı.

* * *

Gördük ki sorumlu davranması gereken iktidar, tepeden tırnağa her bir mensubuyla kendi derdine düşmüş, yerin binlerce metre altındaki canları boş vermiş bir edayla “suçu üzerinden atma” telaşına düşmüştü.

Dikkat edin bu anlamda hiçbir siyasi parti yayınladıkları mesajında AKP iktidarı ile ilgili bir şey dememişlerdi.

Çünkü yüzlerce madencinin durumu, milletin yaşadığı acı, siyasetin çok ötesinde bir olaydı.

Ama AKP “kendini aklama” derdiyle böylesi büyük acının yaşandığı bir günde dahi “huylu huyundan vazgeçmez” edasıyla, milletin acısını boş verdi, kendi ikbalini, çıkar ve hesaplarını ön planda tuttu.

* * *

Sadece bu kadar mı?

Sonrasında yaşanılan olaylar ne yazık ki daha vahim konuları görmemize vesile oluyordu.

Milletin acısını paylaşması gereken, milletin dertleriyle dertlenip, milletle omuz omuza durması gereken iktidar Soma’daki rezil haliyle kutuplaşmaya ve kavgaya devam ettiğini gösteriyordu.

Başbakan Erdoğan’ın özel kalem müdür yardımcısı olduğu söylenilen, insanlıktan nasibini almamış bir “adamcığın” yerde savunmasız halde duran vatandaşa tekmelerle saldırması, buna ilave olarak Başbakanlık makamında bulunan Erdoğan’ın da “yumruklarla” başka bir vatandaşa hücum etmesi Türkiye’nin en büyük probleminin AKP İktidarı olduğunu gözler önüne serdi.

Bu hadiselerle beraber inanın söyleyecek söz bulmakta zorlanıyorum.

Millet canıyla uğraşırken, AKP iktidarının rezil bir halde siyasi çıkarları uğruna vatandaşlara hücum etmesi kabulü asla mümkün olmayan bir durumdur.

Soma’da yaşanılan tüm hadiseleri düşündüğümüzde, AKP iktidarına “Allah sizi ıslah etsin” demekten başka bir şey bulamıyorum.

Yazık ki, ne yazık…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.