DOLAR 5,9559
EURO 6,6553
ALTIN 289,3
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Kullandığın Oya ve sandığa sahip çıkmazsan

05.08.2013
85
A+
A-

Her seçim sonrası tartışmalar bitmiyor. Seçimlerde beklediği oya erişemeyen siyasi partiler, seçimi kazanan parti için çeşitli söylentiler ortaya atıyor. Oy sayımlarında ve bilgisayarlarda oynamalar yapıldığını iddia edenler bile oluyor. Sandık başlarında sayımlarda ve tutanaklarda hile yapıldığını söyleyenler de çıkıyor. Hemen her seçim sonunda bu tür söylentilerle karşı karşıya gelebiliyoruz.

Bu noktada her siyasi partinin sandığa sahip çıkması gerekiyor. Eğer, hedefteki iktidar partisi oylarına ve sandıklara sahip çıkabiliyor, bu işi organize edebiliyorsa, diğer siyasi partiler neden bunu başaramıyor? Eğer siz kullanılan oylara, sandıklara, sayımlardaki tutanaklara sahip çıkamıyorsanız, sonradan ağlamanızın da bir faydası olmaz.

AKP NASIL HAZIRLANIYOR?

Geçenlerde AB’den Sorumlu Bakan Egemen Bağış’ın bu konuda açıklaması oldu, biz de bu açıklama üzerine bu yazıyı kaleme aldık. Bağış, seçimlerde kurulacak sandık sayısının 199 bin olduğunu, her sandık başına AKP’den 9 kişi konularak oyların ve sandıkların korunacağını söyledi. Her sandık başına 9 kişi konulduğunda ortaya 1,8 milyon kişi çıkıyor. Parti tarafından görevlendirileceklerin yanında gönüllü destekçilerin de olabileceği hesaplanıyor bu sayının 2,5 milyonu bulacağı vurgulanıyor.

AK Parti her sandık için 9 kişilik yönetim kurulu üyesini tespit ettikten sonra bunlar içinden 2 kişi biri asıl, diğeri yedek sandık müşahidi oluyor. Diğerleri seçmeni karşılama, rehberlik hizmetleri veriyor. Kendi sandığındaki seçmenin durumunu takip ediyor. Açıkçası AK Partililer seçmenine, sandığına ve kullanılan oylara sahip çıkıyor. Eğer, kullanılan oya, sandığa ve seçmenine sahip çıkamıyorsan her zaman sandıkta yenilerek çıkarsın.

OY VE SANDIĞA SAHİP ÇIKACAKSIN

Söylemek istediğimiz şudur:

Önümüzdeki dönem üç seçim yapılacak. Önümüze konulacak sandıklar, seçmen, kullanılacak oy ve sandıklar önemlidir. Bugün, AKP, seçimleri nasıl ciddiye alıyor, nasıl kurallara uygun hareket ediyor, nasıl oylara ve sandıklara sahip çıkıyorsa, diğer siyasi partilerin de aynı yolu kullanması gerekiyor. Sonradan şikâyetler işe yaramıyor, atı alan Üsküdar’ı geçiyor.

Bir önemli konuya daha değinelim:

AK Parti’nin üye sayısı son verilen rakamlara göre 8 milyon 559 bin 464’tür. Bu üyelerin önemli bölümünün uzun süredir ev ziyaretlerine gittiğini, seçim çalışmalarına başladıklarını da söylemeliyiz. Öyle ki, AKP’ye oy verecek olan sakat, yaşlılar da tespit ediliyor, seçim günü bunlar özel araçlarla alınıp oy kullanmaya getiriliyor. Bir oyun bile hasebı yapılıyor, heba olması önleniyor.

Bakıyoruz, sandığa gelmeyenlerin çoğunluğu AKP’ye muhalefet edenlerden oluşuyor. Eğer siz sandığa gelmez, hür iradenizi kullanacağınız oylarınız ile sandığa yansıtmazsanız, çıkacak sonuca da katlanacaksınız. Bütün bunlar iyi tahlil edilir, nerelerde yanlış yapıldığı görülür ve önlem de alınırsa, çok şeylerin değişebileceği de görülecektir.

İPİ GÖĞÜSLEYEBİLMEK İÇİN

Oy kullanımı, sandık korunması, oyların tasnifi ve sayımı önemsenmelidir. 10 yıldır iktidarda olan AKP, doğrusunu söylemek gerekiyorsa bu saydıklarımızı çok iyi yapıyor. Bir disiplin içinde çalışmayı biz de çoğu yerde gördük. Sandık başındakilere her türlü imkân, yemek, su gibi ihtiyaçları da yine belirlenen görevliler tarafından aksatılmadan yerine getiriliyor. Bundan da hiç kuşkusuz sonuç alınıyor. AKP tarafından sandık görevlilerinin % 70’nin belirlendiğini de belirtelim.

İşin en önemli tarafını yine Bakan Egemen Bağış’tan dinleyelim:

“Seçim bittiğinde işler son bulmuyor. Oy sayımı ile birlikte bu görevliler sonuçları anında ilçe yönetimiyle paylaşıyorlar. Burada da bir performans kriteri belirleniyor. AK Parti yönetimi belirlenen bu süre içinde sonuçların gelmediği sandık görevlilerinin bir daha bu işe aday olamayacağı kriterini uyguluyor. “

Özetleyecek olursak, sandığı ciddiye almak gerekiyor. Hiç değilse bugün iktidar partisinin uyguladığı sistem üzerinden gidilerek önemli mesafeler alınabilir. Bütün siyasi partiler zaten üzerlerine düşenleri yerine getirirlerse ortaya çok daha değişik tablonun çıkacağı da görülecektir. Yineliyoruz, oy ve sandığa sahip çıkılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.