Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

MHP merceği ile FETÖ gerçekleri

14.06.2017
A+
A-

FETÖ ile mücadelede önemli eksiklerin bulunduğu, artık herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Sayın Devlet Bahçeli, bu eksikleri defalarca hatırlatmış, muhtemel tehlikelere işaret etmiş, haksızlıkları ve mağduriyetleri her fırsatta gündeme getirmiştir. AKP, her ne hikmetse bu ikazları dikkate almadığı gibi, yönetim kadroları bu konuların gündeme getirilmesinden ciddi biçimde rahatsız olmuşlardır.

RAPOR YETERLİ DEĞİL

MHP, 15 Temmuzdan itibaren FETÖ ihanetini bir siyasi malzeme olarak görmedi. Uyarıcı oldu, ihanetin ve tehlikenin bütün yönleriyle ortaya çıkarılmasını istedi ve bu yöndeki çalışmaları destekledi. MHP’nin de teklifi ve onayı ile TBMM’de bir araştırma komisyonu kuruldu. MHP’li üye Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, gerçeklerin ortaya çıkması için yoğun bir çaba sarf etti. Sonunda komisyonun çalışmalarını tamamladığı duyuruldu ve başkan tarafından bir rapor açıklandı. Fakat AKP dışında hiç kimse, komisyonun çalışmalarını ve açıklanan raporu yeterli görmedi. Keşke daha titiz, daha dikkatli, daha geniş bir komisyon çalışması yapılabilse ve kafalardaki her soruya ciddi ve samimi şekilde cevap aransaydı. Fakat tam tersine kafalardaki soru işaretleri daha da çoğalmış ve bir samimiyet sorgulaması başlamıştır.

Komisyonun MHP’li üyesi Mehmet Erdoğan, komisyon çalışmaları ve hazırlanan raporla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. FETÖ’yle gerçek anlamda mücadele edilecek ve bu tehlike ortadan kaldırılacaksa, bu tespit ve uyarıların dikkate alınması şarttır. Erdoğan’ın komisyon çalışmaları ile ilgili muhalefet şerhi olarak rapora da eklenecek olan açıklamaları haber sayfalarımızda mevcuttur. Biz bazı bölümlerini özellikle ve altını çizerek tekrar hatırlatalım:

KARARLARA RİAYET EDİLMEDİ

15 Temmuz 2016’da yaşanan FETÖ’cü darbe girişiminin herhangi bir kişi ya da kuruluşun ötesinde, doğrudan Türk milletine ve Türk devletine yapılmış bir saldırı olduğu konusundaki fikirlerimizi her defasında beyan ederek, konuya bu açıdan bakılmasının faydalı olacağını ifade ettik. Bunlara rağmen; komisyonun çalışma usulüyle ilgili alınan kararlara riayet edilmediği, komisyonun nihai hedefine ulaşacak şekilde çalıştırılmadığı, 3 aylık sürede verimli bir çalışmanın tam manasıyla gerçekleştirilmediği müşahede edilmiştir. Devletin çeşitli kademelerinde yıllarca görev almış ve kamuoyuna mal olmuş isimlerin tespitleri ve komisyonumuza sundukları bilgiler önemli ve dikkate değerdir. Ancak bu fikirlerin ve sunulan bilgilerin birçoğuna raporda yer verilmemesi de ayrıca şaşırtıcıdır.

YENİ SORU İŞARETLERİ

Dinlenilen isimlerin yanı sıra dinlenemeyen isimlerin olması da önemlidir. Dinlenemeyen isimlerin konumları da göz önünde bulundurulduğunda bu hususun komisyonun çalışmaları açısından büyük bir eksiklik olduğu ortadadır. Toplumun tüm kesimleri komisyonumuzun çalışmaları neticesinde birçok sorunun cevap bulacağına inanmıştır. Haklı olarak böyle bir beklenti içerisine girmiştir. Ancak bazı soruların cevabının bulunması bir kenara vatandaşlarımızın kafasında yeni soru işaretleri ortaya çıkmıştır.

