DOLAR 6,0534
EURO 6,5602
ALTIN 308,3
BIST 120.151
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

LİBERALİZM VE TEKNOLOJİ ÜZERİNE

LİBERALİZM VE TEKNOLOJİ ÜZERİNE
28.01.2019
3.184
A+
A-

Çocukluk yıllarımdan hafızamda kalan birçok güzellikten biri de evlerden evlere giden yemek kaplarıydı. Kapısı ve gönlü komşularına açık belki cüzdanı fakir ama gönlü zengin insanlarımız, insanlıklarımız.

80 ihtilali birçok zarar verdi bu ülkeye. Demokrasiden teknolojiden eğitimden sağlıktan tutun da hemen hayatın her alanında ülkeyi en az yirmi yıl geriye götürmesinin yanında bizi liberal ekonomi adını verdikleri serbest piyasa ekonomisine taşıdı.
Bu göç bizi değer yargılarımızdan uzaklaştırmanın ilk yolunu açmıştı. Değer yargılarımızın önüne en güçlü değer yargısı olarak para çıktı. Bu ülke üzerinde emelleri olanlar hemen serbest piyasa ekonomisinin ardından bizi mutlu olduğumuz ama teknolojiden uzak olduğumuz yaşam koşullarından almış teknolojiyi dünyayla aynı anda kullanan bir toplum yaptı.

Önce renkli internetle tanıştık. Daha sonra akıllı telefonlar dizüstü bilgisayarlar tabletler derken hemen her gün bu teknolojinin kendini yenilemesiyle beraber biz de bunu yakalama yoluna gittik. Bu kaçış ve kovalamaca öyle bir hal aldı ki bizi birbirimizle bir yarış haline soktu.

Cezayir’de çalıştığım sıralarda şirketler birliği yaptığımız ispanya menşeili bir firmanın Amerikalı bir mühendisi vardı.
Adamın kullandığı telefon bizim çocuklarımızın oyuncak niyetine dahi kullanmayacağı tabiri caizse amiyane tabirle takoz gibi bir telefon iken bizim ara işçilerimiz bile çift kameralı her türlü teknolojiye haiz telefonlar kullanmaktaydı. Sorduğumda da konuşmama yetiyor. Kendimi geliştirmemi engellemiyor demişti. Ne kadar da haklıydı.

İnternetin bu denli yaygınlaşması ve ceplerimize taşınmasından sonra gazete ve kitap satışlarındaki düşüşü anlatmaya gerek yok sanırım. Bu teknolojik evrimle beraber okumayan bilgi üreten değil hayatın her anlamında hızlı tüketen bir topluluk olduk.
Bu teknolojik devinimin beraberinde getirdiği sosyal medya kullanımının yarattığı ahlak erozyonu toplumda sayısız hastalığa neden oldu. Okuryazar olmaktan ziyade sadece yazar bir toplum oluverdik. Bilgisi olmadan fikri olan insanlara dönüşüverdik. Hemen her konuda fikir ve daha önemlisi bu konularda zikir sahibi de oluverdik bir anda. Hemen herkes hemen her şeyi biliyor dikkat ederseniz.

Çocuklarımızın stratejik oyun adı altında yine internet üzerinden şiddete meylettirildiği oyunlarla eğitimden bu denli uzaklaştırıldığı bir tehlikeyi göremez olduk. Daha yeni yürüyen çocuklarımızın eline akıllı telefonlarımızı teslim ederek oradan oynattığımız oyunlarla gururlanarak ne denli zeki olduğuyla övünür olduk.

Bu teknolojiyi bize taşıyan toplulukların bu oyunların kendi toplumlarında nasıl yasaklandığını iyi incelemek üzerine düşünmek ve devletin bu konuda gerekli tedbirler almasını hızlandırmaz isek durum giderek daha da vahim bir hal alacağa benziyor.

Teknolojinin bize getirdikleri ve bizden aldıklarını iki farklı listede sıralarsak hangisinin daha çok olduğu şaşırtıcı olacaktır. Ah liberelizm ve teknoloji ah…..

Abdurrahman AYTEKİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.