Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

MHP’li Yalçın’dan Çölaşan’a Cevap

01.09.2014
A+
A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Emin Çölaşan’ın Sözcü gazetesinde yayımlanan köşe yazısına ilişkin açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine katılan MHP milletvekillerine yönelik eleştirinin dozunun yüksek olduğunu vurguladı.

Kişilerin gelip geçiciliğine, makamların sahibinin millet olduğuna işaret eden Yalçın, açıklamasında, “Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi diye birkaç bin yıllık zengin tarihimizin ve büyük devlet geleneğimizin temelleri üzerine oturmuş cumhurbaşkanlığı makamını yok saymak, aşağılamak bizim anlayışımıza uymamaktadır” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM’deki yemin töreninde bulunmalarının milli iradeye saygı gereği olduğunu belirterek, “Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi diye birkaç bin yıllık zengin tarihimizin ve büyük devlet geleneğimizin temelleri üzerine oturmuş cumhurbaşkanlığı makamını yok saymak, aşağılamak bizim anlayışımıza uymamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın, Emin Çölaşan’ın Sözcü gazetesinde yayımlanan köşe yazısına ilişkin açıklamasında, “Sayın Emin Çölaşan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine MHP milletvekilleri olarak katıldık diye yaptığınız eleştirilerin dozunu biraz yüksek ve ifadelerinizi de ifrata kaçmış bulduk. Partimiz milletvekillerinin cumhurbaşkanı yemin törenine katılmasını tenkit edebilirsiniz ancak gerçekleri tahrif etmeye hakkınız yoktur. Bunu yaparsanız, sadece gazetecilik etiğine uymamış olmazsınız, insan olarak da insaf ve hakikat ölçülerinin dışına çıkmış olursunuz.

Evet, milletvekillerimiz törende hazır bulunmuşlardır ama hiç kimse Erdoğan’ı alkışlamamıştır. Siz ya törenle ilgili görüntüleri seyretmeyip kulaktan dolma bilgilerle yazınızı kaleme aldınız ya da fazlasıyla ön yargılısınız.

Ama biz, sizin MHP’ye karşı peşin hükümlü yazılar yazacağınıza inanmak istemiyoruz” dedi.

Yalçın, “Siz; Türkiye’de Cumhuriyet ve Türkiye sevdalılarının severek okuduğu, geniş bir takipçi kitlesine sahip, meslek ilkelerinden taviz vermeden uzun yıllardır mesleğini icra eden bir gazetecisiniz.

Bu yolda çektiğiniz çilelerin, meşakkatlerin şahidiyiz.

Yandaşlığın birtakım gazeteci taslaklarını dünya menfaatine boğduğu, mesleğinizin bütün etik kurallarının çiğnendiği, kimi köşe yazarlarıyla medyanın önemli temsilcilerinin iktidar partisi mitinglerinde kalabalıklara el salladığı bir cinnet döneminde, sizin gibi mesleki ilkelerden taviz vermeden yıllardır çaba gösteren kıymetli yazarların sayısı ne yazık ki bir elin parmakları kadar.

Sayın Çölaşan, Siz de pekala bilirsiniz ki ister iktidarda olsun ister muhalefette, her siyasi partinin bir anlayışı her yiğidin de bir yoğurt yiyişi vardır” dedi.

“YEMİN TÖRENİNDE TBMM’DE BULUNMAK, SEÇMENİN İRADESİNE YANİ MİLLë İRADEYE SAYGININ GEREĞİDİR”

Yalçın, şunları söyledi: “MHP daima parlamentoda uyumun, diyaloğun ve sağduyunun temsilcisi olmuştur. Yasama geçmişimiz, bunun somut örnekleriyle doludur.

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren parlamenter demokrasiyi ve serbest seçimleri meşru gören bir siyaseti benimsemiştir. MHP de bu rejim biçimini savunmuş, başlangıçtan bu yana politik tavrını değiştirmemiştir.

Ülke gerçeklerine en uygun sistem olan Anayasa’lı parlamenter demokrasi tamamen millet iradesine dayalıdır. Bu nedenle yemin töreninde TBMM’de bulunmak, seçmenin iradesine yani mill” iradeye saygının gereğidir.

Milletin sizi gönderdiği ve millete ait olan makamlarda küsme veya darılma lüksünüz yoktur. TBMM’de hiçbir fayda getirmeyecek boykot ve terk etme eylemlerini gerçekleştirdiğinizde bu çıkış millete yapılmış olur.

Millete dayalı bir milliyetçiliği esas alan MHP’nin; milletin makamında protesto yapması, kendi çizgisiyle çelişki oluşturur. Erdoğan, ” Elimi 77 milyona uzatıyorum. ” diyerek yalan söylemektedir. Biz o kirli eli sıkmayacağımızı belirttik zaten.

Ancak Meclisi de terk etmeyi düşünmedik.

Bu, Erdoğan’ı onayladığımız anlamına gelmez.

Sayın Çölaşan,

Devlet geleneğimizde cumhuru yönetenlerin yemin töreninde protesto eylemi yapmak yoktur.

