Kime ne dedilerse başlarına geldi

30.04.2016
A+
A-

 

 

Terör destekçisi sözde milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için Anayasa Komisyonunda yapılan toplantıda çıkan kavga, AKP Türkiye’sinin ibret veren bir yansımasıdır. İhanet politikalarının sonucu olarak Türkiye’yi bütün terör örgütlerinin hedefi haline getirdiler. Ne acıdır ki terör artık belli bir bölgede değil, ülkenin her yerinde, hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde.

KAYIP KRİZ KAOS
Meselenin konuşulacak çok boyutu var. Neresinden tutsanız elinizde kalıyor. AKP ile geçen 14 yılın sonunda ayakta kalan hiçbir kurum kalmamış, ümit ve heyecan veren hiçbir gelişme yaşanmamıştır. Yalan, talan ve ihanet üzerine kurulmuş bir politikadan başka türlü bir sonuç alınmasını beklemek zaten beyhudedir. Kayıp, kriz, kaos AKP’nin soyadı haline gelmiştir. Meclisteki kavgayı izlerken AKP yönetiminin ne söylediğini, ama hayata neyin geçtiğini Türk milletine bir defa daha hatırlatmanın doğru olacağını düşündüm. Rakiplerine ne söylediler, neyle eleştirdilerse, çok daha ağırı başlarına geldi.

İSTİKLAL MARŞI
Malum, sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olduğu sırada, karşısında sayın Ekmeleddin İhsanoğlu vardı. O sırada neler söylendiğinin ayrıntılarını bir kenara bırakıyorum. Sadece bir hatırlatma yapacağım. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Mısır doğumlu olmasından medet umdular ve dillerine doladılar. Ama bunu söylerken kendi bakanları Mehmet Müezzinoğlu’nun da yurt dışında doğduğunu unuttular. Bu kadarla da kalmadı, bizzat sayın Erdoğan’ın torununun ABD doğumlu olduğu ortaya çıktı. Yine seçim meydanlarında İstiklal Marşı istismarı yapıldı. Bir dil sürçmesi üzerinden, Sayın İhsanoğlu gibi Mehmet Akif Ersoy’la aile dostu olan birinin milli marşımızı bilmediğini anlattılar. İlahi adaletin tecellisi uzun sürmedi. Sayın Erdoğan, sayın İhsanoğlu’na söylediklerinden çok daha fazlasını ibret verecek biçimde bir defa daha bizzat yaşadı. Önünde yazılı olmasına rağmen İstiklal Marşı’nın sözlerini doğru okuyamadı.

YAŞAMADIĞIMIZ FELAKET KALMADI
Milletin, büyük desteklerle dört defa tek başına iktidara taşıdığı AKP’nin Türkiye’yi 14 yılda getirdiği nokta, yoksulluk, yolsuzluk ve bölünmenin her tarafı sarması, büyük ve derin bir toplumsal çürümedir. Bahane ve mazeret üretmede, mağdur ve mazlumu oynamada dünya çapında üne sahip olmaları; ele geçirdikleri devletin bütün imkanlarını ve havuz kurup satın aldıkları medyayı sonuna kadar kullanarak yıldırma, gizleme, susturmayı tek ve değişmez yöntem olarak izlemeleri, bu gerçeği değiştirmiyor. Bir tarafları hep açıkta kalıyor. Yine hatırlanacaktır sayın Erdoğan bir zamanlar seçim meydanlarında kendilerinden öncekilere “bunlar bereketsiz. Bunların gittiği yerde herşey kuruyor” diyordu. Meğer kendi devirlerini tarif ediyormuş. AKP döneminde öyle şeyler yaşadık ki, tarihte eşi benzerine rastlanmamıştır ve bir daha da rastlanmayacaktır. Göller, barajlar kurudu. İstanbul’da içecek su bulamama telaşı yaşandı. Vatandaşa şehirleri terk etmeleri ve başka yerlerdeki akrabalarını ziyarete gitmeleri tavsiye edildi. Konya ovası yandı, kavruldu. Ülke olarak AKP döneminde yaşamadığımız hiçbir felaket kalmadı. Tamamen bir ihmal sonucu olduğu anlaşılan Soma’daki faciada tarihin en büyük kayıplarını verdik. Üniversite olimpiyatları düzenlemeye kalkıştılar, tarih boyunca kışın en ağır şekilde yaşandığı Erzurum’a kar yağmadı.

