Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

MHP’den Ekonomi Atağı

18.08.2014
A+
A-

10 Ağustos 2014 akşamından itibaren milletimiz yeni bir gündeme geçmiştir. Söz konusu yeni gündem, doğrudan milletimizin günlük hayatı ve talepleri ile ilgilidir. Başka bir deyişle, bundan böyle milletin gündeminde ‘ekonomi’ bahsi yer alacaktır.

Türkiye’nin dış borç stoku 372,6 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştır. Aynı şekilde uluslararası düzeyde gerçekleştirilen araştırmalara göre Türkiye’de özel sektörün senelik borçlanma oranı son 5 senede %30’a yakın artmıştır. Türkiye gibi ‘gelişmekte olan’ diğer ülkelerde ise özel sektörün son 5 senedeki borçlanma oranı %20 bandının altında kalmıştır.

Milletimiz, ‘sürdürülebilir borç sistemi’ diye adlandırdığımız bir sarmala tutulmuştur.

Vatandaşın evi, arabası ve dahi geçim kaynakları (kredi kartları vb.) tümüyle borca dayalı olup, günlük hayatta ‘borcu borçla kapatma’ esasına bağlıdır.

Bu sistem sağlıklı değildir.

Tıpkı insanlar gibi, ülkeler de hürriyete koşarlar; bir noktadan sonra kendi kaderlerini kendileri tayin etmek, bağımsız ve hür olmak isterler.

Hürriyet ülküsüne kavuşabilmek için üretmek gerekir. Risk almayan, emek vermeyen, alın teri dökmeyen bir toplum üretemez. Kabiliyete, bireysel meziyetlere, gayrete ve liyakate yeniden inanmalı ve insanımızı inandırmalıyız.

Üretim demek, daha bol kazanç ve daha çok mülkiyet ve refahlı yaşamak demektir. İnsanımız kendi gücüyle ürettikçe, üretiminin getirisini borçlarını kapatmaya harcamak zorunda kalmayacaktır. Eskiden borca giden para artık tasarruf edilebilecektir. Tasarruf, birikimdir. Birikim ise mülkiyete açılan yegâne kapı…

Mülkiyet bir insan hakkıdır. Her mülkün ardında uzun ve samimî bir insanî çaba vardır. Mesele, mülkiyetin altında yatan insan emeğini görebilmektir. Bu nedenle mülk insanın emrinde olmalıdır, tersi değil. Esas olan, kim olursak ve neye sahip olursak olalım; kimliğimizi, onurumuzu ve huzurumuzu koruyabilmektir.

Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in ‘Dokuz Işık’ doktrininde ifade ettiği temel ilkelere sadık kalarak; 21. yüzyılda daha güçlü bir Türkiye arzusu ile yeni bir ekonomik model ve kalkınma planı oluşturmak üzere yola çıkıyoruz.

İşçi-İşveren ayrımı yapmaksızın sahada her gün üretmek için çabalayanları dinleyeceğiz.

Hür, üretken, müreffeh ve insancıl bir Türkiye için tüm üretim güçleriyle temas edeceğiz.

‘Siyasetçi siyaseti’ yapmak için değil, ‘Türkiye kazansın’ diye sermayenin ve emeğin temsilcileriyle görüşeceğiz.

Üreticiyi ve çalışanı ezen bir borç sistemi değil, yeni ve yerli bir üretim modeli inşa etmek için herkesle istişare edeceğiz.

Bu program kapsamında bugün (18.08.2014) saat 13:00’da Konya Ticaret Odası Başkanı ve yönetimini; saat 16:00’da ise Konya Sanayi Odası Başkanı ve yönetimini ziyaret edip onların kıymetli görüşlerini dinleyeceğiz.

Biz kararlılıkla millete gidiyoruz; “Kolları Sıvıyoruz, Borcu Bitiriyoruz!”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.