CHP denilince insanların aklına 6 ok gelmesi beklenir.
Cumhuriyetçilik…
Halkçılık…
Milliyetçilik…
Laiklik…
Devletçilik…
Devrimcilik…
Ancak CHP’nin isminin geçtiği yerde hafızalarda; HDP, Sabotaj, Sokak, Eylem, Kavga ve Gerilim canlanıyor.
***
Seçmenlerin “haklarımızı savunun ve bizim sesimiz olun” diyerek meclise gönderdiği CHP, Meclis’i bırakıp sokaklara düştü. “Sivil itaatsizlik” olarak tarif ettikleri ilginç eylemlerle gündeme gelmeye başladı.
Bu gayretCHP’ye şov piyasasında da olağanüstü alan açtı.
***
TBMM’deki odasından Atatürk’ün resmini indirdiği için kovulan CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıakaanayasa değişikliği maddelerinin üzerinde konuşmaların yapıldığı sırada kendini konuşma kürsüsüne kelepçeledi.
***
CHP milletvekilleri anayasa değişikliği oylamaları yapılırken oy verme işlemini sabote etmek için oy verme kabininde düşünme eylemi yaptı. Oy verene kadar düşünemeyen milletvekilleri oy kabinine girince düşünebildiklerini anladı.
***
Anayasa değişikliği oylaması sırasında “rejim değişikliğine karşı ayaktayız” diyerek meclis sıralarında 1 dakika ayakta durma eylemi yaptılar. Daha sonra ise bu eylemi sokaklara dökerek her saat başı 1 dakikalığına ayağa kalkma eylemi başlattılar. Ayağa kalkan olmayınca kalktıkları yere tekrar oturdular.
***
Meclis sıralarında”kırmızı kart” gösterme eylemi yaptılar.Ofsayt’a düştüklerini göremediler.
***
Genel Kurul salonundaki konuşma kürsüsünü “koruma bahanesiyle” kürsü işgali eyleminde bulundular. Milli mücadele döneminde işgalcilerin yapamadığı kürsü işgalini CHP’liler yaptılar.
***
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gaz maskesi ve biber gazı ile geldiler. Komisyon salonuna biber gazı sıktılar. CHP’nin tarihine turp sıktıklarını fark edemediler.
***
TBMM Genel Kurul salonunda 24 saatliğine yatma eylemi yaptılar. Her dönem yaptıkları yatma işlemini bir günlüğüne de olsa eylem yaparak anlattılar.
***
TBMM’de 24 saatlik açlık grevi eylemi yaptılar. Ama grev öncesi üç günlük yemek yemeyi ihmal etmediler.
***
Sözde adalet yürüyüşününbeşincigününde Türkiye genelinde saat 18:00’daherkesin iki dakikalığına durup adaleti düşünmesi için eylem başlattılar. 40 yıl düşünseler akıllarına gelmeyecek bir eylemi iki dakikalık “düşünme eylemiyle” çözmeyi başardılar.
***
Son olarak dün CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel iç tüzük oylamalarının sürdüğü sırada konuşma kürsüsünü siyah örtülü ile kapatma eylemi yaptı. Ancak o örtünün CHP’nin gözlerine inen kara örtü olduğundan habersizdi.
***
CHP’nin ses getiren eylemleri “tek alternatif parti” olduğunu bir kez daha gösterdi…
Ancak iktidar alternatifi değil…
Daha çok Komedi Dans Üçlüsü’nün alternatifi…

Kadir YILDIZ

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir