MHP’li üyeden AKP’li belediye başkanına ‘yolsuzluk’ suçlaması

MHP’li üyeden AKP’li belediye başkanına ‘yolsuzluk’ suçlaması
05.05.2020
A+
A-

MHP’li meclis üyesi Mustafa Hamdullah Kayıran, AKP’li belediye tarafından alınmış gibi fatura düzenlenen binlerce liralık malzemenin aslında belediyeye gelmediğini belirledi. AKP’li Doğanyurt Belediye Başkanı Ahmet Kaya hakkında “zimmet ve evrakta sahtecilik” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sözcü Gazetesin Haberine göre Kastamonu’da AKP’li Doğanyurt Belediyesi’nin işlemleri yargıya taşındı. Belediye tarafından alınmış gibi fatura düzenlenen binlerce liralık malzemenin aslında alınmadığını ortaya çıkaran Belediye Meclis ve Denetim Kurulu üyesi MHP’li Mustafa Hamdullah Kayıran, Başkan Ahmet Kaya hakkında “Zimmet ve evrakta sahtecilik” iddiaları ile suç duyurusu yaptı. Denetim Kurulu raporunda şu tespitler yer aldı:

İŞTE SAVCIYA VERİLEN O DİLEKÇE

DAVACI MHP’Lİ ÜYE, DAVALI AKP’Lİ BAŞKAN

Suç duyurusunda MHP’li Mustafa Hamdullah Kayıran ‘müşteki’ olarak yer aldı. Dilekçenin ‘şüpheli’ bölümünde ise AKP’li Belediye Başkan Ahmet Kaya’nın adı bulunuyor.

Fatura tarihlerinde, faturada belirtilen malların belediyeye girişi yapılmamıştır. Denetim Komisyonu tarafından Belediye Başkanlığı’na rapor sunulduktan sonra apar topar malzeme teminine geçilmiştir.

“ZORLA İMZALADIM”

6 fatura usulsüz düzenlenmiş, ödemeleri usulsüz yapılmıştır. Doğrudan temin alımlarında 35 bin TL sınır olması sebebiyle, tek faturada alınması mümkün olmayan malzemeler, parça parça ve aynı tarihte kesilmek suretiyle usulsüzlük yapılmıştır. Malların eksiksiz alındığına yönelik sahte evrak tanzim edilmiştir.

293 bin 677 TL meblağ karşılığı mal ve malzemelerin belediye depolarında mevcut olmaması sebebiyle zimmet suçu oluşmaktadır. Malzemelerin alımından sorumlu S.D. adlı personel, “Başkanı uyardım ancak yine de imza atmamı istedi. Başkana karşı gelemezdim” demiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.