Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

‘Kürt Oyları Faktörü’ Üzerinden Yeni Açılımlar

11.07.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

Cumhurbaşkanlığı seçiminde neticeye giden yolun ‘Kürt oylarından’ geçtiğini söylüyorlar. Anlayacağınız buda psikolojik başka bir saldırı.

‘Kürt oyları’ denilen faktör o kadar yüksek olsa, ‘Alo Fatih, MHP’nin oyundan al BDP’ye ekle’ demezdi Başbakan herhalde değil mi?

Bölgede belli bir kesimin PKK kontrolüne girmesi tehdidinden sonra sırada, artist tipli Selahattin Demirtaşın aday yapılarak Türkiye genelinde, devletine bağlı insanları kendine çekme hamlesi başlatıldı. HDP’nin kurulma amacından biride zaten buydu. Yıpranan BDP yerine, kötü hatırası olmayan HDP’nin kurularak, AKP ve CHP içindeki seçmene göz kırpmak.

30 Mart öncesi yapılan kamu oyu araştırmalarında PKK uzantısı siyasi hareket %4 civarında idi. Az önce bahsettiğim gibi o sebeple ‘alo fatih’ denilmişti. Sözde Açılım yara almasın hesabına girilmişmiş-miş. Katakulli işler bunlar.

Açılım adı altında, devlet eliyle ‘siyasi Kürtçülüğün’ önü açılarak, adeta Türk vatandaşı devletine bağlı insanlar ‘HDP’ye doğru kışkışlanıyor. Devletine bağlı, bölünmeden yana kesinlikle olmayan, PKK uzantısı partilere de iyi gözle bakmayan sıradan insanları 1. turda HDP’ye yükleme stratejisi yürütülüyor.

Netice olarak Türkiye’de kaç kişi ‘Kürtçülük’ damarına sıcak bakıyor, onlarla beraber yürümeye hazır o öğrenilmek isteniyor. Öğrenilince ne olacak? Gelecekte atılacak adımlarda iş sadece ‘petrolden pay istemeye’ değil, bölgede ‘Kürdistan inşasında’ özerklik istemeye gelip dayanacak.

‘Petrolden pay isterük’ diyenlere hatırlatırım ki, Doğu ve G. Doğu’daki kaçak elektriği, Türkiye olarak hepimiz ödüyoruz. ‘Herkes yaktığı elektriği ödesin’ diyor muyuz? Diyelim bari. Fakir fukara başka yerde de var, ödemeyenin elektriği, suyu anında kesiliyor. Petrolden pay isteme şirretliğine gireceklerine, öncelikle bölgede kullandıkları elektrik faturasını ödemeyi öğrensinler.

İP ve CHP içindeki bazı mihrakların, ‘çatı adayına’ sıcak bakmayıp tabandaki Kürt-Alevi oylarını HDP’ye yönlendirmesi şeklinde gelişen süreç ülke açısından tehdit içeriyor.

İnsan hakları, ne olacak canım kendi dillerinden okullarda okusunlar diyerek, Türkiye Cumhuriyeti içindeki okullardan uzaklaştırılarak, başka bir devlete hazırlanacak gençler ve ailelerinin ‘ayrılmadan başka çare yok’ noktasına sürüklenmesine kim mani olacak?

Hemen her fırsatı ‘Kürt açılımı’ için fırsata dönüştürmeye çalışan yedi düvel ve yerli uzantılarının ‘Kürt Milleti’ oluşturma gayretinin bizzat devlet eliyle özendirilmesinin sonu nereye varacak AKP’li yetkililer ve sürece sıcak bakanlar cevaplayabiliyor mu?

Türk bayrağına hazımsızlık sıradan bir olay mıdır?

O bakımdan diyorum ki, Ekmeleddin İhsanoğlu bu dönem için Cumhurbaşkanı olacak tek isimdir.

Türkiye’deki Alevi kesim ve kendilerini Kürt olarak tanımlayan vatandaşlarımız maceraya atılmasın. Elde avuçtaki tek vatanımızdan olmayalım. Türkiye bölünmeye yüz tutar, iç savaş başlarsa kimseye yâr olmaz.

Son olarak Türkiye’de ‘Kürt oyları faktörü’ ve ‘Erdoğan sonrası AKP’ denilerek Türk Milletinin beyni yıkanıyor. Uyanık olalım.

***

CUMHURBAŞKANI DA OLMAYIVER ERDOĞAN!

Hemen her konuşması öfke içinde. yakınında bir yerde olsan, bir yeri anlamayıp sorsan tekme tokat girişecekmiş gibi hisse kapılıyor insan. ‘Sen Başbakanı dinlemiyor musun? diye.

Bu kadar öfke, şiddet, celale ne gerek var?

İmam yellense cemaat ne yapmaz hesabıyla Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkma düşüncesi, endişelendiriyor herkesi. Artık Suriye’ye mi savaş açılır, başka yere mi hiç belli değil.

Bu kadar kavgacılık hem bünyeye, hem de toplumsal barışa zarar.

İhsanoğlu konuşurken aşırı gevşediğimiz doğru. Sakin ve akılcı konuşması var. Gerek CHP ve gerekse MHP tabanında, akılda kalan bazı sorular elbette var. Onları burada anlatmayacağım.

Bu tür olumsuzluklar akla gelince, hemen şu soruyu sormalı.

“Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan’ı mı, yoksa İhsanoğlu’nu mu görmek isterim?’

Oniki yıl Türkiye’yi yönettikten sonra daha ne yapmak istiyor ki Cumhurbaşkanlığına göz dikti? Her şeyi de sen olacak değilsin ki. Bırak Cumhurbaşkanı da başkası oluversin.

Bu ne hırs böyle?

***

NİHAT GENÇ ‘PIRT’ DEMİYORMUŞ.. NE DİYOR?..ERDOĞANPIRT

‘Ulusal kanalda’ dinliyorum kendisini, ‘Ekmeleddin Beyi’ beğenmiyor. Perincek’in dairesinde pırtlıyor kendisi. Ona da artık kim pırtladıysa? Pırt lâfı da Aziz Nesin’in ‘pırtlı masalından’ geliyor. Saçma sapan bir masal aslında. Bir dönem solcularının abuk subuk satırları işte.

Nihat Genç ve diğerleri de hapsoldukları solun içinde debelenip duruyor. Ayrılsalar yiğitliğe mok sürdürecekler, onu da yapamıyorlar. Sermişler bir post üzerinde, ona buna çatıp vakit geçiriyorlar. Atıp savuruyor. Hani bekara karı boşamak kolay cinsinden atıp savurma onunki.

MHP ve CHP’ye yakın haber kaynaklarında ‘Çatı aday’ hakkında konuşmak yasak diyor. Perincek’in ‘Öcalan’a af gelebilir’ yaklaşımı hakkında tek söz söylediğini duydu mu kimse? Nasılsa İP, Deva çıkmazı sokağına hapsolmuş durumda, bir de biz vurmayalım mı diyor, ne diyor?

Bu arada, yazdığım Ortadoğu’da bana şimdiye kadar ‘şunu yaz-ma’ diye de bir telkin gelmedi. Nerden uyduruyor, Nihat Genç onu anlamadım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.