Medeniyetleri Yıkan Hastalık : FİTNE

11.05.2020
A+
A-

Dinimiz İslam, toplum huzurunu bozacak fesada uğratacak, toplumda kargaşaya, dolayısıyla her rürlü kötü fiil ve davranışları, tutum ve hareketleri yasaklamış, günah saymıştır. Bunlrdan biri, hatta en tehlikesi de; “Fitnedir, Bozgunculuktur.”

FİTNE; Toplum huzurunu bozucu her türlü kötü fiil ve davranışlar bütünüdür.. Fitne; Toplumları içten içe kemiren manevi bir hastalıktır. Fitneden ve zaralarından nasıl korunacağımızı iyi bilmeliyiz. Fitnecilerin nasıl huzursuzluk çıkarttıklarını, hedeflerinin ne olduğunu iyi bilmeli ve anlamalıyız. Bunların en etkili silahları yalan, iftira, dedikodu, zan, gıybettir…

Allah Buyuruyor ki; Ey iman edenler! Sze bir fasık bir haber geririrse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın. Bu durumlarda nasıl hareket etmemiz gerektiğini bildirmektedir. Fitnenin zararları sadece yapana değil, bütün bir topluma, hatta tüm insanlığadır.

* Fitne’nin, zararları sadece yapana değil, bütün bir topluma, hatta tüm insanlığadır…
* Fitne, toplumları birbirine düşman eden şeytanı bir tuzaktır…
* Fitne, toplumdaki hoşgörü, muhabbet, sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışmayı, fertler arasında güven ve itimadı yok eden tehlikeli bir davranıştır. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür…
* Fitne, toplumdaki düşmanlıkları körükleyen, ayrılık tohumlarının yeşermesine zemin hazırlayan, huzur ve sükünu, sulh ve barışı, muhabbeti ve sevgiyi yok eden zehirli bir ilaç gibidir.

Hiç kimse Allah’ın lanetine ve Peygamberin bedduasına uğramak istemez. Çünkü bugün İnsanlar arasında derin ayrılıklara sebep olan, düşmanlıkları körükleyen fitne değil midir? İnsanların birbirlerine karşı güvensizlik ve itimatsızlığına sebep olan fitne değil midir?

Fitnenin uykuda olduğunu, uyandırılmaması gerektiğini beyanla Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) “Fitne uykudadır. Onu uyandıran kimseye Allah lanet etsin.” Buyuruyor. O halde toplumun huzurunu, sükünunu, sulh ve barışını yok eden fitne ve fitnenin zararlarına karşı uyanık olalım. Birbirimizi sevelim, birbirimize güvenelim. Hep beraber barışı temin ve tesis edelim. Gönlümüzü her türlü fitneden, fesattan, hasetten arındıralım.

Hz. Ömer demiş ki; Eskiden iyilik yaparlardı söylemezlerdi. Sonra hem yapmaya hem de söylemeye başladılar. Şimdi ise, yapmıyorlar fakat söylüyorlar.

Hz. Mevlana şöyle söylemiş; Anladım ki, gönül çuvalımda ki, kelimeler sana yetmez.. Oysa gönlüm güzel olmazsa Bahçemde bir gül dahi bitmez.. Ey sevgili, senin AŞKIN daim olsun, benim yaram olsa da fark etmez!..

Onbir Ayın Sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerife’nin milletimize, Türk-İslam alemine ve tüm insanlığa birlik, bereket, huzur, sağlık, selamet getirmesi yürekten niyazımdır… Tuttuğumuz oruçlar kabul, ettiğimiz dualar makbul olsun inşallah. Rabbim rahmetini üzerimizden esirgemesin…

Allah dileklerimizi hemen yerine getirmedi diye şikayette bulunuyoruz ama hatalarımızdan dolayı hemen bizi cezalandırmadığı için O’na şükretmiyoruz.

Zakir Tercan
MHP Edirne İl Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.