Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

MHP Yeni MHP Olmayacaktır!

13.06.2016
A+
A-

 

 

 

Şimdi, MHP’de yaşananları bir özetleyelim, bakalım neler olmuş ve neler olacak? Beraberce hepimiz hafızamızı tazelemiş oluruz ve onun bunun adamı değil, edebiyle Lider’e Lider, Teşkilat’a Teşkilat, Dava’ya da Dava diyen Dava adamları olduğumuzu hatırlarız.

Ülkenin içinde bulunduğu durum ortadayken, asker, polis tüm güvenlik güçlerinden, koruculardan şehit veriyorken, 7 Haziran’da sessiz oturanlar, 1 Kasım gecesi ağızlarını açıp, Lider Bahçeli’yi istemediklerini, partinin başından gitmesi gerektiğini açıklayıp bir kısım insanlar genel başkan adayı diye ortaya çıktılar. MHP’de kaos varmış gibi gösterilmeye çalışıldı.

Lider ileriyi gördüğünden, ilişkilerin çetrefilliliğini bildiği için olağanüstü kongre isteklerine hayır dedi. Buna rağmen, hanım ablanın öncülüğünü yaptığı kişiler yani adayız diyenler kongrede ısrarlı oldular. Bir anda Türkiye’de ne kadar aykırı grup, değişik zihni yapı varsa, yerden mantar gibi değişim adı altında fırladılar. Amaç ‘değişim’ adı altında MHP’yi ele geçirip diğerlerinde gerçekleştirdikleri Yeni MHP’yi oluşturmaktı.

Bu yüzden adaylar yargıya gittiler. ‘Bizim gelinin işi ne oldu?’ türünden ilişki içinde olanlar, 12.Asliye Sulh Hukuk Mahkemesinin verdiği bir kararla kongre yapılacak kararı çıkardılar. Bir bayram havası oluştu. Bu süreç içinde adaylar haftanın üç günü televizyonlarda o kanal senin bu kanal benim diye gezip durdular. Onlarca ilde ziyaretler gerçekleştirdiler, mitingler, toplantılar, türbinlere oynanan oyunlar tertip ettiler. Algı operasyonlarına gidildi. Hanım abla MHP’nin başına gelirse, MHP hemen iktidar olacakmış diye cemaat medyasının öncülüğünü yaptığı her telden, her renkten değişim korosu devreye girdi.

Aday geçinenler sanki genel seçim vardı da ona göre halkla buluşuyorlardı. Proje büyük bir projeydi. Daha önceleri seçim zamanı MHP’ye 15 dakika yer vermeyen görsel medya, çeyrek sayfa haber yapmayan yazılı medya, yeni politik oyunun gereği, MHP her gün medyadaydı. Adaylar, Yargıtay’ın kararını beklemeden kongre kararı aldılar. Oysa MHP Lideri her ne kadar kongre 18 Mart 2018 de dese de, aynı zamanda Yargıtay’ın verdiği karar saygı duyacaklarını altını çize çize, bastıra bastıra söylüyordu.

Tosya ve Gemerek mahkemeleri delegelerin müracaatıyla oynanmak istenen hukuk oyununu bozdu. Yargıtay’ın kararı beklenecek dendi. Birden bire 15 Mayısta toplanacağız diyenler, sadece toplandılar. Türk dünyasının umudu olan koskoca Milliyetçi Hareket Partisine tarla başında, tellere tutunarak ve tomalara tırmanarak poz verenler, kongrenin yok hükmünde olduğunu bile bile, imza verenleri, onları destekleyen Ülkücüleri tarla başı toplantısına götürdüler. Polisle karşı karşıya gelmek istercesine bir açık hava toplantısı gerçekleştirdiler.

Bu arada sosyal medyada Lider’e yapılan hakaretlerle birlikte, ‘Bahçeli koltuk için sarayla anlaştı; başkanlık için destek olacak, başkanlığı onaylayacak; 4 bakanlık alacak, karşılığında koalisyon kuracak’ iftiralarını atmaktan geri durmadılar. Gaye belliydi, ‘çamur at, izi kalsın’ı uyguluyorlardı. Ancak unuttukları bir gerçek karşılarındaki Devlet Bahçeli’nin üstünde çamur bile iz bırakmıyordu. Adam gibi adamlık, doğruluk, dürüstlük buydu.

MHP’yi bu yolla değiştiremeyeceklerini anlayanlar, makas değiştiren trenler gibi makas değiştirdiler. Çünkü onlar da Yargıtay’ın kongre kararının ‘yapın’ diye çıkacağını hiç beklemiyorlardı. Artık amaç kongre yapılmamalı; fakat usulünce MHP’den ayrılmak zamanı olarak belirlendi. Lider tüm oyunların farkında olduğundan, tüm oyunlara hazırlıklıydı. Bir Salı günü Partisinin Grup Toplantısında; “AKP’ye desteğimiz terörle sınırlıdır. Kırmızı plaka uğruna kırmızıçizgilerimizi silemeyiz. Partili Cumhurbaşkanlığı, başkanlık sistemi gibi konularda hiçbir desteğimiz olmaz” dedi ve bunu söyledikten 1-2 saat sonra Yargıtay başkanının, Rize’de çay keyfini yarıda bırakıp apar topar Ankara’ya gidip, hazır olan 2 paralelci üyeye katılarak Yargıtay’ın ‘MHP kongresi yapılmalıdır’ kararını 5-0 oy birliğiyle vermesi bütün iftira atanları susturdu. Gerçek olmayan kaynaklarını kuruttu.

