DOLAR 5,9478
EURO 6,6695
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

Maşallah dedikleri 3 gün yaşıyor

10.07.2013
104
A+
A-

Orhan Karataş

“İçeride ve dışarıda sıfır sorun” diyerek yola çıkanların, bugün sorunlar yumağı içinde kaybolmasını ibretle izliyoruz. Yönsüz, kıblesiz, plansız, köksüz bir yapıdan; kalıcı, yapıcı, sağlam ve kabul gören bir icraat ortaya koymasını beklemek hayal olurdu. El yordamıyla yön bulmaya çalışmanın, hayallerle ülke idare etmeye kalkışmanın varacağı yer gerginlik, kargaya ve kaostan başka bir şey olamaz. Nitekim, Türkiye AKP ile geçen yılların sonunda ağır bedellerle birlikte bunu yaşamaktadır.

Dokundukları yıkılıyor

AKP’nin elinin değip de iyiye giden, faydalı ve hayırlı sonuç veren istisna cinsinden tek bir şey yoktur. Dokundukları her şeyi yıkmış ve içinden çıkılmaz hale getirmişlerdir. Bu içeride de böyledir, dışarıda da böyle. En hayırlı, en faydalı gördükleri şeyin altından bile mutlaka bir çapanoğlu çıkıyor. Niyetleri başka olduğu için yaptıkları işin akıbeti de farklı oluyor. Maşallah dedikleri, en fazla 3 gün yaşıyor. Bu ülkede yargıdan eğitime, sağlıktan ticarete, diyanetten ekonomiye düzgün işleyen bir tek kurum gösteremezsiniz. Tamamı sorunludur. Çünkü ihtiyaca ve ülke şartlarına göre değil, AKP’nin menfaatlerine, özel hesaplarına, güdük zihniyetine göre yapılandırılmışlardır. Haliyle sorun çözmesi gereken kurumlar, sorunun kaynağı haline dönüşmüşlerdir.

Söz konusu vatan olunca

Hepsini sineye çeker, günü gelince hepsine çare buluruz da, ülkenin varlığı ve birliği de aynı şekilde açmaza girmiştir. Her gün bu konuyu yazmak zorunda kalıyoruz. Söz konusu olan vatandır ve gerisi teferruat kalmaktadır. Onun içindir ki, yazmaya devam edeceğiz. Anlatmamız ve çare bulmamız lazım. Çare ancak ve ancak Türk milletindedir. Millet iradesinin devreye girmesi ve ihanete bir son vermesi gerekiyor. Başka türlü bu zilletin duracağı yok. Artık kesin olarak ortaya çıkmıştır ki, bu hükümete kalırsa ve bu zihniyetle devam edilirse varılacak yer ülkenin bölünmesidir. Bugüne kadar yaptıkları bunu gösteriyor. Gündemlerinde olan bunun işaretini veriyor. PKK’nın cüreti, İmralı canisine sağlanan imkanlar bunu anlatıyor. Bu yaz sıcağında ve bu mübarek Ramazan ayında TBMM’yi gece-gündüz demeden çalıştırıyorlar. Bu milletin hayrına ve faydansa olacak bir şeyler yapıldığını zanneden varsa yanılıyor. Bu kadar telaşın, bu kadar çabanın sebebi PKK’yı ve İmralı canisini memnun etmektir. Kurdukları ortaklığın, verdikleri sözlerin gereğini yerine getirmektir. Arkadan dolanarak İmralı’daki bebek katiline dışarı çıkmanın yolunu açmaktır.

AKP’den uzak duruyorlar

Hele bir de dışarıda yaşananlar var ki, aklı başında olan herkes anlamakta da anlatmakta da büyük zorluk yaşıyor. Mesele artık AKP’yi aşmış Türkiye’yi dünyada zor ve sıkıntılı durumlara düşürmeye başlamıştır. Türkiye ile meselesi olan devletler hayal bile edemeyecekleri tavizler koparırken, özellikle İslam ülkeleri AKP’den uzak durma ihtiyacı hissetmektedir. Bunun sebebi AKP’yle yapılan her işin, kurulan her temasın sonunda başlarına bir şey gelmesi ve ağır bedeller ödemek durumunda kalmalarıdır. İyi niyetli geziler, sıradan temaslar bile sorun üretiyor. Bunu o kadar çok örneği var ki, anlatmaya ne sayfalar yeter, ne gazeteler. Birde BOP’un kanlı tezgahlarına Eşbaşkanlığı ekleyince, vahamet rezalete dönüşüyor.

BOP bataklığı ve sonuç

İnsaf ve vicdan sahibi hiç kimse AKP’nin BOP yolunda el atıp, müdahale edip, destek verip hayırlı ve faydalı sonuç aldığı bir tek örnek gösteremez. Bölgede ve dünyada AKP’den memnun olan istisna bir ülke vardır ve o da İsrail’dir. İsrail AKP’den de yaptıklarından da, sonuçlarından da son derece memnundur. Boşuna üstün hizmet madalyası vermemişler. Tarihleri boyunca hiç AKP döneminde olduğu kadar rahat olmamış ve kolay yayılmamışlardı. Bunun dışında Libya’dan Tunus’a, Mısır’dan Irak’a, Suriye’den Lübnan’a kadar tamamı batağa saplanmış, tamamı yıkımın tam ortasında kendilerini bulmuşlardır. Bu ülkelerin her biri için önce başka şeyler söylenmiş, fakat sonrasında tam tersi şeyler yapılmıştır. Sonuç her ne olursa olsun, sadece bu durum bile bütün dünya önünde saygınlığı da, itibarı da yerle bir etmiştir ve Türkiye bugün ne yazık ki, yalnız ve çaresizdir. Mısır’daki gelişmelere bağlı olarak bunu çok daha açık ve acı biçimde bir defa daha gördük. Eşbaşkanlık ettikleri, Obama’nın beyzbol sopasının korkusuyla daha da ileri gittikleri BOP bataklığı, artık AKP ile özdeşleşmiştir. Haliyle bu bataklığa düşmek istemeyen her ülke AKP ile arasına mesafe koymak ihtiyacı hissediyor. Herkes AKP ile yıkımın adeta birbirini tamamlamakta ve ayrılmaz hale gelmekte olduğunu görüyor ve ona göre tedbir alıyor. Türk milletinin tedbiri de sandıkta olacak ve sadece Türkiye’yi değil, başta İslam alemi olmak üzere bölgemizi de bu felaketten kurtaracaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.