Kim Kimi Destekliyor? Kim Kiminle Kavgalı?

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
22.04.2016
A+
A-

Geçtiğimiz gün Ahmet Hakan Tarafsız Bölge programında “AKP yandaşları bu süreçte niçin Devlet Bahçeli’yi savunuyor?” şeklinde algı yaratmaya yönelik bir soru sormuştu. Programın konuklarından ve adeta herkese ders veren Cemal Enginyurt ise ” Cemaatin elemanları Nazlı Ilıcak, Emre Uslu, Tuncay Opçin gibilerde Meral Akşener’i savunuyor” dedikten sonra Ahmet Hakan “Haklısınız” demek zorunda kalmıştı. Ahmet Hakan “Haklısınız” demişti ama ertesi gün köşesinde bu algıyı sürdürmeye devam etti.

Meseleye AKP iktidarının paralel mücadelesi ve karşıtlığı noktasında bakmayanlar, “AKP Devlet Bahçeli’ye destek veriyor” noktasına konuyu sıkıştırarak bu projenin yolunu açmaya çalışmaktadır.

AKP’nin odaklandığı nokta, cemaatin MHP üzerinde akbaba gibi dolaşması ve bir zamanlar “Hocaefendiyi birgün herkes anlayacak ! Ne mutlu şimdiden anlayana” ölçüsüyle hareket eden bir bayan ile hedefine ulaşmaya çalışması ve siyasette vücut bulma çabalarıdır.

AKP mücadele ettiği ve terör örgütü dediği bir yapıya karşı ilgilidir. Yoksa MHP’yi ne zaman sevmişler, MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi ne zaman övmüşlerdir?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin bu yapıya karşı duruşu onların karşıtlığını memnun ediyorsa, bu AKP’nin duygusal meselesidir. Onlar mutlu olsun diye değil, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin öteden gelen bir duruşu vardır.

AKP’nin yargı düzeninde karanlık ilişkiler kurarak, kendi lehlerine haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir karar çıkarabilme kapasitesi olanların hala “AKP-MHP işbirliği” demesi de ayrı bir traji-komik haldir. Demek ki, yargı da paralel kalıntıları var, nerden nasıl bağlantı kurdularsa MHP hakkında böyle bir karar çıkardılar. Ama hala yaygarayı bunlar yapıyor.

MHP hakkında çıkan karara tüm cemaat mensupları bayram gözüyle bakıyorsa, AKP’nin de elbet buna bir karşıtlık sergilemesi doğal değil mi? Meral Akşener’in tetikçiliğini yapan Ahmet Hakan bile Cemal Enginyurt’a “haklısınız” deme dışında başka bir şey diyemiyorsa, mesele gerçekten bu şekildedir.

“Fethullah Gülen’in talimatı ile Meral Akşener‘i bizzat şahsım Tansu Çiller’e götürerek siyasete soktuk ve Tansu Çiller üzerinden İçişleri Bakanı olmasını sağladık. ” diyen Nurettin Veren‘lerin varlığı ve itirafları AKP’nin kendi siyasi adımlarını elbet tetikler…

Cemaatin sesi Faruk Mercan “Okyanus ötesi elemanlarını ezer, geçeriz” diyen Devlet Bahçeli madem bu kadar iddialı, kongreyi toplasın, rakiplerini ezip geçsin, görelim.” Diyorsa…

Cemaatin süsü Nazlı Ilıcak, “Etrafta Meral Akşener’in ismi dolaşıyor. Bence, hiç tereddüt etmesin çıksın ortaya. Çok büyük bir taraftar kitlesi toplayacağına eminim. Zaten eskiden beri, Meral Akşener’i, MHP’yi merkeze taşıyacak bir lider olarak görmekteydim. Bugün, işte bu fırsat doğdu.” Şeklinde ilk çağrıyı yapıyorsa…

Cemaatin tüm yazarları, yorumcuları, trolleri, işadamları “Abla” figürünü, “Cemaat Ablası” halinde cilalıyorsa, tüm dünyaya paralel avına çıkmış AKP’nin de zaten kendi yazar ve yorumcularıyla karşıtlık oluşturmasını herkes doğal görmeli…

Ama bunu yaparken Kabataş yalancısı diye adı çıkan Elif Çakır ile Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Akif Beki‘nin Meral Akşener güzellemelerini de es geçmemek lazım… AKP ve cemaat kendi kavgalarında bir denge kuruyor. Bu tartışılmaz bir gerçektir.

Ama MHP’de kendi ideolojik ve dava çizgisini bunlar karşısında korumaya çalışıyor.

AKP’nin elindeki yargı düzeninde, paralel olarak suçlananlar MHP aleyhinde bir haksız, hukuksuz, adaletsiz bir kararı nasıl çıkardı? Bunu da herkes sorgulamalıdır. Elbette önümüzdeki günlerde ilişkiler ağı ortaya çıkacaktır.

O zaman çok konuşanlar susacak, az konuşanlar elbet çok konuşacaktır…

MHP’ye operasyon bir hayali senaryo değil, çok boyutlu bir haldir. Bunu zaman herkese çok net gösterecektir.

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.