Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

“Kuzey Irak petrolünün rantını AKP ile Koç bölüşüyor”

12.03.2016
A+
A-

Uluslararası alanda Türkiye’nin başını ağrıtan Kuzey Irak’tan petrol alımı konusunda skandal büyüyor. TÜİK, alınan petrole ne kadar para ödendiğinin gizlendiğini kabul etti.
Bununla da yetinmeyerek, Irak’tan yapılan petrol alımlarına ilişkin tüm verileri 2002’ye kadar gizlediğini açıkladı.

Geçen ay “O petrolün parasını kim yiyor?” diye bir yazı yazdık. Ve dedik ki, “Kuzey Irak’ta petrol fiyatı üçte bir daha ucuz. Türkiye, petrolünün yarısını oradan alıyor. Ancak Kuzey Irak’tan alınan petrol ucuz olmasına rağmen petrol Türkiye’de dünya fiyatında satılıyor. Tüketici deposunu dünya fiyatlarına göre benzin ve motorinle dolduruyor. Bunun için gerekli tüm izinleri de Hükümet veriyor. Ortada bugünün fiyatlarına göre yıllık en az 1.3 milyar dolar söz konusu ve bu para kimin cebine gidiyor belli değil. Üstelik bu devletin resmi kuruluşu Türkiye İstatistik Kurumu da Irak’tan yapılan bu ithalatı gizleyerek vurgunun boyutlarını görmemizi engelliyor.”

TÜİK’TEN SKANDAL AÇIKLAMA

Bu yazının üzerine önceki gün TÜİK’ten posta yoluyla bir açıklama aldık. Açıklamada yazılanlar tuhaflığın beyanından öte bir skandala varır nitelikte.

Kuzey Irak’tan petrol ithalatına ödenen paranın neden gizlendiği konusunda diyor ki TÜİK, “Girişimci 2011 yılında istedi. O yüzden biz de gizledik”. Girişimci dediği kim? Tüpraş, yani Koç Grubu.

Açıklamadaki tuhaflıklar bununla da bitmiyor. Mealen şöyle devam ediyor: “Ve yetinmeyip 2002 yılına kadar olan verileri de halktan saklamaya başladık. Yani sildik. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere verilerin saklanması, üstünün kapatılması gibi bir durum söz konusu değil.”

Böyle bir açıklama daha önce ne gördüm ne de duydum. TÜİK hem verilerin üzerinin örtüldüğünü, saklandığını beyan edip hem de üzerini biz örtmüyoruz diyor.

Biraz Bilal Erdoğan’ın IŞİD petrolünü alıp sattığı iddialarına karşı “Türkiye’de petrolü kimin aldığı belli, ona sorun” diyerek, Koç Grubu’nu işaret etmesine benzer bir durumla karşı karşıyayız anlayacağınız.

VERİLER GİZLENİYOR

Bu aşamada TÜİK’e birkaç soru sormak gerekiyor sanırım.

1) Tüpraş ithalat rakamlarının gizlenmesini isteyebilir. Nihayetinde özel şirket ucuza alır, müşterisine pahalıya satar. Peki devletin görevi nedir? Yani TÜİK’in de içinde bulunduğu yapının. Halkının daha uygun fiyatla petrol kullanması mı yoksa gizli kapaklı şekilde Koç Grubu’nun daha çok para kazanmasını sağlamak mı?

2) Koç Grubu 2011’de başvuru yapıp Irak’tan alınan petrole ödenen parayı gizlemek istese bile verileri niye 2002 yılına, yani AKP’nin iktidara geldiği döneme kadar silmeye gerek duydunuz? Saklanacak bir şey mi var?

AKP-KOÇ-PETROL ÜÇGENİ

Bir başka soru da AKP iktidarına sorulmalı.

Siz değil misiniz ki her fırsatta Koç Grubu’nu iktidarınızı devirmeye çalışmakla suçlayan, Gezi’de darbe yapıp hükümeti alaşağı etmekle itham eden? O zaman Koç Grubu’na neden böyle bir iyilik yapmakla kendinizi yükümlü hissettiniz?

Üstelik bunda iktidarınızın görünen hiçbir çıkarı yokken. Yani Irak’tan ucuza alınan petrol halkınıza ucuza satılsa, vatandaşlarınız, seçmeniniz bundan fayda görüp size daha fazla oy verse anlaşılabilir. Ama böyle bir durum da yok. Böyle bir faydanız olmadığı gibi, uluslararası alanda da petrol kaçakçılığıyla suçlanıyorsunuz.

Hayatın olağan akışına bir bakın. Çıkarı olmadan, cebi dolmadan kim kime böyle bu kadar iyilik yapıyor. Koç Grubu’nu meydanlarda yuhalatan iktidar bir yandan Irak’tan ucuz petrol alıp Türkiye’de pahalıya satmasına izin veriyor, bir yandan da kimsenin bundan haberi olmasın diye devletin resmi verilerini gizliyor.

Kusura bakmayın ama bunlar gerçeklere uymuyor.

Özetle AKP-Koç ve Kuzey Irak petrolü üçgeninde enteresan ilişkiler dönüyor. Öyle ki, insan ‘kimin eli kimin cebinde’ diye düşünmeden edemiyor. Tabii Kuzey Irak’tan alınan o petrolün parasının kimin cebine gittiği sorusu hâlâ ortada duruyor. Öyle ki, cevabı bilindiği halde söylenemiyor.

Oğuz Karamuk

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.