– Örgütün siyasi ayağının ve 15 Temmuz gecesi darbeciler adına bildiri okutan Yurtta Sulh Konseyi’nin tam olarak ortaya çıkartılmaması bunların başında gelmektedir.

– Örgütün mali ayağı ile ilgili somut adımlar atılmamış bu kadar güçlü bir mali ayağın oluşmasında “katkısı” olanların araştırılması tam anlamıyla yapılmamıştır.
O GECE KARARLIKTA KALDI

– Komisyonun çalışmalarını TBMM İç Tüzüğüne göre 1 ay daha uzatma hakkı olmasına rağmen uzatılmamış, Komisyon olarak haftanın 3 günü çalışma kararı alınmasına rağmen bazı haftalar 1 gün dahi çalışılmamıştır.

– MİT Müsteşarı Hakan FİDAN ve Genel Kurmay Başkanı Hulisi AKAR’ın bütün ısrarlarımıza rağmen komisyona çağırılmaması sebebiyle darbe girişiminin yaşandığı gün veya öncesinde devletin herhangi bir birimine veya üst düzey yöneticisine bir ihbarın gelip gelmediğine bile netlik kazandırılamamıştır. O gece karanlıkta kalmıştır. Tarafımızdan Sn. Akar ve Sn. Fidan’ın Komisyona davet edilmesi noktasında önerge ile başvuruda bulunulmuştur. Komisyon Başkanı tarafından önerimizin değerlendirildiği ifade edilmiştir. Komisyon Başkanının bu iki önemli isme davet göndermediğini 30.05.2017 tarihinde televizyon kanallarına verdiği bir röportajında öğrendik!

BELEDİYELER ARAŞTIRILMADI

– BYLOCK kullanan üst düzey bürokratların ve siyasilerin listesinin MİT tarafından komisyona iletilmesi tarafımızca talep edilmiş ancak bu talebimiz; yerine getirilmemiştir.

– Mehmet PARTİGÖÇ, Mehmet DİŞLİ ve Akın ÖZTÜRK gibi darbe girişiminin en önemli aktörlerinin dinlenilmesi adli soruşturma gerekçe gösterilerek, komisyon başkanlığı ve AKP’li komisyon üyelerinin oylarıyla engellenmiştir. Rapordaki dipnotlara bakıldığında en çok alıntının Ankara Çatı İddianamesinden olduğu görülecektir. Bu durum Komisyonun bu iddianamede ismi geçen darbecileri dinlemesinin ne kadar önemli olduğunun açık göstergesidir.

– Darbe girişimi öncesi belediyelerden FETÖ’ye ciddi kaynak aktarıldığı kamuoyunun malumudur. Ancak komisyonumuzun çalışmaları içerisinde Belediyelerle ilgili hiç bir işlem ve araştırma yapılmamış, çalışma sürdürülmemiştir. Özerk bütçeye sahip üniversiteler üzerinden FETÖ’ye kaynak aktarıldığı, FETÖ mensuplarına ciddi kadrolar kullandırıldığı, bazı kamu görevlilerine akademik ünvanlar dağıtıldığı, yurtdışı kadroların FETÖ mensuplarına tahsis edildiğine dair kamuoyunda ciddi ve gerçekçi iddialar bulunmaktadır. Ancak komisyonumuz tarafından bu konunun üzerine de gidilmemiştir.

SİYASİ AYAK

Komisyonda dinlenmesi gereken kişilerin gelmesini arzu ettik. Bu çağda mektupla iletişimi kabul etmedik ve soru göndermedik. Gözüne bakarak konuştuğunuz insanlar komisyonumuza katkı sağlayacak ciddi bilgileri paylaştılar. Aşağıdaki polise, hemşireye her türlü ceza verilecek ama yukarıdakileri görmezden geleceksiniz, böyle bir adalet olmaz. Birisi suç işlemişse, ister damat, ister müsteşar ister vali bunun kimliği bizi ilgilendirmez, ortaya çıkarılması lazım. Yüzbinlerle ifade edilen insan kamudan ihraç edilirken, bunları kamuya yerleştiren siyaset ve bürokratlar ortaya çıkarılmadı.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.