DOLAR 5,9468
EURO 6,6695
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

Mhp-Chp İttifakı Mümküm Mü?

05.08.2013
48
A+
A-

Prof. Dr. Semih Yalçın

Hiçbir geçerli sebep olmadığı halde malum bir gazetenin iddiası üzerine başlatılan MHP-CHP ittifak tartışmaları yeni bir toplum mühendisliği oyunu gibi gözükmektedir. Her iki parti yetkililerinin de doğrulamadığı bu iddianın Tayyip TV’lerde kasıtlı olarak tartışılması “doğmamış çocuğa entari biçmekten” başka bir şey değildir. Bazı karanlık mahfiller bu tartışmalardan çıkar sağlamak ve siyasi menfaat devşirmek niyetindedir.

İttifak tartışmalarının ortaya çıkardığı bir gerçek vardır o da şudur: AKP de, CHP de önümüzdeki iki yıllık seçim sürecine doğru giderken MHP tabanına yönelik hesaplar peşindedir. Her iki partinin de seçim stratejilerini MHP seçmenin oylarını elde etme hedefi üzerine bina ettiğini gösteren kuvvetli işaretler bulunmaktadır. Bu çerçevede iktidarla ana muhalefet, seçimleri iki partili yarışa döndürmek ve MHP’yi yok saymaya çalışmak niyetindedir.

Buradan hareketle, son günlerde gündemi meşgul eden ittifak tartışmasının nereden çıktığı konusunda farklı görüşler ortaya atılabilir. Mesela MHP-CHP ittifakı iddiaları, AKP mahfillerinde ısıtılmış faraziyelerin ürünü olduğu kuvvetle muhtemeldir. Çünkü seçim ittifakı dedikodusu, öncelikle AKP’nin işine yarayacaktır.

AKP öteden beri MHP sempatizanı seçmenlerin hissiyatını istismar ederek oy avcılığı yapmayı gelenek hâline getirmiş bir siyasi partidir. AKP’nin Gezi Parkı olaylarını bahane ederek yurt içinde ve dışında düzenlenen mitinglerde MHP bayraklarının kullanılması, iktidar partisinin bu yola erken girdiğini göstermektedir.

Bilindiği gibi, MHP tabanında oy erozyonuna yol açmak için AKP’nin tuttuğu yollardan biri, CHP’nin ulusalcılığıyla MHP’nin milliyetçiliğinin aynı çizgiye geldiği iddiasını ısıtıp ısıtıp servis etmektir. Bu gerçek dışı iddialar, geçmişte milliyetçi ve muhafazakâr çevrelerden AKP’ye oy kaymalarına yol açmıştır.

İttifak iddiaları, terörle müzakere süreci yüzünden kaybedeceği milliyetçi oyları elinde tutmak için AKP’nin propaganda malzemesi olacaktır. AKP, ittifak dedikodularıyla kamuoyunu çalkalayarak milliyetçi-muhafazakâr oyların kaçışını önlemeye çalışacaktır. Seçim sathında bu sözde ittifak MHP aleyhinde kullanılacak, Başbakan’ın %50, %50 diyerek zaten ikiye ayırdığı toplum, bu defa “inananlar inanmayanlar” şeklindeki muhtemel kara propagandanın tesiri altına alınmaya çalışılacaktır.

Bu arada muhalefet cephesinde bir ittifak ihtimalinin bile AKP kurmaylarının uykusunu kaçırdığı, yandaşlarını telaşa verdiği de bir gerçektir. Bu tevatürün CHP çevreleri tarafından medyaya fısıldanmış olması da, ihtimal dışı değildir.

Çünkü CHP, yerel seçimlerde MHP tabanının desteğini alarak İzmir’deki üstünlüğünü sürdürme ve İstanbul’u AKP’nin elinden alma planları yapmaktadır. Dolayısıyla ana muhalefet partisinin MHP’den kopacağını zannettikleri oylara ihtiyacı vardır.

Buna karşılık Ankara’da CHP seçmeni tarafından MHP’nin desteklenebileceği tezi ise mamadan ibarettir. Resmiyette iki parti arasında bir ittifak olsa bile CHP tabanı MHP’nin adayına oy vermeyecektir. Her halükârda muhtemel bir ittifaktan kârlı çıkan parti CHP olacaktır.

MHP ise bundan fazlasıyla zarar görecektir. Zira MHP tabanı bunu hoş karşılamayacaktır. Üstelik bu ittifak, AKP’ye oy vermiş olan milliyetçi-muhafazakâr kesimlerin tepkisine yol açacak ve MHP’nin iktidar partisine kayan oylarının geri dönmesini engelleyecektir.

Oysa iktidarın PKK ile mutabakatla ülkeyi getirdiği noktada, AKP’ye oy veren milliyetçi kesimin tepkileri ve pişmanlığı artmış durumdadır. Eğer stratejik bir hata yapılmazsa, AKP’ye giden emanet milliyetçi oylar yeniden MHP’ye dönecektir.

Hâl böyle iken CHP ile ittifak etmek, MHP’nin asla işine gelmez. MHP oy oranının yükseliş trendine girdiği bir dönemde MHP-CHP ittifakı, siyaseten yanlıştır. MHP’nin bitirilme çalışmalarına hizmet etmek anlamına gelir.

Ayrıca önümüzdeki iki yılda yapılacak üç ayrı seçimde seçmenin temayülü, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili önemli sonuçlar doğuracaktır. O bakımdan MHP’nin Mart ayındaki yerel seçimlerde kendi adaylarıyla yola çıkması ve bağımsız bir seçim stratejisi takip etmesi elzemdir. MHP bu gerçeği göz ardı etmeyecektir.

CHP temsilcilerinin yaptığı açıklama, açıkça MHP’ye ittifak daveti olmamakla birlikte MHP tabanına mesaj niteliğindedir. Bu tür ifadeler, AKP’ye karşı bir ittifak düşüncesinin CHP’nin kurmaylarının aklından geçtiğini göstermektedir. Ancak resmi bir ittifakın olamayacağını, tavanda bu yönde anlaşma yapılamayacağını onlar da takdir etmiş olmalıdırlar.

CHP’nin hesabı tabanda ittifaktır. Tabanda karşılıklı oy kaymaları yaşanabileceği beklentisine dayanan bu mesajın CHP kurmaylarınca verilmesinin mantığı bellidir: ‘Seçmenleri ittifak fikrine alıştırmak ve onları bazı önemli belediyelerin AKP’nin elinden alınabileceğine inandırmaktır.’

Bütün bu siyasi manevralara aldırmadan MHP, davası ve politikaları ile Türk halkının karşısına kendi kimliği ile çıkmaktan başka bir çıkış ve çaresi yoktur. Sayın Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi MHP’nin siyasi faaliyetlerinin özü ve ilkesi; Milli birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün dayandığı temellerin tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek dil ülküsü olduğu benimsenmesidir. Bunun dışındaki her yol, yöntem, teklif ayrılıkta, bölünmede, çözülmede, dağılmada mutabakat arayışıdır ki, bizim de buna evet dememiz, onay vermemiz kendimizi inkardır, Türk milletini yok saymaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.