LİDER VE LİDERLİK…

23.03.2021
A+
A-

LİDER  VE  LİDERLİK…

       “Lider kişi halkının sırtına yük veren değil onların omuzunda ki yükü alan kişi demektir”.

      Bir milletin Lideri onlara hizmet eden ve onları adaletle yönetendir. Milletin kendi bağrından çıkardığı kişi iyi bir idareci ve yönetici hatta çok başarılı bir devlet adamı olabilir, fakat yönettiğiniz bu insanların kalplerinde yer etmediğiniz, onlara  kendinizi sevdirmediğiniz sürece lider olamazsınız.

       İyi yöneticiler mutlu ortamlar yaratırlar? Mutlu ortamlarda huzur ve güven de mutlaka tehsis edilir. Bir insan kendisinin lideri değilse başkasının da lideri olmaz. Gütmek insanlığa çobanlık etmek yol göstericilik liderlik etmek demektir. İnsanlığı güden rehber ve peygamber olarak gönderilen Hz Muhammed (S.A.V)’in Hadis-i şeriflerinde; Bütün hak peygamberler çobanlık yapmışlardır, çobanlık yapmadan yetişmiş hiçbir peygamber yoktur diyerek rehberliğini ve yol göstericiliğini insanlara öğretmişlerdir.

      Lider kişi örnek alınacak davranışlar sergileyen becerisi ve sezgisi yüksek, meselelerde pratik çözümler üretebilen ve aynı zamanda kendisini, mutlak suretle kendini iyi yetiştirmiş bir kişi demektir. “Çoban sürüye liderlik eden onları güden sevk ve idare eden kişidir.” Çoban ister sürünün önünde olsun isterse onları geriden gütsün onlara yol göstericiliğini bu şekilde göstermiş olur. Liderlik makamı eleştirildiği veya tartışmaya açıldığı zaman orada birlik ve beraberlikten söz etmenin imkanı söz konusu değildir.

       “Çoban bozulursa sürüde bozulur” diyen bir Arap ata sözünden yola çıkarak eğer bir topluluğu yöneten lider iyi yetişmemişse hakim bir kişiliğe sahip değilse mutlaka o topluluk bozulur ve dağılır. Lider kişi kendisinden talep edilen beklentilere cevap verebilecek etkin ve yetkin nitelikte bilgi ve beceriye sahip olmalıdır. Lider bir kişinin hem kendisi hem de çalışma ekibi ve arkadaşları onlardan takdir edilecek nitelikte ki davranışları, taşıyarak, mutlaka göstermeli topluma karşı örnek olmalıdırlar.

     Lider bir bilge kişilik doğuştan yetenekli ve becerikli olabileceği gibi kendisini sonradan yetiştirmiş iyi bir eğitim almış akıllı, zeki olduğu kadar erdem fazilet sahibi pratik bir zekaya sahip çok nitelikli kişidir. Liderlik için doğruluk ve güven en önemli değer yargısıdır? Eğer siz güveni kaybederseniz; Tıpkı  bir ruh gibi sonsuza kadar bir daha geri gelemez. Doğruluk ve dürüstlük liderlik için en önemli bir değerdir. Bir milletin temsilcisi lideri halkın sıkıntılarını dertlerini çözen muktedir bir yapıda kişilik demektir.

     Bir milletin liderden beklediği şeyler temel nitelikler bunlardır. Eğer bu beklenti ve istekler gerçekleşmezse her zaman karşıt eleştiriler muhaliflik mutlaka baş gösterir. Lider bir kişiliğin sahip olduğu makamın mutlak bir otoritesi vardır. “Bir başka otorite ise bilgi ve beceriye aittir.” Gerçek otorite ise insanlıktan kaynaklanır tüm zorluklara ortak olmak insiyatif almak kendi kişisel yetenek ve becerilerini ön plana çıkaran hatta manevi bir otoriteyi kuran kişidir. Böyle davranışlar sergilen bir lider halkından saygı ve itibar görür, bu güzel davranışlarla onların gönlünden taht kurmuş olur. Çünkü bir halkın sevgisi yer yüzündeki en büyük güçtür. Liderler bu gücü gerçek güçlerini kendi halkalarından alırlar.

    Liderlik için alçak gönüllü olmak tevazu ile hareket etmek, doğru davranışlar sergilemek çok önemlidir. Çünkü  kibir erdemi yok eder. Yönettiğiniz insanlara yüksekten bakma alışkanlığı bir kişilik bozukluğudur. Halkın içerisinde olan onlar gibi yaşayan bir lider ve önder olmak çok doğru bir davranıştır. Sevgili efendimiz Hz Muhammed  (S.A.V)in’ kendisini öven arkadaşlarına,  “Bende sizin gibi bir insanım yani bir beşerim” diyerek güzel davranışlar sergileyen yol gösterici bir rehber ve  peygamber olarak büyük bir liderdi?

       Burada yüceltici davranışların önüne geçerek gelecek nesillere ümmetine en doğru mesajları vermiştir. Herkes hak ettiği değeri ve övgüyü mutlaka görür. İndirgemeci yani alçaltıcı davranışlar doğru bir yaklaşım şekli değildir. Yüce İslam peygamberi, sevgili efendimiz  Hz Muhammed (S.A.V)  Kuran’ın anlattığı ve bize yol göstericilik yapan istişare ve istişareci, saygı duyan sevgi gösteren şuracı  bir modelle insana değer veren bir İslam peygamberidir. Onun getirdiği güzel ahlakın tamamlayıcısı olmak bizim içinde bir görevdir. İnsanlık onun nuruyla karanlık dehlizlerden aydınlığa doğru çıkmıştır.

   Bugün ülkemizde siyasi partilerde ve sivil toplum örgütlerinde, dernek ve cemiyetlerde liderlik ve yöneticilik yapanlar tek adamlık gibi despot bir anlayışın uygulayıcılarıdırlar. Ne kadar antidemokratik olduklarını  eylemleriyle,  zaten ortaya koymaktadırlar? Özelikle ülkemizde siyasi partiler kanununu değiştirmek istemeyen demokratlıktan uzak şura ve istişareye kapalı ön seçim sistemine karşı çıkan siyasi liderlerimiz kendi egolarını ve fikirlerini kabul ettirmek için T.B.M.M’de yapılan Anayasal çalışmalarda siyasi partiler kanunu değiştirmeye karşı hep uzak ve soğuk durmuşlardır.

     Bu durum geçmişte de  böyleydi bu gün de yine böyledir. Yani hep aynı durumla karşı karşıyayız maalesef?  Türkiye de Bakanlık , Milletvekilliği veya Belediye Başkanlığının genel başkanlarının iki dudağının arasında olması siyasi kimliklerin gelecekleri, İkballeri ancak liderlerin inisiyatifine bırakılması çok hazin ve manidardır. Böyle bir yapıdan sağlıklı işler ve başarı beklemek elbette haksızlık olur.

      “İşe göre adam değilde adama göre iş ayarlamak bu zihniyetin bir ürünüdür.” Liyakat ve becerinin değil ben yaptım oldu denilen bir durumun anlayışın kabul edilebilir bir yöntem olmadığını hep birlikte görmekteyiz. Bu ümmetin peygamberi  sevgili efendimiz  Hz Muhammed (S.A.V)’in yol arkadaşlarının, sahabilerinin görüşlerine her zaman saygı göstermiş onları ne kadar önemsediğini de herkese tüm insanlara ve bütün  Müslümanlara  göstermiştir.

       Hoşgörü ve tevazu alçak gönüllülük gerçek demokratlık budur. Kendisini Kaf dağda gören bir anlayışın ulaşılmaz ve erişilmez olmanın adı liderlik değildir. Böyle bir uygulamanın liderliğin gönüllerde yer bulması mümkün değildir. Yüce İslam dini böyle bir anlayışı böyle bir yaklaşımı asla kabul etmez. Bir yönetici ve idareci lider olarak ne verirseniz alacağınız karşılık da ancak o kadar olabilir. “Liderlik bir yapma işidir ve eylem merkezlidir”. Aksiyonla birleşmiş bir vizyon dünyayı değiştirir. Liderlikte aranan en büyük özelik işte budur.

     “Lider kişi ne yaparsa mutlaka o olur.”

    Ali  KARACA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.