Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

MHP neye ve niçin “evet” diyor?

14.02.2017
107
A+
A-

Türk milletine, 16 Nisan’da sandığa niye gideceği yeteri kadar ve doğru şekilde anlatılırsa, belli kesimlerin zihin bulandırma gayretlerine rağmen, referandum sonucunun tahmin edilenin çok ötesinde bir oranla “evet” çıkacağı kanaatindeyim. Bir adım daha ileri giderek, bu sonucu sağlayacak olanın AKP değil, MHP olacağını iddia ediyorum.

Türk milleti, MHP’yi bu ülkenin varlığının ve bölünmez bütünlüğünün teminatı olarak görüyor. Bu dün böyleydi, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır. MHP’nin yanlış bir şeye “evet” demeyeceğini akıl ve vicdan sahibi herkes biliyor. Nitekim, sayın Devlet Bahçeli, “Samimiyetle söylemek isterim ki, neyi istiyorsak Türkiye lehinedir. Neyi arıyor, neyi amaçlıyor, nereye varmayı arzuluyorsak, Türk milletinin varlığınıgüvenceye almak, güvenli bir şekilde geleceğe taşımak içindir.” Diyerek bunun garantisini veriyor.

DEVLET GÜÇLÜ OLMALI

Dünya bir değişim ve dönüşüm döneminden geçiyor. Türkiye jeopolitik olarak çok hassas, ama çok önemli bir belgededir. Bu değişim ve dönüşümün bir ucu mutlaka bize isabet ediyor. Sayın Devlet Bahçeli Konya’daki toplantının sonunda yaptığı şu değerlendirme çok çarpıcıdır: “Rusya askerlerimizi şehit ediyor, sonra da pardonla geçiştiriyor. Hatta pişkince üstte çıkıp, TSK’yı suçluyor. Bu yanlıştır, ayıptır, uluslararası hukukun temel ilke ve kurallarını hiçe saymaktır. Küresel siyasetin nabzı Türkiye’de atmaktadır. Bölgesel denge arayışlarının ağırlık merkezi gene Türkiye’dir. Ülkemizin içinde olmadığı, onay vermediği, desteklemediği küresel ve bölgesel siyaset planlamalarının yaşama şansı yok denecek kadar zayıftır. Bunu taraflı-tarafsız herkes görmektedir. Altını kalın olarak çiziyor ve diyorum ki, bu kadar sorun içinde, devlet güçlü olmadığı, seri kararlar alamadığı, yönetimde fiili-hukuki karmaşa sürdüğü müddetçe Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 ruhuyla devamı bu şartlar altında mümkün görülmemektedir.”

SEVR’İN VARİSÇİLERİ

İçeride de çok kritik gelişmelere şahit oluyoruz ve Sayın Bahçeli’nin bu konudaki tespitleri de şu şekildedir: “Ekonomideki durgunluk ciddi boyutlarda, işsizlik ve enflasyonun yanında dövizdeki fren tutmayan artışlar çığ gibi vatandaşlarımızı hedef almaktadır. Bunun üstüne ne getirip ne götüreceği belirsiz olan Türkiye Varlık Fonu’na bazı kurum ve kuruluşlarının devri ve bu doğrultuda cereyan eden tartışmaların seyri de önemli hal almıştır. Bir başka alarm zili Kıbrıs’ta çalmaktadır. Ve bu ecdad yadigarı feryat etmektedir, Rumlara teslimi için küresel iklim oluşturulmaktadır. Hiç kimse yanılıp yenilip Kıbrıs üzerinde hesap yapmamalı, milletimizin şimdilik suskunluğunu yanlışa yormamalıdır. Kıbrıs’ın sancısı artarken, Ege Denizi ısınmakta, burnumuzun dibindeki ada ve kayalıklar Yunanistan tarafından oldubittiye getirilerek düşmanca istila edilmektedir. Türk milletinin tarihsel varlığını hazmedemeyen, Türk’ün vatanını çekemeyen ne kadar sicili bozuk, suç dosyası kabarık, fikriyatı bulanık, zikri karışık varsa ellerini ovuşturmaktadır. Sevr’in varisçileri Türkiye’ye meydan okumaktadır.”

