Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Kuşatmayı yarmak zorundayız

31.03.2017
A+
A-

 

Türkiye’nin etrafındaki amansız kuşatma her geçen gün daha da ileri gidiyor. Eşi benzeri görülmemiş kalleşliklere uğruyoruz. Bakanlarımızı arabaların içinde bekletip, kendi toprağımız sayılan elçiliğimize sokmadılar. Avrupa ülkelerinin tamamı aynı yerden talimat almış gibi, Türk ve Türkiye düşmanlığını her şeyin önüne geçirdiler. Neredeyse Türkiye dışında başka şey konuşmuyorlar.

ALMANYA’NIN YAPTIĞI

Almanya’ya terörist FETÖ’cülerin bulunduğu yerlerin ve yaptıklarının listesini verip müdahale edilmesini istedik, bırakın yardımcı olmayı aldılar bu dosyaları tersine çevirip, Türkiye düşmanlığına malzeme yaptılar. Türkiye düşmanlarını barındırmak, beslemek ve her türlü ihaneti yapmaların imkan vermek legal ve yasal oluyor, ama bunları tespit etmek ve müdahale edilmesini istemek içişlerine karışmak sayılıyor. Gerginlik çıkarmakla kalmadılar, bilerek ve isteyerek tırmandırıyorlar. Çok daha ileri gidebilecekleri bugünden bellidir. Danimarka’dan Bulgaristan’a, Yunanistan’dan Norveç’e kadar alayı birden Türkiye’ye karşı pozisyon aldılar.

RUSYA BOŞ DURMUYOR

Rusya’nın yaptıkları ayrı bir vahamettir. Suriye’nin sahibi gibi davranıyor, karşımıza Esad’ı dikiyorlar. Gelip burnumuzun dibinde Afrin’de üs kurdular. PKK uzantısı PYD’yi korumak, kollamak ve silahlandırmakta ABD ile tam bir yarış halindeler. Bir taraftan işbirliği mesajları veriyorlar, diğer taraftan bildiklerini okuyorlar. Yaş meyve ve sebze alımına koydukları yasakları kaldırmadıkları gibi, daha da ağırlaştırıyorlar. Bu şekilde nereye kadar gidebiliriz? Yüzümüze başka şey söyleyip arkamızdan başa iş çevirenlere ne kadar güvenip, ne kadar sırtımızı dönebiliriz?

ABD AYRI BİR SORUN

ABD deseniz ayrı bir sorun. Trump’lı dönemde de hiçbir şeyin değişmeyeceği artık anlaşıldı. Dışişleri Bakanı ülkemize ilk defa bir resmi ziyarette bulunuyor, yanına aldığı ve gözümüzün içine soktuğu adam, PYD’li teröristlere plaket veren Brett McGurk. Bizim müttefikimiz, NATO’daki ortağımız, ama gidip terörist PYD ile işbirliği yapıyorlar. Bizim için hayati önemde olan Menbiç’i bu teröristlere teslim etmeye kalkışıyor. Rakka ve Musul’da geri plana itildik. Eğer söylendiği gibi maksat IŞİD’le mücadele olsaydı, bunu en iyi yapacak ülkenin Türkiye olduğu Fırat Kalkanı Operasyonu ile bütün dünyaya ispatlandı. PKK uzantısı PYD’ye tıpkı Barzani’ye Irak’da yaptıkları gibi imkan sağlıyor, alan açıyorlar. Kuzey Suriye’de tıpkı Kuzey Irak’dakine benzer şeyler yaşanıyor. Terör örgütü PYD kanton oluşturmayı geçip özerklik ilanına cüret etmeye başladı. 4 parçalı büyük Kürdistan kalleşliğinin ikinci ayağı da artık yere basıyor.

GERÇEK GÜNDEME DÖNMELİYİZ

Yapılmak istenen bellidir. Türkiye hedeftedir. Bu duruma gelinmesinde elbette AKP’nin 14 yıllık akıl almaz yanlışlarının, teslimiyetlerinin, işbilmezliğinin büyük rolü vardır. Ancak, olan olmuştur ve elbirliği ile ülkemize ve devletimize sahip çıkmak için hep birlikte mücadele vermeliyiz. Kaybedecek zaman kalmamıştır. Bir an önce gerçek gündemimize dönmek ve varlığımıza ve birliğimize yönelik tehditleri savuşturmak zorundayız. 16 Nisan bu bakımdan bir milattır. Anayasa değişikliğinin kabulü Türkiye’nin iç meselelerini aşmasını kolaylaştıracak, zaman kaybını önleyecektir. Kısır çekişmeleri bir kenara bırakıp el birliği ile ülkemize sahip çıkmayı kolaylaştıracak ve her şeyin önüne geçirecektir. Bu bir tercih değil, zarurettir.

16 NİSAN BİR FIRSATTIR

16 Nisan’da Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin Türkiye’yi rahatlatacağı ve asıl meselelerine yönelmesini sağlayacağı çok iyi bilindiği için, milletin zihnini bulandırmak için özel bir çaba gösteriliyor. Bir taraftan açık ve aleni şekilde Türk ve Türkiye düşmanlığı yapanların, diğer taraftan “hayır” çıkması için görülmemiş bir seferberlik başlatmış olmaları asla tesadüf değildir.Bu zinciri kırmak, bu kuyudan çıkmaz zorundayız. 16 Nisan bu millet için de, bu devlet için de tarihi bir fırsattır. Tehditlere, karalamalara aldanmamak lazımdır. Milletin “evet” demesi ile bütün bunlar bıçak gibi kesilecek ve bütün oyunlar bozulacaktır.

KISIR ÇEKİŞMELER BİR KENARA BIRAKILMALI

Bu gerçekler orta yerde dururken, referandum tartışmalarını kısır ve sonuçsuz meseleleri yoğunlaştırmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Millete işin aslı anlatılmalı ve karşı karşıya kaldığımız tehlikenin büyüklüğü ortaya konulmalıdır. AKP’nin bu konuda çok zorlandığını hayretle takip ediyoruz. Geldiğimiz bu hazin durumun kendi eserleri olmasından duydukları rahatsızlıktan mıdır, bilmiyorum. Ama özellikle kısır çekişmeleri körüklediklerini görüyoruz ve buna bir anlam veremiyorum. Oysa söylenecek çok şey var. Her şey bir kenara, ülkenin bu kuşatmayı yarma ihtiyacı millete anlatılsa zaten sorun kalamayacaktır.

MHP GEREĞİNİ YAPTI

Sayın Devlet Bahçeli bütün konuşmalarında, yaptığı mitginlerde Türkiye’nin etrafındaki amansız kuşatmaya özellikle dikkat çekiyor ve ayrıntılı değerlendirmeler yapıyor. Anayasa değişikliği bir tercih değil, ivedi ve zaruri bir ihtiyaçtan doğmuştur. Ya karşı karşıya kaldığımız bu büyük ve yakın tehlikeyi görmezden gelip, başımıza açılan belalara rıza gösterecektik veya müdahale edip, bu zalim ve hain kuşatmayı yarmak için harekete geçecektik. MHP varlık sebebine uygun olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve birliğini her şeyin üzerinde tutmuş ve gereğini yapmıştır. Bunu başka yerlere çekenler ya işin ciddiyetinin farkında değiller veya bu ihanetin içinde yer alıyorlar.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.