Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz Yolsuzluk Skandalını Deşifre Etti

25.10.2015
A+
A-

Merkez Bankası eski Başkanı ve MHP Uşak Milletvekili Durmuş Yılmaz, hükümetin Kütahya Zafer Havalimanı ihalesini alan firmaya yolcu garantisi verdiğini ve bu yüzden Uşak Havalimanı’nın işlevsiz bırakıldığını açıkladı.
Durmuş ayrıca, şartnamedeki yolcu sayısına ulaşılamadığı için aradaki farkı hazinenin ödediğini söyledi.

Merkez Bankası eski Başkanı ve MHP Uşak Milletvekili Durmuş Yılmaz, Kütahya ve Afyon illerinin ortak kullanımı için inşa edilen Zafer Havalimanı ihalesiyle ilgili skandalı ortaya çıkardı. BUGÜN TV’de yayınlanan Üç Nokta programına katılan Yılmaz, Meclis’e getirilmeyen Sayıştay raporlarından elde ettiği bilgileri paylaştı.
Yolcu garantisi verilmiş

Hükümetin, 2013 yılında Kütahya havalimanı ihalesini alan firmaya, o yıl için 825 bin yolcu garantisi verdiğini bildiren Yılmaz, şunları söyledi:

“Uşak Havalimanı’ndan İstanbul’a 7 gün uçuş vardı. Ancak bu uçuşları iptal ettiler. Öğrendik ki, hükümet Kütahya Zafer Havalimanı ihalesini alan firmaya 10 yıl artan oranlarda yolcu garantisi vermiş. Kütahya’nın nüfusu 525 bin, Uşak’ın nüfusu ise 450 bin. Buna rağmen hükümetin verdiği garanti yolcu sayısı 2013 için 825 bin. Bu rakam çok afaki, zaten 2013’te Kütahya’dan toplam 120 bin yolcu uçuş yapmış. Bu rakama ulaşmak için Uşak Havalimanı işlevsiz hale getirilmiş. Uşaklılar bunu bilmeli.”

Aradaki farkı hazine ödüyor

Hükümet, Kütahya Havaalanı ihalesini verdiği firmaya 10 yılın sonunda 1 milyon 750 bin yolcu garantisi verdiğine dikkat çeken Durmuş Yılmaz, nüfusu bu kadar az olan bir ilde, bu rakamların verilmesinin yolsuzluk usulü olduğunu vurguladı. Hükümetin garanti verdiği yolcu sayısına ulaşamayınca aradaki farkın hazine tarafından ödendiğini açıklayan Yılmaz, “Sayıştay raporlarından sızan bilgiye göre, geçen yıl bu firmaya hazine 4 milyon 135 bin lira para ödemiş.

Başka illere giden hizmetin önü kesildiği gibi hazinenin de parasını alıyorlar. Meclis’ten Sayıştay raporlarını kaçırıyorlar. Ama bunlar Sayıştay raporlarından sızmasa biz de bileme- yeceğiz” diye konuştu.

Hükümetin vaat vermesi tuhaf

Programda MHP’nin ekonomik vaatlerini de anlatan Durmuş Yılmaz, MHP’nin iktidara gelmesi halinde asgari ücreti bin 400
liraya çıkaracağını kaydetti.

Emekliye de iki maaş ikramiye vaadettiklerini vurgulayan Yılmaz, hükümetin seçim vaatlerinde bulunmasını şöyle değerlendirdi: “Hükümetin seçim vaadi vermesi çok tuhaf. Zaten iktidardasın, madem asgari ücreti şu kadar yapacağım diyorsun, yapsana. Bir gecede ne yasalar çıkarıyorsun, emekliye zam yapmak için niye seçimi bekliyorsun. Bu yüzden bu söylemler hiç samimi değil.”

Milletin 2 trilyon dolarını ne yaptınız?

Ne za­man hü­kü­me­ti eleş­tir­se AK Par­ti­li­le­r’in, ‘Biz yol yap­tık, has­ta­ne yap­tık, tü­nel yap­tı­k’ de­di­ği­ni ak­ta­ran Yıl­maz ko­nuş­ma­sı­na şöy­le de­vam et­ti: “Biz yol, has­ta­ne yap­ma­dı­nız de­mi­yo­ruz. Bu bir ger­çek ve biz bu ko­nu­da te­şek­kür edi­yo­ruz ama on­ca ver­gi­yi top­la­yıp her­hal­de bun­la­rı ya­pa­cak­sı­nız.

Bu hü­kü­me­tin 13 yıl­da 2 tril­yon do­lar kay­nak kul­lan­dı­ğı­nı gö­rü­yo­ruz. Se­nin yap­tı­ğın bu hiz­met­le­ri alt al­ta he­sap­lı­yo­ruz ve 2 tril­yo­na denk gel­mi­yor. Biz bu pa­ra­la­rı ne­re­ye har­ca­dın di­ye so­ru­yo­ruz. Bu­na ce­vap is­ti­yo­ruz.”

Dolar nasıl düşer?

Se­çim so­nun­da 4 yıl ic­ra­at ya­pa­cak bir hü­kü­me­tin çık­ma­sı ha­lin­de, eko­no­mi­nin tek­rar dü­ze­le­bi­le­ce­ği­ne de­ği­nen Yıl­maz, ku­run es­ki se­vi­ye­si­ne in­me­si için ge­rek­li olan şart­la­rı şöy­le di­le ge­tir­di:

“Hu­kuk dü­ze­ni ye­ni­den in­şa edi­lir­se, ya­tı­rım­cı ak­şam­dan sa­ba­ha en­di­şe ile uyan­maz­sa, hâ­kim­ler ver­dik­le­ri ka­rar­lar­dan do­la­yı hap­se gir­mez­se, ga­ze­te­ci­ler tu­tuk­lan­maz­sa, ku­rum­lar si­ya­set­ten ba­ğım­sız hal­de ka­nun­lar çer­çe­ve­sin­de ic­ra­atı­nı ya­par­sa ve ye­ni­den AB re­form­la­rı­na baş­lar­sak kur emin olun es­ki se­vi­ye­si­ne dü­şer.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.