YEMİN ONURDUR

Bu tespitlere hiç kimsenin itirazı olamaz. Bu ülkenin varlığından ve birliğinden yana olan herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. MHP’de bunu yapıyor. Bunu için de, “Ülkemiz için yeminimiz vardır. Ve bu yemin bir kere edilmiştir. Bizim için yeminler bozulmak, çiğnenmek için değil; tutulmak, uğruna gerekirse kendimizi feda etmek içindir. Yemin, Türkiye’nin tarihsel hak ve çıkarlarıdır. Yemin, Türklüğün bekası, Ötüken’in buyruğu, Söğüt’ün hatıralarıdır. Yemin, Türk milletinin birliği ve sağlam iradesidir. Yemin, bağımsız yaşama ülküsü, esarete yıldırım gibi inmiş tokattır. Yemin, 19 Mayıs 1919’daki ilk adım, 23 Nisan 1920’deki ilk açılış, 29 Ekim 1923’deki ilk ilanın namusudur. Yemin onurdur, omurgalı duruştur, milli sesleniştir, kardeşliğimizi koruma ve müdafaadır. Yemin şehittir, gazidir, ecdadımıza verdiğimiz söz, mükellefiyet altına girdiğimiz manevi borçtur.” Diyor.

HAYIR KOALİSYONUNA KATILANLAR

MHP ile hesabı olanların, çarpıtma ve yanıltma gayretleri boşunadır. MHP her şeyin farkındadır ve sayın Bahçeli, bu güruhu şu sözlerle bir defa daha ifşa etkmiştir: “CHP’sinden HDP’sine; ÖDP’sinden Perinçekgillere; PKK’sından FETÖ’süne kadar kim ne yaparsa yapsın, Türk milletinin kendi kaderine sahip çıkma hakkına operasyon yapamayacaklardır. Aramızda bulunuyorken miskin miskin yatıp partimizin lehine hiçbir saygıdeğer çalışma ve gayret göstermeyenlerin, şimdilerde hayır koalisyonuna katılıp çıldırmış gibi gezmeleri bir bakıma kara mizahtır.”

EVET BİRLİĞİMİZE KATKIDIR

MHP herkesin kararına saygılıdır. Ama neye evet dediğini de herkesin doğru anlaması lazımdır. Yapılmak isteneni sayın Bahçeli’nin ifadeleriyle bir defa daha hatırlatalım: “Evet diyecek, mahkemelerin tarafsızlığını sağlayacağız. Evet diyecek, 18 yaşındaki gençlerimizin önünü açacağız. Evet diyecek, büyüyen ve nüfusu artan Türkiye’nin 600’e çıkan milletvekili sayısını destekleyeceğiz. Evet diyecek, TBMM seçim dönemi ile Cumhurbaşkanı seçim dönemini beş yılda bir ve aynı günde yapacağız. Evet diyecek, Gazi Meclisimizin yasama yetkisini güvenceye alacak, daha da etkinleştireceğiz. Evet diyecek, Meclisimizin denetim fonksiyonlarını güçlendireceğiz. Evet diyecek, devlet yönetimindeki fiili zorlama ve açmazı bitirecek, siyaseti toplum sözleşmesinin sınırlarına çekeceğiz. Evet diyecek, yasama, yürütme ve yargı arasındaki hatları kalın olarak çizeceğiz. Evet diyecek, ilk kez Cumhurbaşkanı’na cezai sorumluluk getireceğiz. Evet diyecek, yürütmeyi tek elde toplayıp devletteki karmaşa ve kafa karışıklığını sonlandıracağız. Her Evet birliğimize katkı ve yemindir. Her Evet esenlik ve selametimize destek ve yemindir. Her Evet milletin istiklaline, devletin istikbaline, bayrağın iffetine, vatanın izzetine duadır ve yeminimizdir. Her Evet bekamızın hisarlarına koyulmuş tuğla olup bizim için yemindir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.