Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Memleket Yangın Yerine Dönmek Üzere

04.09.2013
A+
A-

İsmail ÖZDEMİR

Memleket baştan sona yangın yerine dönmek üzere. Bölgemizse tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar pamuk ipliğine bağlı halde duruyor. AKP ise elinde benzin bidonu olduğu halde, bölgede yaşanan ateşin söndürülmesi gerektiğini ifade ederek ateşe doğru gün geçtikçe daha fazla yaklaşıyor.

En kötüsünün Osmanlı döneminde yaşandığını, 1900’lü yılların ilk dönemlerinde bölgenin bizim elimizden çıktığından ötürü bundan daha kötü bir dönem olamayacağını savunanlar ise çok büyük bir hata içerisindeler. Zira bu kez tehdit altında olan, ateşin baştan sona kuşattığı yer Türklüğün son tutunma alanı, son savunma hattı ve son yurdu olan Anadolu’dur. Şayet bölgede yaşanan ateş, ülkemizde sirayet ederse tarihimizin hiçbir döneminde olmadığı kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalmış olacağız.

Koşullar Ortadoğu’da kardeş kavgasının başlatılmasıyla son derece ciddi boyuta ulaşırken, AKP bunu göre göre PKK’yı Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olarak kabul edip, topluma da bunu böyle göstererek en büyük hatayı yapmıştır.

Sözde barış adına atıldığı ifade edilen adımların varacağı yerin ne olduğunu bir türlü ifade edemeyen zihniyetin bugün bizleri getirdiği noktanın adresi PKK’nın her ne talebi varsa onu yerine getirmek olmuştur.

Toplum tarafından bu halin anlaşıldığını anlayan AKP ise siyasi sonunun geldiğini fark ettiğinden, bir köşede çaresizce pusmuş ne yapacağını bilmez bir edayla beklemekte, yalnız memleketi soktuğu halin ehemmiyetinin farkına varamamaktadır.

PKK’dan gelen tehdit dolu mesajlar karşısında hadlerini bildiremeyip sadece “ayıp oluyor kardeş” türünden basiretsiz bir duruş sergileyen AKP’nin acziyet deryasına daldığına hep beraber şahitlik ediyoruz. AKP kanadından bu türden açıklama yapan son isim, adını ihanet sürecinde aldığı rol ile üstlenen, Başbakan Erdoğan’ın danışmanı Yalçın Akdoğan olmuştur.

Akşam Gazetesi’ne verdiği röportajda, PKK’dan gelen açıklamalara ilişkin kendisine yöneltilen bir soruya vermiş olduğu cevabında “Öcalan’ın Türkiye’yi terk etme ile ilgili verdiği hangi tarihe uydular ki hükümetin önüne başka tarihler koyuyorlar? Bunların hiçbiri doğru değil ve son derece sorumsuz açıklamalar olarak görüyorum Eylemsizlik kararı alınmıştır, doğru. Türkiye’yi terk etme kararı da alınmıştır. Öcalan’a göre yaz başında, en geç Haziran-Temmuz gibi bu işler bitecekti. Ne oldu? Eylül’e gelindi, hala yüzde 20-25’ler civarında bir çekilmeden bahsediliyor! Öcalan’ın verdiği tarihte bu yapılmamış, Öcalan boşa düşürülmüştür. Hem Öcalan Öcalan diyorlar, hem de sözünü yerine getirmiyorlar.” diyerek çaresizliklerin boyutunu gözler önüne sermiştir.

AKP “umudumuz Öcalan” moduyla terörist başını baş tacı yapmış ve PKK’dan da terörist başının sözlerine kulak vermesini istemiştir. Tam da PKK’nın istediği bir girişim olan bu adımla, hem terörist başı Kürtlerin önderi olarak AKP tarafından tescil edilmiş oluyor, hem de PKK mevcut gücünü bırakın korumayı daha da artırarak taleplerini baskın bir ağırlıkla kabul ettirmeye doğru yol alıyor. Bu işin sonucunda da terörist başının salı verilmesini amaçladıkları sır değil.

İşte AKP’nin bir türlü anlayamadığı, anlasa da sadece “oy kaybı” dışında başka umursadığı herhangi bir konu bulunmamaktadır.

PKK her yönden ipleri eline almış durumdadır. Bu dönem içerisinde “silahlar sustu” konusuna sarılanlar çok ciddi bir aldanma içerisindedirler. Zira bu gidişin sonu daha ciddi eylemlerin ve çatışmaların yaşanacağı bir dönemi işaret ediyor.

Geride bıraktığımız gün, Diyarbakır’dan Bingöl’e giderken yakalanan ve içerisinde 200 kiloya yakın patlayıcının bulunduğu araçla ilgili basına yansıyan haberler bunun göstergesi olmuştur. Öyle anlaşılıyor ki PKK son derece ciddi eylemler hazırlığı içerisindedir. Bombalar patlatılmak üzere adreslerine doğru sevk edilmeye başlanmıştır. Ve bu kez hedef alınacak yerler öyle anlaşılıyor ki kırsal kesimlerle birlikte kent merkezleri de hedef alınacak alanlar arasında.

Memleketin elden gittiğini yüreğinde Allah korkusu olan herkes artık anlasın. Bunun farkına varanlarda AKP’yi bir an önce geldiği yere geri göndersin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.