Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

MHP’li Akçay: Sözcü ve Yeniçağ Yalancı Ve Müfteri Gazetelerdir

19.06.2017
A+
A-

MHP’li Akçay: Sözcü ve Yeniçağ yalancı ve müfteri gazetelerdir. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay,”Sözcü Gazetesinin ve Yeniçağ Gazetesi internet sitesinin yayın ahlak ve etiğine uymayan bu maksatlı, yanlı ve sorumsuz haberciliğini kınıyoruz. TBMM tutanaklarında Milliyetçi Hareket Partisi’nin oyunun rengi “olumlu oy vereceğiz” ifadesiyle dile getirilmişken söz konusu haberlerle kime hizmet edilmekte, kimlerin tetikçiliği yapılmaktadır? Yaptığı gerçek dışı haberlerle sürekli tekzip yayınlamak zorunda kaldığı bilinen Sözcü Gazetesi bu haberi hangi algı operasyonu çerçevesinde yapmaktadır?”dedi.

Akçay’ın açıklaması şu şekilde:

Manisa’da askerlerimizin zehirlenmesi hadiseleri ülkemizin en önemli gündem maddelerinden birisidir. 23 Mayıs, 27 Mayıs, 11 Haziran, 16 Haziran, 17 Haziran tarihlerinde Manisa merkez, Manisa Kırkağaç ve Diyarbakır’da askerlerimiz bilhassa akşam yemeklerinde gıda zehirlenmesi yaşamışlardır.

23 Mayıs’ta Manisa’da bin 47 askerimiz gıda zehirlenmesi yaşarken 1 evladımız da şehit olmuştur.

27 Mayıs’ta Manisa ili Kırkağaç ilçesinde 70 askerimiz, 11 Haziran’da Diyarbakır’da 25 askerimiz, 16 Haziran’da Manisa’da 69 askerimiz, 17 Haziran’da yine Manisa’da 731 askerimiz zehirlenmiştir. 1 ay içerisinde yaşanan bu felaketler milletimizi derin bir üzüntü ve kaygıya sevk etmiştir. Yaşanan bu hadiseleri münferit vakalar olarak ele alamayız. Nitekim 30 Mayıs 2017, 17 Haziran 2017 ve 18 Haziran 2017 tarihli TBMM Genel Kurul toplantılarında yapmış olduğum konuşmalarda yaşanan zehirlenme hadiselerini meclis gündemine taşıyarak vakaların enine boyuna değerlendirilmesi, araştırılması ve soruşturulması çağrısı yaptım.

Manisa’da askerlerimizin zehirlenme vakalarına ilişkin CHP tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde TBMM Genel Kurul toplantısında “Manisa’daki askerî birliklerde yaşanan zehirlenme vakalarının nedenlerinin araştırılması amacıyla bir grup önerisi verilmiştir. Grup önerisi aynı gün TBMM Genel Kurulunda görüşülmüştür.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin grup önerisi üzerinde MHP Grubu adına Antalya milletvekilimiz Sayın Ahmet Selim Yurdakul konuşma yapmış, Sayın Yurdakul konuşmasını “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu önergeye olumlu oy vereceğiz.” ifadesiyle sonlandırmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi askerlerimizin zehirlenmesine ilişkin meclis araştırma komisyonu açılmasını desteklemiş, oylamada olumlu oy kullanmıştır.

TBMM Genel Kurul tutanaklarında yer alan bu ibareye rağmen 19.06.2017 tarihli Sözcü Gazetesinde, 18.06.2017 tarihinde Yeniçağ Gazetesi internet sitesinde ve bir kısım internet medyasında askerlerin zehirlenmesinin araştırılmasına ilişkin grup önerisine Milliyetçi Hareket Partisi’nin “ret” oyu verdiği ibareleri yer almaktadır.

Sözcü Gazetesinin ve Yeniçağ Gazetesi internet sitesinin yayın ahlak ve etiğine uymayan bu maksatlı, yanlı ve sorumsuz haberciliğini kınıyoruz. TBMM tutanaklarında Milliyetçi Hareket Partisi’nin oyunun rengi “olumlu oy vereceğiz” ifadesiyle dile getirilmişken söz konusu haberlerle kime hizmet edilmekte, kimlerin tetikçiliği yapılmaktadır? Yaptığı gerçek dışı haberlerle sürekli tekzip yayınlamak zorunda kaldığı bilinen Sözcü Gazetesi bu haberi hangi algı operasyonu çerçevesinde yapmaktadır?
Sözcü ve Yeniçağ yalancı ve müfteri gazetelerdir.

Gazeteci kamuoyunu doğru bilgilendirme ve gerçek haber yapma görevini üstlenmiştir. Yalan ve yanlış haberden kaçınmak ve düşünce namusu içerisinde görev yapmak gazetecinin asli sorumluluğudur.

Bir takım medya organlarının gözleri kör, kulakları sağır, beyinleri uyuşmuş haldedir. Akıl, izan, idrak, feraset, basiret, hakkaniyet, doğruluk gibi kavramlar bunlardan uzaktır. Bunlarda MHP düşmanlığı kronik bir hastalık haline gelmiştir. Milliyetçi Hareket Partisine karşı yürütülen bu kampanya “bozacının şahidinin şıracı” olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır.

MHP’ye yönelik gri propaganda yoluyla olumsuz algı oluşturmak üzere masa başında kotarılmış yalan ve iftiralarla dolu asparagas haberlerin kamuoyu nezdinde hiçbir karşılığı yoktur ve olmayacaktır.

Basın camiasına görevlerini yaparken düşünce namusu içerisinde hareket etmesini, asparagas habercilikten kaçınmasını hatırlatıyor, Sözcü Gazetesinde, Yeniçağ Gazetesi internet sitesinde ve bir kısım internet medyasında yer alan bu haber anlayışını kınıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.