MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Türkiye’nin dış politikada yalnızlık girdabına itilmek istendiğini söyledi. ABD-AB ve Rusya üçgeninde gel gitler arasında Türkiye’nin  çıkış yolu aradığını anlatan Aydın, “Batı’dan kopmayalım, Doğu’ya sırt çevirmeyelim. Bu stratejinin adı da Selçuklunun çift başlı Kartalı’dır. Bir başımızla Batı, bir başımızla Doğu’yu selamlamaktır” dedi.

Irak’la başlayan terör sarmalının Suriye’ye sıçradığını ve Türkiye’yi de içine alma tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken Aydın, bunda da sorumluluğun ABD-AB ve Rusya’da olduğunu söyledi. AB başta olmak üzere çok sayıda NATO üyesi ülkenin son aylarda Türkiye7ye açıktan tavır aldıklarına dikkat çeken Aydın şunları söyledi:

“Çoğu NATO müttefikimiz olan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin son zamanlardaki tavırları da bunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Nedir bu? En somut örneğiyle, mülteci krizi, yaşadıklarımız ve özellikle verilen sözlerin, yani vize muafiyeti sözünün rafa kaldırılmasıyla çok açık bir şekilde görülmüştür.”

Kamil Aydın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’ye karşı ABD’nin izlediği politikayı da sert bir dille eleştirdi. ABD’nin Türkiye’ye karşı izlediği politikanın çok net olduğunu vurgulayan Aydın, ” ABD’nin özellikle 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası daha da belirginleşen, Türkiye’yi bölgede yalnızlaştırma politikası da çok nettir” diye konuştu.

Öte yandan Türkiye-Rusya ilişkilerinin de gel-gitli olduğunu kaydeden Aydın, bu ülke ile pamuk ipliğine bağlı politika izlendiğine dikkat çekti. Rusya’nın Ukrayna’daki Kırım Özerk bölgesi ile ilgili girişimlerinin Türkiye’yi rahatsız ettiğini ifade etti. Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son günlerde yine sıcaklığını koruyan diğer bir uluslararası sıkıntıyla baş başayız. Yine, içerik olarak bu ulusal çıkarlar ekseninden uzaklaşılarak meydana gelen olaylara binaen Rusya’yla yaşanan birtakım sorunlar ve sıkıntılar ifade edilmektedir. Bunun en son örneği, Ukrayna içerisindeki Kırım Özerk Bölgesi konusundaki Rusya’nın taraflı, tarafgir tutumudur. Nedir? Talep edilmesine rağmen buraların terk edilmesi… Gerçekten, bu özerk bölgeye müdahale edilmemesi noktasındaki talepleri reddederek, kendileri “Orası bizim toprağımızdır, vazgeçemeyiz.” şeklinde ifade etmiştir. Bugün onlarla ilgili uluslararası her türlü platformda gerekenleri söylüyoruz ama maalesef yaptırım gücümüz etkin değil. Bu noktada gerçekten tekrar gözden geçirmeliyiz dış politikamızı.”

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir