Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak

MHP Ülkeyi Rahatlattı

18.04.2017
A+
A-

Türkiye gerçek anlamıyla tarihi bir referandum yaptı ve sonuç hükümet sistemini değiştiren Anayasa düzenlemesinin kabulü yönünde çıktı. Bu değişiklik, bir mecburiyet olarak ve MHP tarafından gündeme getirildi. Ülke 15 yıldır tek başına bir iktidarla yönetilmesine rağmen, içeride ve dışarıda büyük sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdadır. 15 Temmuz gibi dünyada eşi-emsali görülmemiş bir ihanet yaşadık. Bir şeyler yapmak gerekiyordu ve her zaman olduğu gibi yine MHP öne çıktı, yol gösterdi ve gereğini yaptı. Referandum sonucu, Türk milletinin MHP’nin bu siyasetini, ülkenin bir an önce düze çıkması ve huzura kavuşması için bulduğu çözümü kabul ettiğini ve onayladığını kesin olarak ortaya koymuştur.

MHP ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI

Artık yeni bir döneme girilmiştir. Bahane üretme imkanı kalmamıştır. Hızla normalleşmek, ağırlaşan sorunları çözmek ve lider ülke olma yolunda ilerlemek durumundayız. Yeni sistemin gerektirdiği birçok düzenlemenin meclisten ivedilikle geçmesi gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte de MHP üzerine düşeni büyük bir sorumlulukla yerine getirecektir. MHP’nin Türk milletinden büyük takdir gören bu yapıcı, çare ve çözüm üreten tavrı, her zaman olduğu gibi bazı kesimleri çok ama çok rahatsız ediyor. O kadar ki, referandum öncesinde başlattıkları saldırıları, sonuçların açıklandığı saatlerde de milletin aklıyla alay edecek şekilde sürdürdüklerini ibretle izledik. Özellikle sureti haktan görünen bazı zavallıların iflah olmaz MHP düşmanlığından bir türlü kurtulamadıklarını izledik.Ele geçirdikleri televizyon ekranı ve gazete sayfalarında meydanı boş bulduklarını zannedip, karalama yarışına girdiler.

BOŞ VE KASITLI İDDİALAR

Bu zavallılara iddialarının ne kadar boş ve kasıtlı olduğunu defalarca ispatladık. Yetmedi, Türk milleti de anlayacakları şekilde cevap verdi. Fakat hala anlamadıklarını, iflah olmadıklarını ve iftira ve karalamaya devam ettiklerini görüyoruz. Bu gafillere bir defa daha bazı hatırlatmalarda bulunalım ve utanmayan suratlarına referandum sonuçlarının da ortaya koyduğu gerçekleri tekrar çarpalım:

Bugün eğer Türkiye sıkıntılarından kurtulma, yeniden silkinip ayağa kalkma, tıkanmış olan ve sorun üreten sistemini yenileme ve bunun için milletten onay alma imkanı bulmuşsa, bu hiç şüphesiz MHP sayesinde olmuştur. Bütün siyasi partiler ülkenin karşı karşıya kaldığı ağır sorunlara çare aramak yerine, buradan bir siyasi rant elde etmeye uğraşırken, MHP ortaya çıkmış bu duruma itiraz etmiş, böyle gidilemeyeceğini söylemiş ve çözüm üretmiştir. Anayasa değişikliği ve hükümet sistemini yenileme imkanı bunun sonucu olarak gündeme gelmiş ve gereği yapılmıştır. MHP ne kadar samimi ve dürüst olduğunu, önce mecliste, sonra seçim meydanlarında göstermiş ve üzerine düşeni büyük bir kararlılıkla yerine getirmiştir. Bütün yanıltma, yıpratma gayretlerine, yalan ve iftira kampanyalarına rağmen, asla taviz vermemiş ve karı Türk milletine bırakmıştır. Türk milleti, MHP’nin açtığı yolun doğru olduğunu görmüş ve onaylamıştır.

TÜRKİYE’NİN HÜKÜMETİ

Bu sistemden iki partili bir yapının ortaya çıkacağını söylemek ya kasıttır veya cehalettir. Tam tersine, yönetimde istikrar sandıkta sağlanacağı için parlamento seçimlerinde millet çok daha rahat hareket edecek ve kerhen oy kullanmak mecburiyetinde kalmayacaktır. Hükümet sadece bir partinin değil, Türkiye’nin hükümetidir. Bu aslında bugünkü sistemde de böyledir. Buradan nasıl bir ayrışma sonucu çıkarıldığını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. MHP’li seçmenin bu referandumda nasıl oy kullandığı, aslında çıkan sonuçlar ispatlanmıştır. İnsaf ve vicdan sahibi herkes bu sonucun çıkmasında MHP’li seçmenin başrolü oynadığını, aksi olsaydı asla kabul yönünde bir kararın mümkün olamayacağını görüyor, biliyor ve kabul ediyor. Oranlar konusunda söylenenler tamamen bir kafa karışıklığı oluşturmaya yöneliktir. Zira, bunu ölçecek bir imkan olmadığı gibi, gerek de yoktur. Bazı zavallılar AKP ile MHP işbirliğinin özellikle Güneydoğu bölgemizdeki seçmeni olumsuz etkileyeceği gibi son derece kasıtlı, karıştırıcı, bölücü ve ön yargılı değerlendirmelerde bulunmuşlardı. Sonuçlar, tam tersini ortaya koymuştur ve bunu söyleyenleri bir defa daha utandırmıştır, eğer utanacak yüzleri varsa.

GERÇEK DEĞİŞMEZ

Sonucun birbirine yakın oranlarda çıkmış olması, elbette siyaseten çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Bunun bir takım sosyolojik tahlillerini yapmakta mümkün hatta doğrudur. Her siyasi partinin çıkaracağı dersler olduğunu da söylemek durumundayız. Ancak, bu Anayasa değişikliğinin kabul gördüğü gerçeğini değiştirmez. Bütün siyasi partiler bu gerçeği kabul etmek ve bundan sonraki siyasetlerini bunun üzerinden geliştirmek zorundadırlar. CHP’nin hala işi sulandırmaya, bahaneler bulmaya çabalaması kendini tatmin öteye gidemeyeceği gibi, çıkan sonuçtan çok rahatsız olan Türk ve Türkiye düşmanlarına yeni malzeme verecektir.

YAPACAK ÇOK İŞ VAR

Artık kısır ve sonuçsuz çekişmeleri, kuru gürültü çıkararak ortalığı ayağa kaldırma gayretlerini bir kenara bırakmak gerekiyor. Yapılacak çok iş var. Önce oldukça fazla bir mesai ve titiz bir çalışmayla, yeni sistemin gerektirdiği düzenlemelerin meclisten geçmesi gerekiyor. Bir uzlaşma ve uyum sağlanması çok faydalı olacaktır. Ancak, şu ana kadar yapılan açıklamalar, CHP’nin yine sorun çıkaracağını ortaya koyuyor. Dileğimiz ve beklentimiz bu sorun çıkarma gayretlerinin siyasetin kendi ölçüleri içinde kalmasıdır ve yeni gerginliklere vesile teşkil etmemesidir. Meclis bu mesaiyi yaparken, hükümetin de normalleşmeyi sağlayacak, etrafımızda oluşan kuşatmayı yaracak, içerideki sorunları çözecek bir icraata yönelmesi gerekmektedir. Ekonomiden dış politikaya, terörden turizme kadar her alanda ivedi olarak alınması gereken kararlar var. Yapılacak her doğru işte MHP bundan sonra da desteğini ve yardımlarını devam ettirecektir.


Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.