Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Medyanın Başındaki Kırbaçlı Adam !

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
07.02.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

AKP iktidara gelir gelmez ilk operasyonunu medya üzerinde yaptı. Kendi siyasi karakterini bildiği ve doğruların halka ulaşmasını engellemek için buna ihtiyaç duydu. Kimi medya patronunu yaptığı yan işlerle alakalı ihalelerle bağladı. Kimini “başınıza iş gelir” diye tehdit etti , bu tehditle beraber beğenmediği yazarın kalemini elinden aldırdı. Birçok televizyon ve gazete sahibini, AKP hakkında kitap yazanları uydurduğu çeşitli gerekçelerle hapishanelere tıktırdı.

Medya çok önemliydi. Çünkü çevirdiği dolaplar halka yansısa AKP’nin bu ülkede siyasi barajı geçmesi mümkün değildi. İhanetler , yolsuzluklar , hırsızlıklar , rüşvetler , küresel ilişkiler , siyasi yalanlar, hukuksuzluklar , adaletsizlikler bu yüzden gizlenmeli ve halkın haber alma , medyanın haber verme özgürlüğü elinden alınmalıydı. AKP’de yıllardır bunu uyguladı. Medyanın %90’nını ele geçirdi ,%10’unu ele geçiremediği için ağladığı dönemler bile olmuştur.

Bir vatandaş, eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a “ama niye, medya da sizin elinizde” yanıtını verdiğinde, Suat Kılıç’ın “henüz hepsi değil daha bir kısmı” yanıtını vermesi de zaten bunun bir itirafıydı.

Muhalefet partilerinin sesini kısıp , faaliyetlerini sansürleyip “Türkiye’de muhalefet yok” propagandası da AKP eliyle yürütülüyordu. Sözde AKP’nin muhalifleri de AKP’nin üretimi olan bu propaganda ile muhalefete saldırıyordu. Siyaset yapanlar için medya çok önemlidir. Bir siyasi parti bir yerde miting , gösteri , protesto , konferans yapıyorsa zaten kendi partililerinin katılımı ile bunları gerçekleştirmektedir. Bunlar medya aracılığı ile halka yansıtılır ve olumlu yahut olumsuz karşılığını bulur. Ama AKP’nin ele geçirdiği medya muhalefetin sesini ve görüntüsünü AKP’nin istediği tarzda veriyor yada vermiyor.

17 Aralık operasyonundan sonra feleği şaşan AKP’nin bu konuda nasıl becerikli olduğunu ortaya çıkan ses kayıtları ile ibretle takip ediyoruz. Seçimlere kadar daha tonlarca ses kayıtları dinleyeceğiz. Büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan seçimlere giremeden şuan kendisine tek destek olan PKK’nın Kandil’deki inlerine kaçacaktır. Çünkü ortaya çıkanlar daha hafif görünmektedir. Eğer Recep Tayyip Erdoğan’da biraz utanma duygusu olsa zaten şimdiye çoktan istifasını vermişti ama o kaçma şansını sonuna kadar kullanmayı beklemektedir. Kaçak villa ilişkileri , işadamlarından haraç misali televizyon ve gazete için toplanan tonlarca paralar ve son olarak Fas’tan bile muhalefetin sesini kısmak için Haber Türk televizyonuna yaptığı baskı bile yüz kızarması için yeterli sebeptir. Ama bunlarda hiçbir konuda utanma ve yüz kızarma halini hiç göremedik.

Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllardır söylediğimiz “Medyayı bizzat kendisi yönetiyor” iddiamızı bizzat kendi sesinden çıkan talimatlarla göstermiştir. Haber Türk’ün televizyonunun altından kayan yazılardan bile rahatsız olacak bir ruh hali vardır.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’yi huzura kavuşturacak adımlar atmalı” ifadesinden rahatsız olan bir Recep Tayyip Erdoğan’ın sizce ruh sağlığı nasıldır? Yetkisini paylaşmaktan rahatsız oluyormuş Tayyip efendi…

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Türkiye’nin birliği ve dirliği adına yaptığı çağrıdan rahatsız olup sansürlemesi kadar, ‘Bizim adayımız Abdullah Gül kardeşimdir’ diyerek kendi partisi AKP’den aday gösterdiği Abdullah Gül’ün yetkisini kullanması için göreve davet edilmesinden de rahatsızlık belirtisidir bunlar.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Beni, Cumhurbaşkanını ve Meclis Başkanını da dinlemişler’ sözü de zaten çok ilginçtir. Hadi senin ses kasetlerini tüm Türkiye dinliyor da , daha ortaya bir şey çıkmadan Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanını niye katıyorsun ? Aslında bu ifade Cumhurbaşkanlığı seçimi için kimlerin ne hazırlık yaptığının da bir belirtisidir ! Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , bunun için hazırlıklı olmalıdır.Bu aynı zamanda Cumhurbaşkanını bu şekilde korkutarak internete getirilen sansür yasasını onaylatmak ,imzalatmak için kurnazca taktiktir.

Her yere sansür ve baskı uygulayarak AKP’nin kendini pisliklerini örtme seferberliğidir yaşananlar… Haber Türk’te kayan yazıların kime doğru kaydığının anlaşılması Türk milletinin ayağa kalkmasına vesile olacaktır. Muhalefetin ekranlardan geçen tek cümlesine katlanamayan bir zihniyetin ,Türkiye’deki her türlü hukuksuzluğun ,adaletsizliğin ve tezgahın baş sorumlusu olması da normaldir…Recep Tayyip Erdoğan’ın Haber Türk’tekileri kırbaçlaması bunun somut örneği değil midir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.