MHP, AKP’nin DSP gibi dağılmasından endişeli

MHP, AKP’nin DSP gibi dağılmasından endişeli
28.06.2019
A+
A-

MHP kulislerinde, AKP’den yeni oluşumun çıkması durumunda Erdoğan’dan yana tavır alınacağı belirtilirken, AKP’nin reformlarla sürece karşı barikat kurması önerisi dillendiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) seçimi sonrasında AKP içindeki gruplaşmanın yeniden siyaset gündeminin merkezine oturması, Cumhur İttifakı’nda AKP’yle birlikte hareket eden MHP’de de masaya yatırılıyor.

AKP içindeki hareketlenmenin ana ekseninin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açmak ve parlamenter sisteme dönüş” olduğu değerlendirilirken; MHP, süreçle birlikte “AKP’nin 2000’li yılların başında DSP’de yaşanan dağılma sürecine benzer bir sürece doğru hızla adım atmasından” endişe ediyor.

‘AKP İÇİNDEKİ GRUPLAŞMANIN İLK HEDEFİ MECLİS’

İstanbul seçiminin ardından eski bakan Ali Babacan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cephesindeki hareketlenmenin, var olan denklemde nereye oturacağı konuşuluyor. Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre MHP kulislerinde, “parlamenter sisteme dönüş gayretlerinin Türkiye’yi 15 Temmuz öncesindeki kaosa çekebilebileceği” ileri sürülüyor. MHP’de, AKP içindeki gruplaşmanın ilk hedefinin “Meclis’te grup kurmak olacağı” da değerlendiriliyor.

İTTİFAK ORTAĞI ‘ENDİŞELİ’: 2000’LERİN BAŞINDAKİ DSP GİBİ DAĞILABİLİR

AKP’nin “2000’li yılların başında DSP’de yaşanan dağılma sürecine benzer bir sürece hızla adım atmasından” endişe ediliyor. AKP içinde de hâlâ Davutoğlu ve Gül ekibinin “sayısı azımsanamayacak ölçüde mevcut olduğuna” dikkat çekiliyor. 2000’li yılların başında “Türkiye’de, ekonomik kriz gerekçe gösterilerek, DSP içindeki bir grubun İsmail Cem’e Yeni Türkiye Partisi’ni kurdurduğu ve bu partiye DSP içinden hızla geçişlerin başladığı, zamanla DSP’den istifa eden milletvekili sayısının 63’lere ulaştığı” hatırlatılıyor. Bunun sonucunda da Yeni Türkiye Partisi’nin Meclis’te grup kurduğu ve “DSP’yi dağılmaya ve çöküşe sürüklediğine, bu tarihten sonra da partinin bir daha toparlanamadığına” işaret ediliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.