Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

Kriz Kapıda

24.04.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep sancılı olmuştur. Son iki seçimde çıkan krizleri çözen ve demokrasiyi işleten parti MHP’dir. Bu seçimde de belirleyici partinin MHP olacağı kesindir. Ancak, özellikle sayın başbakanın tavrı ve bağlı olarak AKP içinde yaşanacağı anlaşılan menfaat kapışması, boyut ve şekil değiştirmiş yeni krizlerin kapıda olduğunu gösteriyor.

Özel sebepler

Her ne kadar gidişatın iyi olmadığını ve bu kriz tablosunu görüp, “henüz hiçbir şey belli değil, ters köşeye yatabilirsiniz. Cumhurbaşkanı ile aramızda sorun olmaz” gibi söylemlerle, ortamı yumuşatmaya çalışsa da, sayın Erdoğan’ın aday olması kaçınılmazdır. Cumhurbaşkanı adaylığı Erdoğan için mecburi istikamettir. Bunun sebepleri gayet açıktır ve tamamen özeldir. Herkes de bunun farkındadır. Birincisi, üç dönem şartı ile kendini bağlamıştır ve yeniden milletvekili olmasının ve başbakanlığı yürütmesinin önünü iddialı laflarla bizzat kapatmıştır. Bu sözden ve kuraldan geri adım atması elbette mümkündür ve AKP’nin genel anlayışına da uygundur. Ancak, başbakanın tavrı buna gerek kalmayacağına işaret ediyor.

Hakkındaki iddialar

İkincisi, Cumhurbaşkanı olmak sayın Erdoğan için hakkındaki iddialardan kestirme yoldan kurtulmak için bir çıkış kapısıdır. Aksi halde iddialar çok ağırdır. Hiçbirine tatmin edici ve inandırıcı bir cevap verilememiştir. Ne yaparsa yapsın bir gün yargı önüne çıkması muhakkaktır. Bunu herkes gibi kendisi de biliyor. Cumhurbaşkanı olması durumunda bu ihtimalden kurtulmak gibi bir yol açılabilir. Çünkü Cumhurbaşkanları sorumsuzdur ve vatana ihanet dışında hiçbir iddia ile yargılanamazlar.

Sağlık sorunu

Herkesin bildiği, ancak söylemediği ayrı bir gerçek de üçüncü sebebi oluşturuyor. Başbakan Erdoğan’ın sağlık durumu çok yoğun ve tempolu bir siyaset yürütmesi durumunda sorun çıkarıyor. Ağır ve ciddi bir ameliyat geçirmiştir. 30 Mart seçimleri öncesinde ne kadar zorlandığı ve en kritik günlerde dinlenmek zorunda kaldığı da dikkate alınırsa, daha az bir tempo gerektiren Cumhurbaşkanlığı’nı bu yönüyle de kendisi için uygun görmesi muhtemeldir.

Anayasadaki yetkiler

Bütün bunların üzerine her zaman söylediği partili Cumhurbaşkanlığını fiilen yürütme hesabını da eklemek gerekiyor. Anayasa’daki yetkiler sebebiyle böyle bir imkanı bulabileceğini açık ve aleni şekilde dillendirmiştir. Partisini kontrolde tutma ve yürütmenin başı olma yetkisini birlikte kullanamaya niyetli olduğunu defalarca hissettirmiştir. Bu şartların toplamı dikkate alındığında sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması kendisi yönünden kaçınılmaz görünüyor. Şu anda yapılanlar, parti içinde üst üste yürütülen toplantılar bir formaliteden ibarettir ve hem partisini, hem kamuoyunu buna hazırlama turlarından ileri gitmemektedir.

Herkesin bir hesabı var

Cumuhurbaşkanlığı seçimlerinin kriz doğurmasının çok yüksek ihtimal olması, tam da bu sebeplere dayanıyor. Erdoğan’ın aday olmasıyla birlikte, parti içinde büyük bir çalkantının yaşanması kaçınılmazdır. Her ne yaparsa yapsın, zaten bir menfaat ortaklığı olarak şekillenen partide yıllardır sıra bekleyenler harekete geçeceklerdir. Kimi partinin başına geçme, kimi başbakan olma, kimi bakanlık koltuğuna oturma veya oturduğu koltuğu bırakmama, kimi üç dönem şartını kaldırıp milletvekilliğini devam ettirme, kimi de bu şartı sürdürüp kendine yer açma yarışına girecektir. Bu kadarla da kalmayacaktır. Bugünkü Anayasa ve parlamenter sistemle fiili bir başkanlık yetkisi yürütecek Cumhurbaşkanını kabullenmek neredeyse imkansızdır. Her ne kadar bir emanetçi bulunacağı iddia edilse de, bir yetki çatışmasının kaçınılmaz olduğu önceki örneklerde çok net olarak görülmüştür. Bu durum beraberinde hiç beklenmedik büyük ve derin sorunları da doğurabilir. Buna bir de muhalefetin ve özellikle kamuoyunun fiili durum karşısında göstereceği tepkiyi eklemek gerekiyor.

Aday olsa da seçilemez

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması ayrı bir şeydir, seçilmesi ayrı bir olaydır. Bize göre aday olması yüksek ihtimaldir. Ancak seçilmesi de bir o kadar zor, hatta imkansızdır. 30 Mart seçim sonuçları bunu en küçük bir endişeye yer bırakmayacak şekilde ortaya koymuştur. Yaptırılacak kamuoyu yoklamalarının sonuçlarında bu durumu görmesi halinde Erdoğan’ın adaylıktan vazgeçmesi küçük de olsa bir ihtimaldir. Bu durumda başka krizler yaşanacaktır. Hesabını Erdoğan’ın adaylığına bağlı olarak yapanlar isyan çıkaracaklardır. Her durumda zaten var olan gerginlik ve çatışmanın tırmanması kuvvetle muhtemeldir. Buna AKP kökenli de olsa halkın seçtiği Cumhurbaşkanının yetkilerini kullanması durumunda çıkacak sonuçları ilave edersek, yine karşımıza kriz tablosu çıkıyor.

AKP dışında aday seçilirse

Şu anda hesaba katılmayan, bir başka ve bize göre hayli yüksek ihtimal de AKP’nin göstereceği aday dışında birinin Cumhurbaşkanı seçilmesidir. AKP’nin ve özellikle başbakan Erdoğan’ın bunu hazmetmesi çok kolay olmayacağı gibi, pratikte büyük sorunlar yaşanmasını da beraberinde getirecektir. Neresinden bakılırsa bakılsın AKP dayatmalarının sonucu krizdir. Cumhurbaşkanı bir partinin değil, halkın büyük kesiminin kucaklayacağı, dürüst, liyakatli, eğitimli ve birikimli bir isim olursa bu sorunlar kendiliğinden çözülür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.