Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

MHP’nin Yeri

03.01.2018
A+
A-

Türkiye’nin önemli Kamuoyu Araştırma şirketlerinden olan İntegral’in başında bulunan kıymetli Üstadım Ümit Yaldız Bey ile mutat zamanlarda politika üzerine konuşur, fikir alışverişinde bulunuruz. Kendisiyle son bir yıldır yaptığımız tüm sohbetlerimizde, “Türkiye’de siyasetin tıkanıklık yaşadığını bunu açmanın da bir zaruret olduğunu ve yeni seslere ihtiyaç duyulduğunu” hararetle savundu. Bununla beraber de fikirlerinin araştırmalara dayandığının da altını çizdi.

Şimdi burada durup, parantez açıp geri geliyorum…

***

Yıllar önce Türk Siyasetinin bilerek parçalara ayrıldığını hatta bunun için özel gayret sarf edildiğini yazıp söylemiştim.

Asıl önemlisi bu parçalama harekâtlarıyla bir “ön-kesme” planlanırken, perde arkasında da Türk Siyasetini “yeniden tasarlama” projelerinin olduğunu savunmuştum.

Bu parçalama ve yeniden tasarlama organizasyonlarına en fazla mazur kalan ya da diğer bir ifadeyle hedef olan siyasi parti de hiç şüphesiz MHP’dir.

***

Bu noktada MHP’den üç önemli kopma olmuş diyebiliriz. Merhum Yazıcıoğlu’nun BBP’si, Y. Tuğrul Türkeş Beyin ATP’si ve Meral Hanımın İP’si… Diğerlerini saymaya gerek yok.

BBP hiçbir zaman siyasi başarı sağlayamamış, aksine her zamanda gerilemiştir. Bunun da birçok sebebi vardır.

ATP ise, kısa zamanda münfesih duruma düşmüş ve kurucusunun tekrar MHP’ye dönmesiyle yok olmuştur. Bu da çok normal bir seyirdir.

***

Şimdi yeni bir deneme ile karşı karşıyayız. Akşener’in(!) İP’si … Büyük fırtınalar koparılarak dizayn edilmeye çalışılan bu organizasyon şu ana kadar silik bir görüntü sergilemektedir. Bir de daha hakikatle yüzleşememiştir. Yüzleşmenin bu yapıyı daha silik hale getireceğini de düşündüğümü ifade etmek isterim.

***

Şimdi, evet Ümit Yaldız ustama hak verdik diyelim, ama kurulan yeni partinin tutunabilmesi hiç de kolay değildir. Esas itibariyle bir siyasi partinin tutunması birilerinin istek ve beklentilere bağlı değildir. Olmayacaktır da…

Çünkü bu mesele değişmez ve şaşmaz bir kaide olan “kâinattın boşluk prensibi” ile alakalıdır. Yani boşluk yoksa yeniye de ihtiyaç yoktur. Açık bir ifadeyle herhangi bir partinin yer tutması ve tutunması bulacağı boşluğa yani yere bağlıdır.

Şu anki görüntüyle MHP bu boşluğu vermemiştir. Aksine MHP siyasi alanda daha etkili olmaya başlamıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dediğimiz yeni yapılanmada da bu etki kendini çok üst seviyede gösterecektir.

Çünkü MHP vardır. Ve MHP Türkiye’deki “Siyasi-Sosyal” tabakaların tam ortasında yer almaktadır.

Biraz daha açalım; kabul edelim etmeyelim Türkiye’de %65 seviyelerinde “Mukaddesatçı, Demokrat ve Milliyetçi Şifreli Seçmen” bulunmaktadır. Bu “siyasi-sosyal” gerçeklik politik sahamızın ana damarlardan birini oluştur. Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli’nin MHP’si işte bu merkezin tam ortasında yer alır.

***

Geriye kalan %30-35’lik dilimin de %10’nu akışkandır. Kalanın ise yeri bellidir.

***

Şimdi boşluk nerededir?

Yeni kurulan veya kurulacak olan bir parti nereye yerleşecektir?

Dağa konup kaçan kuş ne eksiltecektir?

Cumhur BULUT

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.