Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

MHP’yi Anlayabilme Şuuru

02.07.2015
A+
A-

TBMM Meclis başkanlığı seçiminde romantik siyasi beklentiler içinde olanlar Devlet Bahçeli’nin kararı ile ters yüz oldular. Sonrasında nerdeyse Bahçeli sosyal medyada adeta linç edilecek eleştirilere maruz kaldı.

MHP herkesin anlayabileceği bir siyasi parti değildir. Dünyada siyasi karşılığı olarak eşi benzeri de yoktur. Bu bakımdan tatlı su laiklerinin, masa başı devrimcilerinin, PKK uzantılı veya bağlantılı ayrılıkçı Kürtlerin bu partiyi anlamalarını beklememek lazım gelir.

Bir zamanlar Cumhuriyet Gazetesinin manşetlerinde ‘Başbuğ Atatürk’ yazıldığını kaç kişi biliyor? MHP kendi değer yargıları ve ülküsünden vazgeçtiğinde zaten MHP olamaz. Bir anlamda adeta devletin can simididir. Bu devletin olmazsa olmaz partisidir. Bu yüzden Devlet Bahçeli ve ekibi devlet meselelerini günü kurtarma metotları içinde değerlendirmiyor.

Dün olduğu gibi bugünde devletin işleyiş mekanizmasında gördüğü bir arızada her zaman devletin dişlilerinden biri oluyor. O bakımdan Kılıçdaroğlu’nun ‘ Gel sen başbakan ol’ cümlesinin MHP’de karşılığı olmadı.

MHP her şeye rağmen iktidar olmak istese ve makyavelist bir şekilde bunu hayata geçirmek istese inanın ilk seçimde iktidar olur. Ancak MHP bu yöntemlere tevessül ederek devletin bekasını riske sokmayacak vatansever anlayışla politika üretmeye emek sarfediyor.

Bıyıkları aşağıya sarkan ülkücü gençliği karikatürize ederek bir aykırı kişi oluşturma çabalarından bu noktalara gelinmiş olması bile azımsanamaz. MHP elbette Ak Parti ile aynı paralelde düşünmüyor ve hareket etmiyor. Bunun böyle olması,milletin ekseri çoğunluyla birinci parti olmuş bir siyasi partiyi düşman olarak göreceği anlamı da taşımıyor.

Elinde Ülkü Ocakları vasıtasıyla sivil milis gücü olan bir siyasi parti olan MHP sadece aldığı oy değerinin üzerinde bir değeri vardır. Devletin bekası ve milletin refahı için baraj altında kalmayı bile göze alabiliyor.

Evet MHP derinlemesine incelenmesi gereken kendine has özellikleri olan bir siyasi partidir. Bu bakımdan hiç kimse MHP’yi Ak Parti’nin payandası filan görmesin.

Muhalefet TBMM seçiminde madem ki bir sonuç almak istiyordu Cumhurbaşkanlığı seçiminde destekledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu pekala destekleyebilirlerdi. Şu romantizmi bırakıp gerçekler ile yüzleşmenin sırası geldi.

MHP ile HDP’yi bir araya getirmek demek MHP’yi sonsuza kadar yok etmek demektir. Oysa TBMM şimdi meclis başkanını seçti ve demokratik işleyiş devam ediyor. Devlet yönetimi kin,öfke,öç alma, ihtirasla sağlanmaz. Koalisyon heveslisi olduğunu feryat figan her platformda dile getiren CHP neden Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermedi? Cumhurbaşkanlığını yapacağına inanıyorlar da TBMM başkanlığını yapacağına mı inanmıyorlar.

Son dönemde bu CHP ve HDP’nin MHP düşmanlığının bir arka planı olduğuna inanıyorum. Çünkü CHP iktidar olmayı ama iktidar olmayı çok istiyor. Bunun için bir çok şeyden vazgeçecek, ancak MHP ilkeleriyle örtüşen bir koalisyonda iktidar olmak istiyor.

Kabul etmek gerekir ki MHP devlette yaşanan her tıkanmada önünü açmıştır. Ancak en sert muhalefeti de yapmaktan asla geri adım atmamıştır. Bu bakımdan MHP’nin siyasi tavrını anlamak için öncelikle şuurlu bir tarih bilgisi, kuvvetli bir devlet ve millet sevgisi olduğunu her platformda dile getiren bir genel başkanı var.

İstiklal Caddesinde çırılçıplak soyunup dans eden trans vatandaşımızın yaptığı demokratik bir hak olarak değerlendirilirken Devlet Bahçeli’nin tutumunu yerden yere vuranlar iki yüzlü davranıyor. Bırakın da MHP kendi kararlarını kendi verebilsin, en fazla oyu almış bir siyasi partiden meclis başkanı çıkmasından daha doğal ne olabilir ki? MHP yapılan anketlerde ‘ kendi partinize değil de bir başka partiye oy vermek zorunda kalsanız hangi partiye oy verirdiniz? Sorusu yöneltildiğinde vatandaşların % 65 MHP demiştir. Bu bakımdan MHP küçük makam hesapları içinde olmamaya özen göstermektedir.

Selami ŞAHİN

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.