Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Malum paket

30.09.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Haber bültenlerinde sıklıkla rastlarız. Bir yerlerde bir şüpheli pakete rastlanır. Hemen etrafı boşaltılır. Uzmanlar gelir, fünye yerleştirilir ve paket patlatılır ve yüzde doksan dokuz paket boş çıkar. Bu noktadan hareketle sayın başbakanın bugün açıklayacağı paket için, “şüpheli paket” yakıştırması yapmış, hatta yazının başlığını da bu şekilde koymuştum. Sonra düşündüm, bu paketin içinde ne olacağı aşağı yukarı belli. Nasıl ve kimlere danışılarak, hangi dayatmalar esas alınarak, nerelerin beklentilerinin karşılanması hesaplanarak hazırlandığı bütün dünyanın malumu olan; ülkeye hazin bir akıbet planlandığı neredeyse kesinleşmiş bir pakete, şüpheli denmez. Bu olsa olsa, “malum paket” olur.

Telaş

Paketle ilgili şimdiye kadar yazdıklarımızın, özellikle MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin değerlendirmelerinin ne kadar isabetli olduğu, sayın başbakanın telaşından bellidir. Son günlerde yaptığı bütün konuşmalarda pakete her ne kadar özel ve yüksek bir önem kazandırmaya uğraşsa da, içinden çıkacakların ifşa edilmiş olmasının tedirginliğini yaşıyor. Artık çok alışık olduğumuz içi boş övünmelerle durumu kurtarmaya uğraşıyor. Yaptıkları her icraata karşı çıkanların yine karşı çıkacakları belliymiş, 11 yıl boyunca AKP’ye karşı çıkanlar yanılmış, millet kazanmışmış. Pazartesiden itibaren de yine öyle olacakmış. Bu sözlerin Ahilik haftası kutlamaları sırasında söylenmiş olması da garip bir tecillidir.

Kimler yanıldı?

Sayın başbakan aslında doğru bir tespitte bulunuyor. 11 yıl boyunca AKP’nin BOP yolunda yaşattıkları, ülkenin bugünkü halinden bellidir. Türkiye Cumhuriyeti 11 yıllık AKP iktidarı sayesinde tarihinin en zor ve karanlık dönemini yaşamaktadır. Ne acıdır ki, istisnasız her alanda gerginlik, çatışma ve kutuplaşma had safhaya ulaşmıştır. İçeride ve dışarıda devlet millet düşmanları, Türk milletiyle hesabı olanlar hedeflerine ulaşmakta hayal edemeyecekleri fırsatlar bulmakta ve bayram etmektedirler. Ülkenin bir bölümü fiili olarak bölünmüş durumdadır ve bunun resmi hale getirilmesi için şeytani oyunlar oynanmaktadır. Türk milliyetçileri başta olmak üzere bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana olanlar AKP’nin ülkeyi bu hallere getiren her icraatına karşı çıkmışlardır ve bundan sonra da aynen devam edeceklerdir. Yanılanlar AKP’nin bu yıkımına direnenler değildir. Onların bütün tespitleri, bütün itirazları haklı ve doğru çıkmıştır. Yanılanlar AKP’nin gerçek yüzünü göremeyenlerdir. Kaybeden Türk milleti ve Türk devletidir. İçinden ne çıkacağı belli olan paketten sonra da bu yine böyle olacak ve yıkımın daha da ileri götürülmesini istemeyenler, ülkenin bölünmemesi için sonuna kadar direneceklerdir.

İtiraf gibi cevap

Sayın başbakanın paketle ilgili tahminlerimizin doğruluğunu belgeleyen ve telaşını ortaya koyan bir başka gelişme de, sözde demokratikleşme paketinin İmralı ve terör örgütünün isteğiyle yapıldığı değerlendirmelerine verdiği cevaptır. “Elinize dilinize dursun. Ne alakası var? Bunlar bizim programımızda var, bunlar bizim tüzüğümüzde var, bunlar bizim kongrelerimizdeki vaatlerimizdir. Bizler bunu gün geldikçe, zemin oluştukça açıklıyoruz” diyor.

Günü geldikçe, zemin oluştukça

Biz de en başından itibaren aynı şeyi söylüyoruz. Bütün okuyucularımız şahittir ki, AKP’nin bu BOP’lu yolda bunun için var olduğunu, bunun için iktidara taşındığını, bunun için iktidarda tutulduğunu defalarca yazdık. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, her şeyin büyük bir toplum mühendisliğiyle birlikte planlı şekilde yürütüldüğünü söyledik. Terör örgütü bunun için yeniden azdırılmış, İmralı bunun için ülkenin gündemini belirleyecek bir pozisyona getirilmiştir. Tam da sayın başbakanın söylediği gibi, günü geldikçe, zemin oluştukça, yani hazmettire hazmettire gidiyorlar. 2 yıl önce İmralı’daki bebek katilinin yattığı yerin bir parti genel merkezine dönüştürüleceğini, oradan ülkenin gündemini belirleyeceğini, bununla da yetinmeyip hükümetle doğrudan görüşmeler yapmaya, medyaya doğrudan beyanat vermeye cüret edeceğini söyleseydik, kimse inanır mıydı? Bunlar bugün çok sıradan şeyler haline geldiği gibi, bundan sonra ne olacağını da ortaya koymuyor mu? Paketin niçin hazırlandığını ve içinde neler olabileceğini belgelemiyor mu?

Millet bunu da hazmederse

AKP, varlık sebebinin gereğini yapmaktadır. Şimdiye kadar hep böyle oldu, millet müsaade ettikçe bundan sonra da böyle olacaktır. Yine sayın başbakanın söylediği gibi bu paket bir dönüm noktasıdır. Ülkenin bölünmeye gittiği yoldaki en kritik virajı olan federasyon yapılanmasının birçok kararı zaten önceden alınmıştır. “Büyükşehir kuruyoruz” denilerek alt yapı hazırlanmış, çekilme masallarıyla ülkenin belli bir bölgesinde fiili durum oluşturulmuştur. PKK ve İmralı canisinin olmazsa olmazlarının büyük bir kısmı da bu paketle karşılanacaktır. Eğitimden seçim sistemine, örtülü aflardan terörlü mücadele kanununun törpülenmesine kadar yeni düzenlemeler yapılacaktır, ama bu son olmayacaktır. Millet bunu da hazmederse bir sonraki paketle bebek katilinin salıverilmesi, anadilde eğitimin Anayasal teminat altına alınması ve sınırların çizilip adının konulması tamamlanacaktır. Malum paketin son olmadığını, günü geldikçe, zemin oluştukça ilerlediklerini biz söylemiyoruz, bizzat sayın başbakanın ifadesidir.

Bu gidişin sonunun iyi olacağını, açıklanacak paketten ülkenin ve milletin faydasına bir sonuç çıkacağını hala bekleyen varsa, şaşarım…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.