1877’den bu yana devam eden parlamento hayatımız, ” devletin devamlılığı ” esası üzerine bina edilmiştir. Demokratik geleneklerimiz de bu kadim esasa dayanan teamül ve uygulamalarla oluşmuştur.

Tayyip Erdoğan; uzunca bir süreden beri Türkiye’nin, 1920 Meclisinin ruhuna geri döndüğünü söyleyip durmaktadır.

Erdoğan’ın 1920 ruhu ile kastı, Mustafa Kemal muhaliflerinin Türkiye’de rövanşı aldıklarını vurgulamaktır. O günün Türklük ve Cumhuriyet düşmanlarının, 1920’de yapamadıklarını bugün gerçekleştirme fırsatı bulduklarını söylemek istemektedir.

Hakikat şudur: Aksine Türk parlamentosu 12 yıl zarfında 1920 ruhundan uzaklaşmıştır. 1920 Meclisinin ruhu ” Türklük şemsiyesi altında ittifak ” anlayışıyla teşekkül etmişken bugün parlamentoda Türk milletini etnik azınlık derekesinde gören zihniyet egemen olmuştur.

” MECLİS MİLLETİNDİR, AKP İKTİDARININ VE TAYYİP ERDOĞAN’IN DEĞİL

Bugün Türk egemenliğinin ve bağımsızlığının en büyük iki sembolü olan Meclis ve Cumhurbaşkanlığı makamı, 1920’li yıllarda Mustafa Kemal ve çalışma arkadaşlarına muhalefet eden zihniyetin tahakkümüne geçmiştir.

Meclisi ve cumhurbaşkanlığı makamını Cumhuriyet düşmanlarının şovuna terk etmeyi akılcı bulmadığımız için o gün orada olmayı yeğledik.

Meclis milletindir, AKP iktidarının ve Tayyip Erdoğan’ın değil. İktidarın çiftliği hiç değildir. Türk milletinin büyük fedak‰rlık ve müşküller içinde Kurtuluş Mücadelesi vererek Atatürk’ün önderliğinde kurduğu kutsal bir müessesedir, mill” iradenin tecelli yeridir TBMM.

Cumhurbaşkanlığı da Cumhuriyet’in en yüksek temsil yeri ve görev makamıdır.

MHP, kendisini mevcut iktidarın alternatifi görürken yüce Meclisi iktidarın hegemonyasındakilerin şovuna terk etmek istememiştir.

MHP yemin törenine katılsa da katılmasa da “imam” bildiğini okuyacağı gibi, “Muhalefeti toptan Meclisten kaçırdık.” gibi şişinmelerle övünmelerle halkın karşısına çıkacaktır.

“KİŞİLER GELİP GEÇİCİDİR, ANCAK BU MAKAMLAR MİLLETİN MALIDIR. SAHİBİ MİLLETTİR”

Yarın, “Bunların Mecliste bulunmaya bile takatleri yok.” diyerek bunu bile bir yenilgi ve acziyet işareti olarak göstereceklerdir.

Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi diye birkaç bin yıllık zengin tarihimizin ve büyük devlet geleneğimizin temelleri üzerine oturmuş cumhurbaşkanlığı makamını yok saymak, aşağılamak bizim anlayışımıza uymamaktadır.

Kişiler gelip geçicidir, ancak bu makamlar milletin malıdır. Sahibi millettir.

Bu makamlara sırtınızı dönerseniz, onun değerini düşürmüş yıpratılmasına çanak tutmuş olursunuz.

Belki Erdoğanlar cumhurbaşkanlığı makamını kötüye kullanıp sahibi olan millete zarar verebilirler ama o makamın tarih” ismetini kirletemezler.

Bu itibarla saygı gösterilmesi gereken Tayyip Erdoğan değil, cumhurbaşkanlığı makamıdır.

Biz Tayyip Erdoğan’dan saygı beklemiyoruz.

Ayrıca yemin törenine katılmayarak kazanılabilecek bir şey de yoktur.

Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olarak da rahat durmayacağı, siyasete müdahale edeceği, eline beline diline hakim olamayacağını bilinen bir gerçektir.

Lakin Erdoğan’ın yaptığı Anayasa ihlalleri ve kanunsuzluklar, bize meşru yollar tükenmeden siyasi gelenek ve teamüllerin dışına çıkma hakkı vermemelidir.

Hem, bir gün Tayyip Erdoğan çekip gidecektir ancak cumhurbaşkanlığı makamı saygın olarak yerinde kalacaktır.

Sayın Çölaşan,

Yazınızda MHP’yi anlayamadığınızı söylüyorsunuz.

Hiç anlama ihtiyacı duydunuz mu, anlamak için çaba gösterdiniz, girişimde bulundunuz mu acaba?

Geliniz, partimizi ziyaret ediniz ve bizimle diyalog kurunuz.

Ancak ondan sonra MHP’yi anlayıp anlayamadığınıza karar verirsiniz.

MHP olarak Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi dönüştürme planlarına karşı azimle sürdüreceğimiz mücadeleyi bulunduğunuz köşeden desteklemeye devam edeceğinize olan inancımızı korumak istiyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.