Mahkeme kararı ve cevap arayan sorular

11.04.2016
A+
A-

 

 

Genel Başkan adayı olarak ortaya çıkanların tamamı, “neden adaysınız?” sorusuna, “MHP’yi iktidara taşımak için” cevabı veriyor. Güzel bir cevap, kimsenin itirazı yok. Ancak bu değerlendirmenin anlamlı olabilmesi için mutlaka cevap verilmesi gereken asıl sorular havada duruyor. Onları da biz soralım:

HANGİ KATKIYI YAPTINIZ?
Madem böyle bir iddianız, böyle bir gücünüz, böyle bir yeteneğiniz vardı da, şimdiye kadar niye MHP’yi iktidara taşımadınız? Bu partinin içinde değil miydiniz? Tamamınız kolaylıkla seçilecek yerlerden aday gösterilmediniz mi? Hatta tamamınıza yakını bu partide kolay kolay kimseye nasip olmayan makamlara gelmediniz mi? Genel Başkan Yardımcısı, Meclis Başkan vekili olmadınız mı? Peki, bu partiye, bu partinin ileri gitmesine, iktidar olmasına katkınız ne oldu, ne kadar oldu? Mesela bugün genel başkan adayı olarak,şehir şehir dolaşıp delege avcılığı yapmaktaortaya koyduğunuz üstün performansı, milletvekili seçimlerinde neden göstermediniz? Bölgenizde aday olmanız veya olmamanızın sonuca nasıl bir etki yaptığını bu millete anlatabilir misiniz?

SAMİMİYET SORGULAMASI
Aday olanlara, katıldıkları televizyon programlarında MHP’nin hangi politikalarını yanlış buldukları soruldu.”Sayın Genel Başkanın söylem ve geliştirdiği siyasette katılmadığınız yer neresidir?” diye de eklendi.Tamamı bu sorulara yanlış buldukları hiçbir şeyin bulunmadığını, sayın Bahçeli’nin söylem ve siyasetinin doğru olduğunu ortaya koyan cevaplar verdiler. Daha da ileri giderek genel başkan olmaları durumunda aynı siyaseti devam ettireceklerini ilan ettiler. Dolaylı da olsa cevap verdikleri başka bir soru daha var: Genel Başkan adayı olduklarını açıklayanların biri hariç, diğerleri milletvekili değiller. Acaba milletvekili olsalardı, genel başkan adayı olacaklar mıydı? Bu soruya net biçimde “olmazdım” diyen de, “düşünürdüm” diyen de çıktı. Milletvekili, hatta Genel Başkan Yardımcısı olmasına rağmen ortaya çıkan sayın adayın da akıntıya kapıldığını, herkes görüyor ve biliyor. Bu durum bir samimiyet sorgulaması yapmayı gerektirmiyor mu?

BU ACELE NEDEN?
Sorular bitmiyor. Bu partide zamanı gelince kurultaylar zaten yapılıyor. Nitekim, bir sonraki kurultayın tarihi ve takvimi aylar öncesinden açıklandı. Orada aday olmak, şartları yerine getiren ve yeterli sayıyı bulan herkesin hakkı. Neden bu acele? Nereye ulaşmaya, ne yapmaya çalışıyorsunuz? Ülke yangın yerine döndü. Hergün şehitler geliyor. Büyük şehirlerde bombalar patlıyor. Devlet olarak tarihin en itibarsız dönemini yaşıyoruz. Etrafımızın kuşatıldığını, ateş çemberine alındığımızı ülkeyi idare edenler söylüyor.Bunun karşısında MHP’nin bugüne kadar bütün söylediklerinin, sayın Genel Başkan Bahçeli’nin bütün tespitlerinin doğru ve haklı çıktığını, yanaşması- beslemesi, muhalefeti- iktidarı tamamı kabul ediyor. Tam da ibre MHP’ye dönmüşken, ülkücü-milliyetçi siyaset zemin ve imkan bulmuşken, dikkatleri başka yere çekmek, enerjimizi içeri boşaltmak, partiyi meşgul etmek ve mahkeme kapılarında bekletmek, en hafif şekliyle haksızlık değil midir? MHP’yi bir kurultaylar partisine dönüştürmek, CHP benzeri bir zihniyet yerleştirmek, kime ne fayda sağlayacaktır? Ömründe MHP’ye oy vermemiş ve kıyamet kopsa da kesin olarak oy vermeyecek olan başta medyadaki zevat olmak üzere, elinde fırsat ve imkan olanların, özellikle cemaat güruhunun çıkan mahkeme kararına bu kadar çok sevinmesinin sebebini, akıl ve vicdan ölçüleri içinde izah edebilen biri var mı?Çıkan mahkeme kararının son ve kesin karar olmadığını, bütün hukukçular biliyor ve söylüyor. Temyiz aşamasının olacağı altı çizilerek açıklandı. Buna rağmen, bu acele, bu oldu-bitti oluşturma çabası nedendir?

ÇEKİM MERKEZİ
Bu sorulara bugüne kadar cevap verilemedi, bundan sonra da verilemeyeceği gayet açıktır. Milliyetçi Hareket Partisi kurulduğu günden bu yana, çizgisinde en küçük bir kırılma ve sapma olmamıştır.MHP’ye kendi hesaplarına göre vizyon ve misyon yüklemeye çabalayanlar çıkmıştır, ama her defasında duvara toslamışlardır.Savunduğu ilkeler bugün bir “çekim merkezi” haline gelmiştir ve son dönemde herkes bunlara sahip çıkma yarışına girmiştir. Milliyetçilik elbette kimsenin tekelinde değildir. Ancak, burada önemli olan samimiyet, dürüstlük ve tutarlılıktır. Ucuz fırsatçılık ve takiye yapanlarla, geçmişinin kefaleti ve şahadeti altında dürüst ve ilkeli siyaset yapanlar, mutlaka ayrı tutulmalıdır.Bu noktada, Yıldıray Çiçek kardeşimin bugün yazdığı yazı dahil, çok önemli ve tarihe mal olan değerlendirmelerinin bir defa daha gözden geçirilmesini, bütün milliyetçi-ülkücü camiaya özellikle tavsiye ediyorum.

KİMSE YANLIŞ HESAP YAPMASIN
MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin bugüne kadar yaptığı bütün tespit ve uyarıların doğru ve yerinde olduğu, yaşanan gelişmelerle somut olarak ortaya çıkmış, haklılığı milli vicdanda tescil edilmiştir. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde sergilediği ilkeli tutum, yüksek sorumluluk ve sağduyu anlayışı ile MHP’nin milli ve manevi değerlerin odağı ve milli çıkarların bekçisi olduğunu göstermiştir. Bundan sonra da bu değişmeyecektir. Kimse yanlış hesap yapmasın.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.