Kararın ardından, karara saygılı olacaklarını söyleyen Lider Bahçeli’nin, 26 Haziran ya da 10 Temmuz’da seçimli kurultay kararı alması bütün genel başkan adaylarını zora soktu. Özellikle de hanım ablayı ‘şok’a soktu. Çünkü onlar kendilerini kongre olmayacak, biz partiden ayrılacağız fikrine hazırlamışlardı. Böyle bir karar çıkmasını hiç beklemiyorlardı. Çünkü yeni bir parti kurmayı hedefliyordu. Bu konuda tavşan parti formülleri üzerinde çalıştıkları gibi, bir yandan da yeni parti için yeni bir tüzük hazırlıyorlardı. ‘Biz elimizden geleni yaptık; ama görüyorsunuz, bizi, sizi dinlemediler ve bizim MHP’den ayrılarak başka bir parti kurmaktan ya da başka bir partiye geçmekten başka çare bırakmadılar, buna sebep oldular’ diyerek yeni partilerine taban teşkil edeceklerdi. Çıkarttıkları tüm gerginliklerin, yaptırdıkları paralı masa başı anketlerde hanım ablanın tek başına aldığı oy oranlarının verilmesinin sebebi buydu.

Bir kısım insan anlatılan, oluşturulmak istenen algıya kandılar, inandılar. Ya hatırlayın Deniz Baykal CHP’nin başından gönderilirken, Gandi Kemal diyenler ve malum medya Kılıçdaroğlu’nu yüzde 40’la iktidara taşıyan bu malum medya ve anket şirketleri idi. İktidar veya yüzde 40 oy alamadı; ancak ne oldu? Derseniz, ola ola Yeni CHP kuruldu. Aldığı oy aynı yerinde kaldı. Hırs, kin, nefret gözleri kör ettiği gibi akılları da dumura uğratıyordu. Hanım ablanın ilk seçimde iktidara geleceği söylemine, ne acıdır ki, iktidar açlığı çeken Ülkücüler, en hassas yerlerinden bu oyuna ortak ediliyorlardı.

Lider’in kongre kararı, kongre uykusunda olanları uyandırdı. Son bir can havliyle 19 Haziran’da Mübarek Ramazan ayının içinde bir kongre kararı aldılar. Lider’in bütün uyarılarına rağmen böyle bir karar aldılar. Genel Merkezle inatlaşmaya girdiler. Gerilme ne kadar çok olursa, kopuş da o kadar çok olur mantığındaydılar. İnanın kurguladıkları makas değiştirmek zorunda kaldıkları oyun, tam bu noktada Allah razı olsun Lider Devlet Bahçeli ve Genel Merkez tarafından bozuldu, tekerlerine çomak sokuldu.

Şimdi de, Yargıtay’ın kararına saygılı olan Lider Devlet Bahçeli bu kongrenin yapılamayacağını bunu açıklarken de nedenini MHP Tüzüğünün 63. Ve 64. Maddelerinde yattığını söylüyor. Bunlar yine bile bile veya bilmediklerinden bu kongre olacak diyorlar. 19 Haziran günü bir Ramazan günü yine milleti Ankara’ya çağırıyorlar. Biz yine gidecek olan, gitmeyi düşünen arkadaşları uyaralım. Belirtilen tarih Ramazan ayı içinde bir tarihtir. Bu sefer çay da içemezsiniz. Ancak 19 Haziran akşamı otobüslerin mola verdikleri yerde geriye dönerken çaylarızı içebilirsiniz. ‘Bunun için mi geldik’ muhabbeti yapmamanız için biraz düşünelim lütfen.

İnanın bana, tüzük çalışmaları, tavşan parti formüllerinin konuşulmasına bakarsanız, ablanın danışmanı denen şahsın ve ablanın, ‘beraber yola çıktıklarımız isterlerse başka bir partiyi düşünebiliriz’ diye yaptıkları açıklamalarına bakılırsa, 5. Pati yolda demektir. Bunu feraset sahibi Ülkücüler, oynanmak istenen oyunu fark ederek idrak edeceklerdir.

Lider Bahçeli oyunu bozacağız diye haykırırken oyun içindeki oyunun ilk aşamasını bozmuş, bu yüzden makas değiştirmek zorunda kalanların oyunlarını tam olarak dava arkadaşlarının yardımıyla 10 Temmuz günü Allah’ın izniyle bozacaktır. CHP, Yeni CHP olmuşken, AKP bile, Yeni AKP olmuşken; HDP bildiğimiz gibi devam ederken; Vatan, Millet, Türklük diyen MHP’den, Yeni MHP’yi oluşturmaya, çıkarmaya kimsenin; ama hiç kimsenin gücü yetmeyecektir!

Lider Devlet Bahçeli işte bu minvalde devamlı, “Oyunu bozacağız!” demektedir ve de Allah’ın izniyle bu oyunu bozacaktır.

Sağlıcakla kalın!
Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.