DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

MHP beyannamesinin ayrıntıları

07.05.2015
79
A+
A-

Seçim beyannamesi ile Türk milletinin bütün beklentilerinin karşılanacağını net bir şekilde ortaya koyan ve büyük bir heyecan uyandıran MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, meydanlarda da büyük bir coşkuyla karşılandı. Çankırı, Kastamonu ve Sinop mitingleri, milletle kucaklaşmanın muhteşem örnekleri olarak daha şimdiden tarihe geçmiştir. Türkiye, toplumsal onarım ve huzurlu gelecek için MHP ile yürümektedir ve bu kucaklaşmanın dalga dalga büyüyerek devam edeceği anlaşılmaktadır.

ONARIM VE ATILIM
MHP iktidarında yapılacak olanları değerlendirmeye bugün de devam edeceğiz. Milletin büyük beklentisi olan ekonomi politikaları, iki ana eksenden oluşuyor. Birincisi milletin karşı karşıya olduğu borçluluk, geçim sıkıntısı ve fakirliğe çare olacak acil önlemlerden oluşan “rahatlatıcı politikalar” dır. İkincisi ise bununla eş zamanlı olarak Türkiye’yi geleceğe taşıyacak “Kalkınma politikaları”dır. Bu politikalarla ekonomide “onarım ve atılım” gerçekleştirilecektir. Bu amaçla ülkemizin kendi imkân ve şartları ile doğal ve beşeri kaynaklarını dikkate alan “Üreten Ekonomi Programı” uygulamaya konulacaktır.

HER İHTİYACA CEVAP VERİYOR
Ülkemiz 13 yıllık ağır ve derin bir karanlık yaşadı. Bozulmayan, içinden çıkılmaz hale getirilmeyen hiçbir şey kalmadı. Dolayısı ile çok büyük ve ayrıntılı bir program yapmak gerekiyor.MHP ‘nin beyannamesi bu ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Ayrıntıların tamamını vermeye yerimiz müsait değil. Bazı satır başlarını hatırlatmakla yetineceğiz:
AVM yasası, esnafın haklarını koruyacak şekilde yeniden düzenlenecek. Yeni işyeri açan esnafımıza beş yıl süreyle vergi ve prim avantajı sağlanacak. Esnafımızın gelirinin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulanacak. Şoför esnafımızın yenilemek için alacağı ticari araçtan vergi alınmayacak ve bu kategoride olanlara yıpranma payı hakkı verilecek. Esnaf ve sanatkârımızın geçmiş hizmetlerine borçlanma hakkı tanınacak ve emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmeyecek. Tarım sektörü rekabet gücü yüksek bir yapıya kavuşturulacak.Genetiği bozulmamış ürünlerin korunması ve geliştirilmesine önem verilecek. Gıda güvenliği ve güvenilirliği çağdaş normlara ulaştırılacak. Mazot, gübre ve yem üzerindeki vergiler kaldırılacak ve çiftçimizin canını yakan mazot, herkes duysun ki, 1 Lira 75 Kuruş olacak.

ASGARİ ÜCRET
Türkiye’de bugün asgari ücret açlık sınırının dahi altındadır. Mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir. MHP’nin bu konudaki beyanı çok net ve açıktır. Asgarin ücret net 1400 liraya çıkarılacağı sözü verilmiştir. Bu kadarla da kalmıyor. Asgari ücretlilere, büyük şehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği verilecek. Buna ilaveten evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı yapılacak. Böylece asgari ücret açlık sınırının üzerine çıkarılacak ve büyükşehirlerde başını sokacak bir göz evi olmayan asgari ücretlinin 1.750 lira alabilmesi mümkün hale gelecek. Asgari ücretten vergi almayacak, ücretlilerin asgari ücret kadar geliri vergi dışı bırakılacak.

İKİ MAAŞ EMEKLİ DESTEĞİ
Ülkemizin işsizlik, iş teminatı, emeklilerin durumu, kadın istihdamı gibi çözüm bekleyen sorunları da var. Bu konularda alınacak tedbirler şu şekildedir: Yıllık ortalama 700 bin kişiye iş imkanı oluşturulacak. Yardıma ihtiyaç duyan ailelerin en az bir ferdine iş imkânı, iş sağlanana kadar 700 lira “Aile Desteği” verilecek. Kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçirilecek. Emeklilerimize Mart ve Eylül aylarında 1400’er lira olmak üzere yılda iki asgari ücret tutarında “Emekli Destek Ödeneği” hakkı tanınacak. Aile birliğinin korunması amacıyla çalışan eşlerin aynı il içinde görev yapmaları temin edilecek. Her öğrenciye öğrenim süresince başarılı olmak kaydıyla 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu vermekle birlikte, işe girince faizsiz olarak dört yılda tahsil edilecek. Evlenecek ihtiyaç sahibi gençlerimize kamu bankaları aracılığıyla 10 bin lira tutarında, 2 yıl vadeli ve faizsiz evlilik kredisi alabilme imkânı getirilecek. Muhtaç ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayacakları harcama kartı “HİLALKART” imkânı sunulacak.
Kamu arazilerini yoksul vatandaşlarımıza tahsis edeceğiz. Yetim ve öksüz evlatlarımıza aylık 100 lira bağlanacak.

GEÇİCİ İŞÇİLER KADROYA ALINACAK
Bir iktidarın görevi bütün sosyal kesimlerin sıkıntılarını ortadan kaldırmak ve toplumsal huzuru temin etmektir. MHP’nin bu çerçevede yapmayı planladıklarını da şöyle sıralamak mümkündür: Çocuk parası adı altında yapılan “Şartlı Eğitim Yardımı” ve “Şartlı Sağlık Yardımı”nı en az 50 lira olacak şekilde artırılacak. Aylık 200 kilovatsaatin altında elektrik tüketen ailelere yüzde 75 indirim uygulanacak. 65 yaş aylığı 300 liraya yükseltilecek. Engelli ve engelli yakını aylığını 400 liraya; ağır engelli aylığını 600 liraya çıkarılacak. Gazilerimize 3600 günde emekli olabilme hakkını verilecek. Kamuda çalışan taşeron işçiler, 4/C’liler, vekil, sözleşmeli ve geçici statüde çalışanları kadroya alınacak.

KAPATILAN BELEDİYELER AÇILACAK
Ülkemizin inanç, mahalli yönetimler ve eğitim konularında da çok ciddi sorunları var. MHP bu konularda da hazırlıklı ve şunları vadediyor: Cemevi gerçeği, siyasi kaygılardan uzak, Cami-Cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilecek, inanç ve kültür hayatımızın bir unsuru olan Cemevlerine devlet yardımı yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde yeniden yapılandırılacak. Öğretmen ihtiyacı olan hiçbir okul bırakmayacak. Derslik ihtiyacı tamamlanacak, atanmayı bekleyen öğretmenlerin tamamı kademeli olarak sınıflarına kavuşacak. Büyükşehir sınırını mülki sınır yapan düzenlemeyi kaldıracağız.Kapatılan belde belediyeleri, özel idare ve köyleri yeniden kuracağız. İl genel meclisi üyeleriyle birlikte büyükşehir belediye meclisi üyelerini sosyal güvenceye kavuşturacak, aldıkları huzur hakkını iyileştireceğiz.
Bütün bu hizmetler için kaynağın nasıl oluşturulacağı da, ayrıntılı biçimde planlanmış ve Türk milletiyle paylaşılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.