Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

MHP Halk Oylaması Bilgilendirme Toplantısı

05.03.2017
A+
A-

MHP Kadın Kolları Genel Koordinatörlüğü tarafından, MHP Kadın Kolları İl Başkanları için 16 Nisan referandum süreci ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Partinin genel merkezinde düzenlenen toplantıya MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da konuşmacı olarak katıldı.

Mehmet Parsak, 15 Temmuz’un sadece bir darbe girişimi değil, Türk vatanını işgal etme ve parçalama, Türk milletini önce kardeş kavgası üzerinden birbirine düşürme, arkasından da bölme yönünde çok esaslı ve büyük bir küresel oyundur

Toplantıda 16 Nisan’da yapılması planlanan Anayasa değişikliği referandumu ve ‘Cumhurbaşkanlığı Sitemi’ hakkında MHP Kadın Kolları İl Başkanlarını bilgilendiren Mehmet Parsak, “Bu sistem ne başkanlık sistemidir ne de partili cumhurbaşkanlığı sistemidir. Partili başkanlık sistemi 1960’a kadar uygulanmış; cumhurbaşkanı ile birlikte başbakan ve Bakanlar Kurulunun da olduğu sistemdir. cumhurbaşkanının partili olması ayrı bir şey, partili cumhurbaşkanı ayrı bir şeydir. Dolayısıyla partili cumhurbaşkanı sistemi getirmiyoruz. başkanlık sistemi de getirmiyoruz” diye konuştu.

“Adlı adınca bize has, ihtiyaçlarımızı gözeten bir cumhurbaşkanlığı sistemidir”

Başkanlık sisteminde yasama ile yürütmenin birbirini fesih etme, seçimleri yenileme imkanı olmadığını anlatan Parsak, “Amerikan Başkanı, Amerikan Kongresini; Amerikan Kongresi de Amerikan Başbakanı’nın seçimlerini yenileyemez. Ama burada var; 116’ncı maddede. Birbirlerinin seçimlerini yenileme ihtiyacından dolayı var. Dolaysıyla bu sistem Başkanlık sistemi de değildir. Adlı adınca bize has, ihtiyaçlarımızı gözeten bir cumhurbaşkanlığı sistemidir. Dolayısıyla Türk Devleti’nin bekasının tehdit altında olduğu bir dönemde Türk milletinin birliğini, bütünlüğünü muhafaza etmek amaçlarına yönelik olarak tamamen bizim seyirci mi kalalım, inisiyatif mi alalım? İkileminde inisiyatif almayı tercih ederek elimizi değil, gövdemizi ortaya koyarak sürecin içinde bulunduğumuz, bundan da şimdiye kadar her meselede olduğu gibi yarın da haklı çıkacağımız kati bir denklem içerisinde bu günlere gelmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

“Türklük için ‘evet’, Cumhuriyet için ‘evet’, devlet için ‘evet’, millet için ‘evet”

Parsak, referandum sürecinde iki temel slogan belirlediklerini açıklayarak, konuşmasında şunları kaydetti:

“İki temel slogan belirledik; birinde niye ‘evet’ dediğimizin cevap veriyoruz. Diğerinde de kararlılığımızı vurguluyoruz. Birincisi, Devlet için ‘evet’, millet için ‘evet’, Cumhuriyet için, Türklüğün bekası için ‘evet’ işte bütün bu anlattıklarımızın özeti budur. Sloganın yerli yerine oturması için yine söylüyorum Türklük için ‘evet’, Cumhuriyet için ‘evet’, devlet için ‘evet’, millet için ‘evet.’ bu ülke için yeminimiz var. Vazgeçmeyeceğiz. Sayın Genel Başkanımızsın ifade ettiği gibi; bu kadar haklı olan, bu kadar haklı çıkan, bu kadar çok haksızlığa uğrayan, bu kadar da çok hak mücadelesi veren başka bir dava yoktur. Ama biz haklı olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Hakkın peşinde olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ülkenin, milletin, devletin teminatı olarak; önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben anlayışı içerisine tarihimizin her döneminde olduğu gibi bugün de seyirci kalmayıp, inisiyatif alan bir yaklaşımla hakkın yolunda, milletin yanında olmaya devam edeceğiz. Başbuğumuzun izinde, Liderimizin emrinde bu süreçte ‘evet, evet, evet”

“MHP yok olacak mı? Hayır, yok olmayacak”

“Bir defa, eğer MHP yok olacaksa bundan belki en fazla diğer siyasi partiler, bu anlamda da CHP memnun olur değil mi? Ama diyorlar ki ‘Siz partinizi yok edeceksiniz, tabanınızda çok büyük rahatsızlık var’. MHP’de taban – tavan ayrımı yoktur. Bizde dava arkadaşlığı vardır. Biz dava arkadaşlarımızdan haberi, vaktinden bu yana binlerce dava arkadaşımıza kurşun sıkanlardan değil, o kurşunlara siper olanlardan yani teşkilatlarımızdan alırız. Ne olduğunu da alıyoruz. Bu çerçevede bundan sonra da almaya devam edeceğiz.

MHP yok olacak mı? Hayır, yok olmayacak. Bu iddialar MHP’ye yönelik olarak öteden beri ifade edilir. Bu ifade edilenlere, bir de MHP’nin durumuna bakalım. Bunları vaktizamanında Adalet Partililer söylüyordu. Adalet Partisi bugün yok, MHP var, bu iddiaları DYP’liler söylüyordu, DYP şimdi yok, MHP gene var. Anavatan Partililer söylüyordu, ‘ANAP’ diye Twitter fenomeni var ve ondan başka hiçbir şeyi kalmadı, MHP gene var. Bugünkü iktidar partisi de ne zaman var olur, ne zaman yok olur biz onları bilmeyiz. Bunu millet bilir. Ama MHP, 48 yıldır olduğu gibi, bundan sonra da dünya döndükçe var olacak.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.