DOLAR 5,9559
EURO 6,6553
ALTIN 289,3
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Kuzey Irak Neden Bu Kadar Onem Kazaniyor?

29.01.2013
75
A+
A-

Necdet SİVASLI
Irak’ın işgalinden sonra Kuzey Irak’ın Barzani ve güçleri için özel statü kazanması belki o günlerde pek fark edilmemişti. Ancak, bugün gelinen noktaya baktığımızda Kuzey Irak’ın iki noktada önemli olduğunu görüyoruz. Bunlardan birincisi, toprakların petrol varlığı, ikincisi de bölgede kurulması hedeflenen Bağımsız Kürt Devleti’nin merkezi halinde görülmesidir. Yapılan açıklamalarda Kuzey Irak topraklarında 50 milyar varil petrol rezervinin olduğu söyleniyor.

Dikkat edilecek olursa, Kuzey Irak’taki yapılaşma, askeri hareketlilik ve diğer planlamalar özellikle İsrail tarafından gerçekleştiriliyor. Kökü Yahudi olan Barzani, İsrail ile olan ilişkilerini her geçen gün daha da sıkılaştırıyor. Bugüne kadar PKK’ya kucak açan, topraklarında barındıran ve her türlü lojistik desteği sağlayan Barzani, bölgede de lider konumuna biraz daha yaklaşıyor.

KÜRT DEVLETİ İÇİN GÜN SAYILIYOR

Barzani, Kuzey Irak’ta Bağımsız Kürt Devleti’ni ilan etmek için gün sayıyor. Bu, yeni bir konu sayılmaz. Hazırlıklar yıllar öncesine dayanıyor. Kendi merkez bankalarını bile kurup, paralarını bastılar. Bir devlet hazırlığı içindeler. Zamana oynadıkları da açık biçimde görülüyor. Burada Barzani’nin palazlanmasında ve güçlenmesinde Amerika-İsrail ikilisinin rolünü küçümsememek gerekiyor.

Öncelikle Amerika, bölgedeki hâkimiyetini sürdürmek, Kuzey Irak’taki petrolü kontrol etmek için Barzani’ye çok ayrı bir önem veriyor. Merkezi Irak Hükümeti’ne bile artık kafa tutabilen, “Gerekirse bölgemizdeki petrol yatakları için merkezi Irak güçleri ile çatışırız” diyen Barzani, bu cüreti ve gücü Amerika’dan, İsrail’den alıyor. Şunu da söyleyebiliriz: Amerika, Kuzey Irak’daki petrol yataklarının bekçiliğini Barzani’ye yaptırıyor.

TÜRKMENLER’E SAHİP ÇIKAMADIK

Bizi çok yakından ilgilendiren şu konuya değinelim:

Kuzey Irak, bizi iki yönden yakından ilgilendiriyor. Bunlardan birisi Kerkük ve burada yaşayan Türkmen kardeşlerimizin durumudur. Barzani, Kuzey Irak’ta hâkimiyetini ilan ettikten sonra Kerkük’ün yapısını değiştirmeye başladı. Kerkük için de “Burası bir Kürt kentidir ve Kerkük’ten asla vaz geçmeyiz” dedi. Adeta meydan okudu.

Nedendir bilemiyoruz, bugünkü AKP Hükümeti, Kerkük konusunda, burada yaşayan soydaşlarımız konusunda gerekli adımları atmadı, atamadı. Dikkat edilecek olursa, Türkmenler bölgede yalnız bırakılmışlardır. Türkmen liderleri kaçırılmakta, suikasta uğramakta, evleri basılmakta, tehdit altında tutulmaktadırlar. Suriye’de Esad’a kafa tutanlar, kan akıtanlara meydan okuyanlar, konu Kerkük ve Türkmenler olunca seslerini çıkarmamaktadırlar. Adeta, Kuzey Irak’ı ve Kerkük’ün geleceğini Barzani’ye teslim etmişlerdir.

İkinci konu da bizi yakından, hem de çok daha yakından ilgilendiriyor. Çünkü BOP çerçevesinde bölgede kurulması planlanan Bağımsız Kürt Devleti’nin temelleri Kuzey Irak’ta atılacak. Bunun hazırlıkları da tamamlandı. Haritalar bile hazır elden ele dolaşıyor.

BARZANİ BOŞ DURMUYOR

Barzani, Kuzey Irak Kürtleri’ni çekirdek olarak kullanacak, buna Suriye’deki PKK’nın uzantısı Kürtleri dahil edecek, sıra Türkiye’deki Kürtlere gelecek. Son katılım ise, İran’ın sınırlarının değişmesi ile gerçekleşecek. Bugün Suriye’deki Kürt grupları eğiten, parasal destek sağlayan Barzani’nin kendisidir.

Geçenlerde Başbakan Erdoğan, İmralı canisi Öcalan ile yapılan görüşmelerden sonra şöyle bir açıklama yapmıştı:

“ Öcalan, müzakereler sırasında özerklik isteklerinden vaz geçtiklerini söylemiş. Artık, bu konu gündemde olmayacaktır.”

PKK’nın artık Türkiye’deki Kürtler için özerklik isteyip istemeyeceği önemli olmayacak. Kuzey Irak’taki oluşum bunu zaten kapsayacak. Planlar böyle yapılıyor. Kuzey Irak’a olan ilginin neden bu kadar yoğunlaştığını da artık görmemiz gerekiyor. Kaldı ki, Kuzey Irak’taki yapılaşmaya yardım ve destek bile veriyoruz.

Şunu unutmayalım lütfen:

Barzani’yi bugünkü konuma getiren nedenlerden birisi de, bugünkü AKP Hükümeti’nin uyguladığı yanlış politikalar olmuştur. Barzani ile sıkı ilişkiler içinde olan bugünkü hükümet, merkezi Irak Hükümeti ile de sorunlar yaşıyor. Amerika’nın çizdiği rotadan çıkmayan ve BOP’un eşbaşkanı olan Başbakan bölgemizdeki gelişmelerin de hiç kuşkusuz baş sorumlularından birisi olarak anılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.