DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

MHP’li vekilden Muş için araştırma önerisi

MHP’li vekilden Muş için araştırma önerisi
26.12.2018
2.215
A+
A-

MHP Gaziantep milletvekili Muhittin Taşdoğan, Muş ilinin yaşadığı “Sosyo-ekonomik sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve çözümünün sağlanması” Meclis Araştırması açılması için öneride bulundu.

Taşdoğan, Muş için istemiş olduğu meclis araştırma gerekçelerini ilgili makama tek tek sordu ve cevaplandırılmasını istedi.

Muş ilinin yaşadığı “Sosyo-ekonomik sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve çözümünün sağlanması” amacıyla Anayasamızın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımla arz ederiz.

GEREKÇE
Muş ilimiz tarihi kültürel birikime ve zengin doğal kaynaklara sahip, tarih hafızamızın unutulmaz anlarına şahitlik etmiştir. İlde bulunan Muş Ovası yüzölçümü ve ürün verimliliği açısından ülkemizin en önemli tarım alanlarına sahiptir. Ova tarımsal amaçla daha verimli kullanılabilecekken yeterli ilgiyi görememektedir. Küçükbaş Hayvan sayısında Türkiye’de 7 nci, büyükbaş hayvan sayısı bakımından 15 inci sırada ve manda yetiştiriciliğinde de ön sıralarda yer almaktadır. Bu durum yeterli miktarda mera ve tarımsal arazi olduğunun önemli göstergesidir. Muş ilinin nüfusunun yüzde 60’ının kırsal alanda yaşadığı ve gelir kaynağının ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden olduğunu değerlendirdiğimizde daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiği değerlendirilmektedir. Muş ilinin sosyo-ekonomik durumu buna acilen ihtiyaç olduğunu doğrulamaktadır. Çünkü Muş ilimiz Sosyo-ekonomik sıralamada illerimiz arasında 81 inci sıradadır.
Kış sporlarına ve kış turizmine elverişli kış şartlarının yaşandığı iklim özelliklerine sahip olmasına rağmen. Ayrıca bu kentimizle özdeşleşmiş bitki ve hayvan türleri ile Anadolu tarihi için çok önemli tarihi eserler bulunmasına rağmen bu değerlerin Muş ilimizin tanıtımı için yeterince kullanılamadığı, turistik faaliyetlerin canlandırılması için yeterli çalışmaların yapılamadığı değerlendirilmektedir.
Bir ilin kalkınması için yeterli olan ulaşım yolları, katma değeri yüksek yerel ürünler, tarihi kültürel birikim ve doğal kaynaklar gibi birçok özelliğin bir arada olduğu bu güzide şehrimizin sosyo -ekonomik verilerinin bu kadar geride olması kabul edilebilir değildir.
Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, Muş ilinin yaşadığı sosyo ekenomik sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve çözümünün sağlanması amacıyla Meclis Araştırması açılması uygun görülmektedir.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANINA SUNDUĞU SORULAR

Aşağıda belirtilen sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Muş tarihi kültürel birikimi ve zengin doğal kaynaklara sahip, tarih hafızamızın unutulmaz anlarına şahitlik etmiş ilimizdir. Muş Ovası yüzölçümü ve ürün verimliliği açısından ülkemizin en önemli tarım alanlarına sahiptir. Sosyo-ekonomik sıralamada illerimiz arasında 81 inci sırada olan Muş, kış sporlarına ve kış turizmine elverişli kış şartlarının yaşandığı iklim özelliklerine sahiptir. Ayrıca bu güzide kentimizle özdeşleşmiş bitki ve hayvan türleri ile Anadolu tarihi için çok önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Fakat bu değerlerin Muş ilimizin tanıtımı için yeterince kullanılamadığı, turistik faaliyetlerin canlandırılması için yeterli çalışmaların yapılmadığı değerlendirilmektedir.

Bu şartlar göz önüne alınarak;

1- Muş İlimizde profesyonel anlamda kayak merkezi yapılması ile alakalı bir çalışma var mıdır?
2- Muş ilimizdeki kaç adet 5 yıldızlı otel bulunmaktadır?
3- Muş ilimizde toplam yatak kapasitesi ne kadardır? Yatak kapasitesinin artırılması ile alakalı çalışmalar nelerdir?
4- Muş’ta hâlihazırda bakanlığınız bünyesinde yürütülen turizm projesi var mıdır?
5- Molla Kent, Telli Turna ve Toy Kuşları ile alakalı çalışmalar var mıdır?

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINA SUNDUĞU SORULAR

Aşağıda belirtilen sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr.Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Muş Ovası yüzölçümü ve ürün verimliliği açısından ülkemizin en önemli tarım alanlarındandır. Tarımsal amaçla daha verimli kullanılabilecekken yeterli ilgiyi görememektedir. Küçükbaş Hayvan sayısında Türkiye 7 nci, büyükbaş hayvan sayısı bakımından 15. sırada ve manda yetiştiriciliğinde de ön sıralarda yer almaktadır. Bu durum yeterli miktarda mera ve tarımsal arazi olduğunun önemli göstergesidir. Muş ilinin nüfusunun yüzde 60’ının kırsal alanda yaşadığı ve gelir kaynağının ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden olduğunu değerlendirdiğimizde daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiği değerlendirilmektedir. Çünkü Muş ilinin sosyo-ekonomik durumu buna acilen ihtiyaç olduğunu doğrulamaktadır.

Bu şartlar göz önüne alınarak;

1-Muş Ovası ile alakalı devam eden proje var mıdır?
2- Muş ilinde Alparslan Üniversitesi bünyesinde Ziraat Fakültesi bulunmaması Muş Ovasındaki tarımın geleceği açısından büyük bir eksiklik değil midir?
3-Muş ilimize özgü ürünler ile alakalı yapılmakta olan bir çalışmanız mevcut mudur? Muş ilinde hangi ürünlerin markalaştırılması için çalışmalarınız vardır?
4-Muş’ta et ve et ürünleri işleyen kaç adet fabrika vardır? Bu tesislerin kapasitesi Muş için yeterli midir?
5-Muş’ta yetiştirilen tarım ürünlerini paketleyecek ve iç piyasaya satışa sunacak fabrika bulunmakta mıdır?
6-Muş ilinde paketleme işi için verilen teşvikler sonucu kaç işletme kurulmuştur ve faaliyetleri halen devam etmekte midir?
7-Muş’ta kaç adet süt işleme tesisi vardır? Muş’ta süt işleme tesislerinin günlük kapasitesi ne kadardır?
8-Muş’un sahip olduğu canlı hayvan kaynakları birçok çevre ilden fazla olmasına rağmen neden Et ve Süt Kurumu’nun tesisi bulunmamaktadır?

Ali Muhittin TAŞDOĞAN
Gaziantep Milletvekili

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.