MİLLETLE ARALARINA SET ÇEKTİLER
İlahi adalete olan inancımız her zaman tam ve kesindir. Asla şaşmayacağına iman edenlerdeniz. Hatta, öteki tarafa kalmadığına da defalarca şahit olmuşuzdur. Sayın Erdoğan yine kendilerinden önceki koalisyon hükümeti döneminde başbakanlığın bulunduğu sokakta alınan güvenlik önlemlerini kast ederek, “milletle aralarına duvar ördüler” diyordu. Bugün bırakın sokağı, başbakanlığın bulunduğu mahalleye neredeyse kimse giremiyor. Milletle aralarına duvar örmeyi bırakıp, aşılması imkansız setler çektiler. Bu da yetmedi tamamen özel şartlarda ve hiç kimsenin havadan dahi yanına bile yaklaşamayacağı özel saraylar yaptırdılar. Ülkeyi yönetenler en az 2 bin korumayla dolaşmak zorunda kalıyorlar.

KAVGADAN TERÖRE
Zamanın başbakanı sayın Erdoğan 2007 seçimleri öncesinde MHP için, “Bunlar meclise girecekler rahat durmayacaklar. DTP’yle hergün kavga edecekler. Biz bunlarla mı uğraşacağız, işimize mi bakacağız?” diyordu. Aradan yıllar geçti. Kavga etmekten milletin meselelerine vakit bulamayan partinin kim olduğu, bugün en küçük bir endişeye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıktı. AKP’nin arakasındaki büyük çoğunluğa rağmen, TBMM tarihinde görülmemiş biçimde toplu hücumlarla kavga etmediği, davalık olmadığı bir tek parti ve neredeyse bir tek milletvekili kalmadı. Bırakın partileri, kurumlar arasında bile kavga etmedikleri istisna cinsinden bir tek yer bırakmadılar. Bunun sonucu olarak ülke, tarihinin en büyük gerginliklerine, çatışmalarına ve tehlikelerine sahne oldu. Anayasa komisyonunda yaşananlar artık kavganın çok ötesine geçildiğini ve terörün meclise sokulduğunu acı biçimde belgeliyor.

TARİHE GEÇTİLER
Seçim meydanları ve bindirilmiş kıtalara atılan nutukların bir değişmez konusu da “hortumu kestik, vurgunları önledik” efelenmeleriydi. Kimin hortumunu kestiler, hangi vurgunu önlediler bunu bu millet 14 yıldır bir türlü öğrenemedi. Meğer burada da kendilerini anlatıyorlarmış. Nerelere hortum bağlandığı, hangi talanların yaşandığı, kimlerin zengin edildiği, kimlerin ballı kredilerle servet ve unvan sahibi olduğu gazetelerde tefrika, televizyonlarda dizi oldu. Deniz Feneri, Şaban Dişli olayı, gemi filoları, Ali Dibo’lar, Bakan çocuklarının marifetleri, Ofer, Oger ve Dubai Şeyhlerine yapılan peşkeşler, belediyelerde ortaya çıkan hırsızlıklar, arka arkaya patlayan yolsuzluklar tarih sayfalarına AKP’nin yüksek icraatları olarak geçti. Bırakın Türkiye tarihini, dünya tarihinde eşi emsali görülmemiş, duyulmamış ve duyan herkesi hayrete ve dehşete düşüren yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortalığa saçıldı. Ayakkabı kutuları yolsuzluğun simgesi haline geldi. 4 bakanı birden yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarıyla görevden almak zorunda kaldılar.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.