Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

MHP ORTAHİSAR’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

28.10.2017
A+
A-

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutladığımız milli bir bayramdır. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin 10.yıl kutlamalarında yani 29 Ekim 1933 yılında yapmış olduğu 10. Yıl Nutkunda bu günü Türk milleti için en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Cumhuriyet yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir ve yönetimde söz milletindir. Mustafa Kemal Atatürk biz sözünde “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir.” demiştir.

Cumhuriyet Atatürk’ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet kendini yönetme yetkisini, kendilerini temsil eden milletvekilleri ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşların seçme ve seçilme hakkı vardır. Böylelikle seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri yurt adına denetler.

Cumhuriyet; insana verdiği değer ve milletimize sağladığı insan hak ve hürriyetler nedeniyle, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda en iyi ortamı oluşturur ve bütün vatandaşları kanun önünde eşit sayarak, hiç kimseye ayrıcalık tanımayarak, herkesin temel hak ve hürriyetlerini devlet teminatı altına alarak birleştirici bir özellik oluşturur.

Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük mücadeleler sonucu kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetini yıkmak isteyen sömürücü devletler ve onların uzantıları olan taşeron örgütler nasıl ki geçmişte cezalarını çektiler ve de çekmeye devam ediyorlarsa bundan sonra da hesap sorulmaya devam edilecektir.

Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük mücadeleler sonucunda kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin varlığına ve bütünlüğüne var gücümüzle sahip çıkmalı ve her yaştan insanımızla Cumhuriyet Bayramı törenlerine coşku içerisinde katılarak, birlik ve beraberliğimizi bütün dünyaya göstermeliyiz.

Murat GEDİKLİ
İlçe Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.