Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda tahsil görürken İşgal altındaki okulda komünistler tarafından yakalanıp üç gün süren ve bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basmaya varan ağır işkenceler yapıldıktan sonra, 23 KASIM 1970 günü, okulun üçüncü katından aşağıya atılarak şehit edilen Ertuğrul Dursun ÖNKUZU şehit edilişinin 46. yılında Kilis Ülkü ocaklarında anıldı…

Ülkü ocakları başkanı İbrahim Halil Yılmaz şu ifadelerde bulundu;

Ülkü Ocakları Kilis İl Başkanlığı Olarak Ülkücü Şehidimiz Ertuğrul Dursun Önkuzu Ağabeyimizi Ülkü Ocakları İl Binamızda Kuran-i Kerim Tilâvet ile Şiirlerle Hayatını Anlatan Sunumlarlar Andık.Progmada Emeği Geçen Tüm Teşkilatımdan Allah Razı olsun dedi..
Katım Sağlayan Herkese Çok Teşekkür ederim dedi.

ŞEHİT ERTUĞRUL DURSUN ÖNKUZU
UNUTURSAK KANIMIZ KURUSUN.

*******
Hayatı;

Şehidimiz Ertuğrul Dursun Önkuzu 1948 yılında Tokat ilinin Zile kazasında doğmuştur. Ailesinin en büyük ve tek erkek evladıdır… “Kuzu İmamlar” ailesinden gelen Ertuğrul Dursun Önkuzu mütavezi bir aileden gelir… Babası “Hacı Abdullah Efendi” sobacılıkla uğraşan el iman sahibi bir insandır. Annesi “Yeter Önkuzu” okur yazarlığı olmamasına rağmen ileri görüşlü, kendisini dini ve milli konularda yetiştirmiş bir hanımefendidir. Dedesi “Kadir Efendi” birinci dünya harbine katılmıştır. Babası Kadir Efendi ve annesi Yeter Hanım İlk öğrenimini Zile’de Sakarya İlkokul’unda, orta öğrenimini ise Zile Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Daha sonra Zile Sanat Enstitüsü Tesviye Bölümü’nü bitirmiş ve aynı zamanda Kuran Kursu’na devam ederek, Zile müftüsü hoca “Arif Efendi”den milli terbiye almıştır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir