Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

KKTC sorun değil devlettir

18.09.2014
A+
A-

Sayın Başbakan Kıbrıs’a gitti. Haliyle Türkiye’nin bir Kıbrıs davası olduğu da hatırlanmış oldu. Tabi bizim Kıbrıs davası dediğimize AKP iktidarı, “Kıbrıs Sorunu” diyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sorun olarak gören tek iktidar.

Bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm hükümetler. Meseleyi hep “Kıbrıs Davası” olarak baktılar. “Sorun” olarak gören, sadece bunlar oldu.
KKTC sorun değil devlettir.
Bu devletin Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanları ve Milletvekilleri var. Dahası, milleti var ortada. Dünyada KKTC’den küçük bir sürü devlet var. Hiç biri sorun değil ama KKTC sorun!
Neden?
Çünkü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, adından da anlaşılacağı üzere, bir Türk Cumhuriyeti…
Sanırım sorun, Türk ve Müslüman olmakta…
İngiliz’ini, Amerika’sını, Yunan’ını anlarımda; kendilerine Türk ve Müslüman diyenlerin, meseleyi ecnebi ağzıyla değerlendirmelerini gerçekten anlamam mümkün değil. Gerçi KKTC’yi “sorun” görenler kendilerini Türk olarak görmüyorlar zaten.
ABD’nin sorun dediğine “sorun”, çözüm dediğine “çözüm” diyen siyasi anlayışa “Adalet Ve Kalkınma İktidarı” deniyor olmalı!
Kim ne derse desin, bu iktidarın Atlantik desturu ile iş başına getirilişinin en önemli nedenlerinden birisi de KKTC’nin lav edilme sözünün verilmesidir. ABD Başkan Yardımcısı Yahudi Joe Biden daha bir ay önce, Kıbrıs konusunda AKP’ye güvendiğini açıklamıştı.İktidara ilk geldiklerinde Annan Planı’na “çözüm” dediler. Merhum Rauf Denktaş’ın KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı olması, onu nerdeyse Silivri’ye sokacaktı ki, Allah katına aldı. Rumların aç gözlülüğü sayesinde, KKTC’nin feshi biraz gecikmiş oldu.

Batı bu işte…
Her yerde, işine ne geliyorsa ona “çözüm” veya “demokrasi” diyor. Kıbrıs’ta birleşmeye çözüm derken, Türkiye’de ayrışmaya diyor. Çünkü Kıbrıs’ta istediği Rum Cumhuriyeti, Türkiye’de istediği bölünmüş Türkiye…
Türkiye Cumhuriyeti’ni “Türkiye Birleşik Devletleri”ne dönüştürmek isteyenlerin ve ülkeyi bir “Başkan” ile yönetmeyi dillendirenlerin, buna da “Yeni Türkiye” diyenlerin, bu dersi kimlerden aldıkları bilmem anlaşıldı mı?
KKTC, Türk’ün son üç yüz yılda Batı’ya attığı en büyük kazıktır.
Adamlar bunun acısıyla kıvranıyorlar. Bu iş Türklerde alışkanlık yapar ve benzeri yeni devletler kurarlar diye ödleri patlıyordu. Bu sebeple istedikleri taşeron iktidarların işbaşı yapması için, Türkiye’nin neredeyse her sokağına, ajanlarını diktiler.
KKTC’yi kaybeden Türkiye, Anadolu’yu kaybeder. Balyoz operasyonlarının Türk Deniz Kuvvetleri’ne yapılmış olması asla tesadüf değil. Bu olayın da, KKTC ile alakası var. Kıbrıs, İsrail’in güvenliği için de çok önemli bir ada. Bu sebeple İngiltere, ABD ve İsrail’in özel kapsama alanında…
Kıbrıs adası, petrol ve doğalgaz üzerinde yüzüyor.
Burada Türkiye’nin izni olmadan sondaj dahi yapılamaz. Burada çıkartılan doğalgaz ve petrol Rum ve Türk tarafına aittir. Ancak Rum-İsrail ortaklığı ile ABD şirketi, burada doğalgaz çıkartıyor. Bizim olması gereken doğalgaz, Rumlar’a ve İsrail’e ait. “Uzun Adam” esti gürledi ama şirket ABD’nin çıkınca sustu. Piri Reis adlı yaşlı gemimiz, çıktığı seferden bir daha dönmedi. Uluslar arası yasalara göre, sadece Ada’daki halklara ait olması gereken doğalgaz ve petrol ne yazık ki İsrail’in oldu.
Türkiye’nin Enerji Bakanı bu gaza “İsrail Gazı” diyebiliyorsa, bu iş bitmiştir.
Kıbrıs, Rum’un!
Doğalgaz ve petrol, İsrail’in!
“Çözüm” ise Türkiye’nin!
Batı’nın “çözüm” dediği işte bu…

 

Yusuf Karaca

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.