Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Konu PKK Olunca ‘Abartmayın’ Türban Olunca Devletin Tepe Noktasına Taşıyın

13.09.2013
A+
A-

Fikri Atılbaz

Son günlerde yine o her zamanki karışık ilişkiler yumağı harekete ve kaotik bir ortam yaratılmaya başlandı. Ortalığı saran bir sürü açıklamalar yolunu şaşırmış ağızlar tarafından yapıldığı gayet net bir şekilde belli oluyor. Koskoca devleti yönetenler bir ay önceden durmadan devamlı bir şekilde “Eylül’de olaylar başlayacak” “Gezi olayları yeniden alevlenecek” diye anlamsız bir şekilde bas bas bağıracağı yerde önlem almazsa dedikleri olur.

Millet olarak, şu partili, bu partili veya her hangi bir görüş sahibi olan insanlar bir anlığına siyasi kimliğini çıkarsın ve düşünsün; İktidar nedir? İktidarı yöneten hükümetin görevi nedir? Başbakanlık, Bakanlıklar ağlama makamı, duyuru makamı mıdır? Yoksa bu makamlar çözüm makamı mıdır? Öncelikle bunda anlaşmamız gerekiyor, şayet hükümet çözüm makamıysa, orayı ağlama duvarına çevirenlere prim verilmemelidir.

***

Geçen akşam İzmir Basmane Meydanı gören ‘İzmir’de sıkıyönetim mi ilan edildi’ diye düşünürdü. Yollar polis tarafından kesilmiş. Durakta 1.5 saat otobüs bekledik. Otobüs yok. Gazi Bulvarında sesler, bağrışmalar. Bundan şu çıkmasın polis önlem almasın, yollardan çekilsin bir köşede otursun. Böle bir şey diyen yok; ancak davranış biçimleri değişirse kalabalıklarla çatışma azalır. Bu ülke bir bütündür, Batı’da, Orta Anadolu’da farklı, Güneydoğu’da farklı davranmayacaksın. Katile insan muamelesi yapıp, insana katil muamelesinde bulunmayacaksın. Devleti bölmek isteyenlere yol verip, hükümeti protesto edenlere saldırmayacaksın.

İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da olaylar patlak veriyor, ortalık kızılca kıyamet. Diyarbakır’da BDP il Başkanı öncülüğünde yürüyüş yapılıyor, maskeli gruplar ellerinde megafon yolu kesen polise bağırıyor; “Devlet çekil yoksa müdahale edeceğiz” bu ne rezalettir. Bunu söyleyenlerle “açılıma, sürece zarar gelmesin” mantığıyla polis karşısındaki grubu ikna yolunu seçiyor. Acı ama ne yazık ki doğru bir şekilde, BDP İl Başkanının söyledikleri; bunlar bez, poster yasak diyorsunuz, bayrak yasak diyorsunuz, Öcalan’ın kendisiyle İmralı’da görüşüyorsunuz. Aha işte size tokat gibi gerçek!

***

“En önemlisi halk sürecin devamını istiyor. Bazı şehirlerde kendince ‘asayiş’ birimleri oluşturduğu gerçek ama bir kısım medya tarafından abartılıyor. Örgüte bazı katılımlar olduğu da doğru ama bunun propagandasını yapıyorlar. Belki yerel seçimler öncesi bu devreyi, geçiş süreci gibi kullanmak istiyorlar. KCK da bu şekilde çıkmıştı.” Sıkı durun bu sözler Başbakan R.Tayyip Erdoğan’a ait. Bir Başbakan böylesi vahim bir olayı nasıl küçümseyebilir? PKK’nın kontrol noktaları var asayiş birimleri var ama ‘abartmayın’. Çeteye katılımlar doğru ama ‘abartmayın’ Anlaşılan R.Tayyip Erdoğan onlar için söylediği bu devreyi geçiş süreci olarak kullanmak istiyor sözüne kendisi de eşlik etmiş oluyor. Kullanmalarına, güçlenmelerine, asayiş birimi kurmalarına müsaade ediyor.

Şu hale bakın, bütün bu olan biteni yani bir nevi egemenlik haklarının terör çetesine cuzi devri olan bu hadiseleri görmezden gelip ‘abartmayın’ diyeceksin, diğer yandan ODTÜ’de yurtlarına öğrencileri çekmek isteyen 4- 5 kızın ağız münakaşasını devletin tepe noktasına taşıyacaksınız. Cumhurbaşkanı Gül açıklama yapacak, Başbakan Erdoğan tehditler savuracak, Arınç ve sırayla herkes konuşacak. Ne oluyoruz baylar, bu olayı niye bu kadar ‘abartıyorsunuz’.

***

Memleketi bölmeye çalışan çete elde silah yol kesip kontrolde bulunacak, yakacak, çaputunu istediği yere asacak, devlet çekil yoksa müdahale edeceğiz diyecek siz bütün bunlar gerçek ama ‘abartmayın’ diyeceksiniz. Mahalle kavgasını andıran bir tartışmaya, o bizim hakkımızda bunu dedi, hayır onlar bunu dedi noktasında devletin tepe noktası bu olayı ‘abartacak’

Allah aşkına nereye doğru yol alıyoruz? Devleti yönetenler için, bu devletin güvenliği, topraklarının kontrolü, asayişi bu kadar önemsiz mi? Neden bu konuları ‘abartmayın’ deyip geçiyorlar. Ve hangi mantık çerçevesinde kızların tartışmasını abartının abartısı yaparak devletin tepe noktasına taşıyorlar.

Aslına bakarsanız ‘abartmayın’ dediğiniz olayda acizliğiniz yatmakta, ‘abarttığınız’ olayda da yine türbandan geçinme var. Bu yaptıklarınız hiçbir şekilde ülkeyi birlik ve beraberlik içinde tutmaz hızlı adımlarla hem fiziki hem de sosyal bölünmeye götürür. Biz cennet vatanımız Türkiye’nin böyle oyunlara alet edilerek parçalanmasına, ufalanmasına ne alet oluruz ne de seyirci kalırız.

Allah izin verdiği müddetçe var gücümüzle gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.