Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Mhp’de Kongre Süreci

24.11.2014
A+
A-

Her ne kadar Milletvekili genel seçimlerinin yapılacağı tarih olarak 2015 Haziranı dillendiriliyorsa da, bu tarihin daha erkene alınması her an için ihtimal dâhilindedir. Çünkü iktidar partisi içerisinde yaşanan bir takım çalkantılar, özellikle çözüm süreci adı altında sürdürülen bir takım yanlış politikaların ülkeyi içerisine soktuğu açmazlara yönelik tepkiler, artık iktidar gücü ile dahi saklanamaz boyutlara ulaşmıştır. Bu itibarla; iktidar partisinin hali hazırı muhafaza edebilme içgüdüsüyle, ülkeyi bir baskın seçime götürme ihtimalini yüksek görüyoruz.

Erken veya zamanında yapılacak olan Milletvekili genel seçimlerinde, iktidar partisi AKP’ nin hukuki veya gayrı hukuki her türlü zeminde, iktidar olmanın sağladığı bütün güç ve imkânları kullanacağı aşikârdır. Bu güç ve imkânların neler olduğunu ve nasıl kullanıldığını, bundan önceki seçimlerde müteaddit defalar hep birlikte gördük. Şahit olduklarımız arasında “Bu kadarı da olmaz!” dediğimiz öyle şeyler oldu ki, önümüzdeki günlerde olabileceklere çok da fazla şaşıracağımızı sanmıyoruz.
Böylesi bir iktidar anlayışı karşısında, muhalefet partilerinin en etkili silahı güçlü ve enerjik bir teşkilat yapılanması olabilir ancak. Bu cümleden olarak; geçtiğimiz Eylül ayının ortalarında MHP Genel Merkezinde düzenlenen İl Başkanları toplantısında MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, bütün il başkanlarına böyle bir teşkilat yapılanmasının oluşturulmasına yönelik kongre çalışmalarına başlamaları talimatını verdiğine dair duyumlarımız olmuştu. Bütün illerde, ilçe kongrelerinin 2014 Aralık sonuna kadar bitirilmesi ve 2015 in Ocak ayı içerisinde de İl kongrelerinin tamamlanmasının ardından, ülke genelinde yoğun bir seçim programının hedeflendiği kanaatindeyiz.
Bize göre; seçimlerin hemen arifesinde yaşanan bu süreç, sadece Milliyetçi Hareket Partisinin teşkilat yapılanmasını ilgilendiren bir süreç olmakla kalmayıp, yakın gelecekte ülkemizde yaşanmasını kuvvetle muhtemel gördüğümüz bir takım yeni siyasi şekillenmeleri de önemli ölçüde etkileyecektir. Gerek yerel olarak ilimizde gerekse ülke genelinde, MHP kongrelerinde ortaya konacak olan performans, 2015 sonrası Türkiye’sinin yol haritasını çizecektir bize göre. Çünkü; bugün görünen tabloda, içte ve dışta on yıldan bu yana izlenen yanlış politikaların ülkeyi getirdiği nokta tam bir yol ayrımıdır. İçte devlet ile yurttaş arasındaki bağ yani yurttaşlık bağı, yok denecek düzeyde dibe vurmuş, yerine parti ve partili bağı ihdas edilmiştir adeta. İktidar partisinin anlayışı, mensupları dışında herkesi yok sayma veya yok etme anlayışına dönüşmüştür. Dışta ise; ilişkilerimizi normal seyrinde sürdürebildiğimiz tek bir komşu ülke kalmamış, yaşanan uluslararası uyuşmazlıklarda zaman zaman yaptığımız anlamsız ve yersiz çıkışlar, ciddiye alınmak bir yana tabiri caizse “Kolpacı” konumuna düşürmüştür devletimizi.

Kabul edersiniz veya etmezsiniz ama ülkemizin bugünkü siyasi yelpazesinde iktidar partisinin yegâne alternatifi Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Hatta sadece siyasi yelpazedeki alternatifliğiyle kalmayıp, iç ve dış politikadan alın da sağlık ve eğitim politikalarına kadar her alanda program ve anlayış düzeyinde de AKP’nin yegâne alternatifi konumundadır.

Hal böyle olunca; seçimler öncesinde MHP’de yaşanacak olan bu kongreler süreci, daha önce yaşanan kongre süreçlerinden çok daha fazla önem arz etmektedir. Parti içi muhalefet konumunda olanların da mevcut yönetim yanlısı olanların da bu önemin farkında olmaları gerekmektedir. Süreci sabote etmeye yönelik bir takım gayret ve girişimlerin olması kaçınılmazdır. Hem tabanın hem de parti yönetiminin, bu tip girişimlere karşı fazlasıyla dikkatli ve tedbirli olması gerekir. Yöneten veya yönetmeye talip olan herkes, yaşanan bu kongreler sürecinin, yapılacak olan genel seçimleri her türlü hile ve desiseye rağmen koparıp almaya muktedir bir teşkilat yapısı oluşturmayı amaçladığının farkında ve idrakinde olmalıdır. Bu idrak ve farkındalığı, her türlü hesabın önüne almalıdır. Herkes elini taşın altına koymalı, herkes yükü bir ucundan omuzlamalıdır.
Eğer bu yapılamaz ve bu kongreler süreci, 2015 Kasımında yapılacak olan Büyük Kurultay hesaplarına yönelik “Delege Ağalığı” heveslerine kurban edilirse, hem MHP’ye hem de ülkeye yazık olur.

ZİHNİ ACBA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.