Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

MHP İzmir’den Edebiyat Projesi

11.03.2017
A+
A-

İl Başkanı Necat Karataş’ın talimatıyla Türk Dünyası üzerine bir proje geliştiren MHP İzmir İl Teşkilatı, hazırladıkları projeyi MHP’nin Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal’a takdim etti. Proje geçmişten günümüze birçok yazarın eserinin Türk lehçelerine çevrilmesini ve okunmasını amaçlıyor.

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı Atatürk, Kemal Tahir, Atsız, Atilla İlhan ve Peyami Safa gibi büyük fikir ve edebiyat kaynaklarının Türk lehçelerine çevrilmesi için bir proje başlattı. MHP İl Başkan Yardımcısı Cumhur Bulut, “Bu büyük eksikliği giderme çabasındayız. Edebiyat alanında da onlarca Cengiz Aytmatov’umuz ve Türk Dünyasını kapsayan fikri” eserlerimiz var, Türk Dünyası bunları tanımalı. ‘Dilde, işte ve fikir de birlik’için ilk ve en önemli adımlardan biri de literatür birliğidir” dedi.

EDEBİYAT BİRLİĞİ PROJESİ

İl Başkanı Necat Karataş’ın talimatıyla Türk Dünyası üzerine bir proje geliştiren MHP İzmir İl Teşkilatı hazırladıkları projeyi MHP’nin Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal’a takdim etti. Proje geçmişten günümüze birçok yazarın eserinin Türk lehçelerine çevrilmesini ve okunmasını amaçlıyor.

“Türk Dünyasında Edebiyat Birliği Projesi” adını verdikleri çalışmayı tanıtan MHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Cumhur Bulut; “Türk Milliyetçileri olarak Gaspıralı İsmail beyin açtığı yoldan Turan Coğrafyasına uzanma gayretini taşıyoruz.

Geç kalınmış fakat telafi edemeyeceğimiz bir eksiklik değil. Siyasi olarak Atatürk, Başbuğ Türkeş ve Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin eserlerinin yanında birçok başyapıt Türk Dünyası ile buluşmalı. Bu buluşma fikri, kültürel ve edebi yönden Türk Devletlerine çok şey kazandıracak. Projenin ikinci etabında da Türk Dünyası’nın değişik lehçelerindeki eserlerini Türkiye Türkçesine kazandırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

ATSIZ, İLHAN VE KEMAL TAHİR

Bu çalışmada Hüseyin Nihal Atsız, M. Necati Sepetçioğlu, Atilla İlhan, Kemal Tahir ve Peyami Safa gibi edebiyatçıların eserlerine öncelik verdiklerini vurgulayan Bulut, “Prof. Cevat Kaya Hocamızın da dediği gibi, bilhassa Atsız’ın ‘Bozkurtlar’romanı konu, içerik ve mesajlarıyla Türk dünyasının ortak değeri olmaya layık bir eserdir. Buna rağmen bugüne kadar yalnızca Türkiye Türkleri yararlanabilmişlerdir.

Oysa Altaylardan Tuna’ya, Yakutistan’dan Musul’a kadar bütün Türk gençlerinin okuması gerekir. Eser, onu okuyan herkeste Türklüğe hizmet ülküsünün ateşini yakabilecek, Türklük ruh ve şuuru oluşturacak kudrete sahiptir. Mutlaka Türk lehçelerine çevrilip Türk dünyasının her tarafındaki soydaşlarımızın istifadesine sunulmalıdır. Eser, Türk Dünyası’nda birliği sağlayacak kuvvetli bir harç olarak değerlendirilmelidir” açıklamasında bulundu.

NUTUK TÜRK DÜNYASI’NDA

Bu konuda daha önceden bazı çalışmaların yapıldığını fakat desteklenmediği için yetersiz kaldığını da sözlerine ekleyen Bulut, şöyle devam etti;

“Türk Dünyası’nda okuma yazma oranı gerçekten çok yüksek. Balkanlardan başlayarak bütün Türkistan coğrafyasında %99’ları bulan sayı bizim için temel dayanak oldu. Üç ana başlıkta yapmayı planladığımız çeviriler Fikir ve Siyaset; Edebiyat ve Tasavvuf ve ilmi alanlarda olacak. Projemizin bir başka amacı da enerjilerini sanal alemde harcayan milliyetçi gençliğe bir hedef göstermektir. Daha Atamızın eseri Nutuk bile tam manasıyla Türk lehçelerine çevrilmiş değil, bunu yaygınlaştırmak istiyoruz.

Edebiyat alanında da onlarca Cengiz Aytmatov’umuz var. Fakat farkında değiliz. Türk Dünyası bunları tanımalı. ‘Dilde, işte ve fikir de birlik’için ilk ve en önemli adımlardan biri de literatür birliğidir.

Doksanlı yıllarda Türk Devletleri bağımsızlığına kavuştukları sıralarda emperyalist batı devletleri o coğrafyalarda hemen kril alfabesiyle yazılmış İncil dağıtmaya başladı, biz ise bu noktada çok geç kaldık. Şimdi bu gecikmeyi telafi etmek için uğraşıyoruz.

Yedi Bağımsız Türk Devleti ve birçok muhtar cumhuriyetimiz var. Bu tarihin bize sunduğu emsalsiz bir fırsat, çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bugüne kadar yapılanları da göz önünde tutarak okunurluğunu arttırmak istiyoruz “.

MHP GENEL MERKEZİNİN DESTEĞİYLE

Bu noktada tabii ki Türk Milliyetçilerinin en güçlü kurumu MHP Genel Merkezinin desteği, Türk Dünyası’nın Lideri Devlet Bahçeli Beyefendi’nin tensipleri ve yolbaşçılığı gerekmektedir. Bu sebeple projemizin hazırlık aşamasını Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Günal’a sunduk. Elbette genel merkezimiz çeşitli paydaşları bir araya getirerek projemiz hakkında değerlendirmeyi yapacaktır ” dedi.

ÇEVRİLECEK ESERLER

MHP İzmir’in önerdiği listede ise, Atatürk, Başbuğ Türkeş, Lider Devlet Bahçeli, Atsız, Z. Gökalp, M.A. Ersoy, M. N. Sepetçioğlu, Peyami Safa, Atila İlhan, Kemal Tahir, İ.H. Danişmend, Ömer Seyfettin, Yusuf Akçura, Hikket Tanyu, Bahattin Özkişi, B. Ögel, Fuat Köprülü, M. E.Yurdakul, Tarık Buğra, Necip Fazıl Kısakürek, Yavuz Bülent Bakiler, Sait Başer, A. Nihat Asya, Kemal Tahir, Bahtiyar Vahapzade, Hoca Ahmed Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli Hz., Kaşgarlı Mahmud, Dede Korkud, İmam Maturidi, Fuzuli, Baki ve Yusuf Has Hacip gibi Türk fikir, kültür, inanç ve edebiyat alanının önde gelen bazı isimleri yer alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.