DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Lider farki

14.12.2012
123
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

MHP Genel Başkanı sayın Bahçeli’nin Anakara’daki gazete, televizyon, dergi, ajans ve internet medyası temsilci ve yönetici ile yaptığı geleneksel kahvaltılı sohbet toplantısının dokuzuncusu, yine büyük ilgi gördü. Parti ve grup yöneticileriyle birlikte, Ankara medyasına yön verenlerin tamamı oradaydı.

Demokrasi

Toplantı başlamadan önce yanımda oturan gazeteci arkadaşlarla aramızda şöyle bir sohbet geçti. Bütün siyasi parti liderleri zaman zaman bu tür toplantılar yapıyor. Ama hiçbir liderin toplantısına Ankara medyasının tamamı katılmıyor. Daha doğrusu katılamıyor. Salonda büyüklüğü, etkisi, trajı, görüşü ne olursa olsun istisnasız bütün kurumlar vardı. Oysa mesela AKP’nin bırakın basın toplantısını, kurultayını izlemeye bile kimlerin katılacağı bizzat başbakan tarafından belirlenmiş ve sadece yandaşlarla sınırlı tutulmuştu. Bunun adına da demokrasi, hatta ileri demokrasi diyorlar.

Ders

Toplantı başladıktan sonra sayın Bahçeli ile diğer liderler arasındaki fark çok daha net ortaya çıktı. Siyasetin çekişme, gönderme, kavga, kargaşa, yalan ve duruma göre vaziyet olmaktan ibaret olmadığı bir defa daha belgelendi. Kim ne isterse sordu. Hatta cevaptan tatmin olmayanlar bir daha sordu. Sayın Bahçeli, hoş görünün, anlayışın, kavrayışın, ciddiyetin, kararlılığın, zarafetin, yerinde ve kararında esprilerin siyasete de, siyaset adamına da, demokrasiye de neler kazandırdığını bir ders niteliğinde, orada bulunan herkese gösterdi.

Küçük söz, büyük etki

Bazen küçük bir esprinin bıraktığı etkiyi, verdiği mesajı sayfalar dolusu konuşmalar veremiyor. Küçük bir söz büyük anlamlar ifade edebiliyor. Bu yönüyle sayın Bahçeli’ni Türk siyasetinde örnek olduğu taraflı tarafsız herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Nitekim, sohbet sırasında bunun veciz örneklerine şahit olduk. AKP’nin milliyetçiliği ve başbakanın bu konudaki değerlendirmeleri ile ilgili bir soruya herkes kapsamlı, sert ve farklı bir çıkış bekliyordu. Ancak, “milliyetçi olsun da nasıl olursa olsun” sözü, hem gülümsetti, hem de milliyetçilik simsarlarına unutamayacakları bir cevap oldu.

Ergenekon

Aynı inceliği diğer sorulara verilen cevaplarda da gördük. CHP’nin dokunulmazlık konusundaki tutumunu değerlendirirken, “CHP dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istemeyenlere neden yardımcı oluyor diye sormak lazım” cümlesiyle sayfalarca yazıyla, saatlerce konuşmayla anlatılamayacak şeyleri özetledi. Aynı şekilde, “Ergenekon Türk destanı mı?” tartışmalarına verdiği , “Türkiye’de karıştırıcılar mikser üretiminden daha fazla arttı. Ergenekon bir Türk destanıdır. Her şeyi saptırdıkları gibi bunu da saptırmaya gerek yoktur.” Cevabı karşısında kimseye söyleyecek bir şey kalmadı.

İncelik ve kararlılık

Darbeleri araştırma komisyonunun ciddiyetini ve çalışmalarını takdir ederken komisyon başkanı Nimet Baş’a başarı dilekleri göndermek siyasi inceliğin, Türkmen varlığı üzerindeki baskıları devam ettiren Barzani’ye gönderilen, “yanına birkaç peşmerge almış büyük bir komutan edasıyla dünyaya meydan okuyor. Gün ola, harman ola.” Mesajı siyasi kararlılığın numuneleri olmuştur.

2023 ve 2053

Bahçeli farkını ortaya koyan bir başka örnek de klasik otomobil merakıyla ilgili bir soruya verdiği cevap oldu. Gazetelerde yeni bir otomobil aldığı haberlerinin hatırlatılması üzerine, “2023 ve 2053 bizim siyasete kazandırdığımız değerlerdir. Ancak başkaları da kullanıyor. Siyasette tescil imkanı olmadığı için, biz de trafik tesciline başvurduk. Bu numaralarla ilgili plakaları tescil ettirdik. Plaka olunca bir de araba gerekiyordu” cevabıyla hem gülümsetti, hem bilgilendirdi, hem düşündürdü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.