Kilis için önerdikleri: Abdestli dolaşın Kuzey’de oturun

26.04.2016
A+
A-

Bir zamanlar Kilis’te sakallı, kamuflaj elbiseli birileri dolaşırdı. Türkçe bilmeyen bu yabancılara güvenlik birimleri “Kimsiniz, necisiniz?” diye sormuyordu. Sıkça Suriye’ye gittikleri, sonra gelip Kilis’te dinlendikleri söyleniyordu. İşte, bugün Türkiye’ye Suriye tarafından füze atanların, bir zamanlar ülkemizde rahatlıkla hareket eden kamuoyunun IŞİD, hükümet yetkililerinin DEAŞ dedikleri olduğu belirtiliyor.
Kilis, son dönemlerde atılan füzelerle hep gündemde. Belediye başkanı AKP’li… 2 milletvekilinin 2’si de AKP’li… İl tam anlamıyla denetimsiz, kontrolsüz bir biçimde… Gelen Suriyeliler Kilis’te her şeyi değiştirmeye başlamış.

ÇOK EŞLİLİK DE BAŞLADI

Suriyeliler kendi marketini, manavını, hatta eczanesini açmış. Bunların ne vergisi, ne sigortası var. Son dönemde her şeyin Kilislilerin elinden gitmeye başladığı görülünce, açılan işyerlerinde mutlaka bir Kilisli ortak olması öngörülmüş.Kilis, bir Türkmen şehridir. Arapça konuşulmazdı. Suriyelilerin gelmesi ve hemen her alanda etkili olmaları nedeniyle yöre halkı dilini de kaybediyor. Gelen Suriyeli Türkçe öğrenmeye gerek bile duymadı. Daha kötüsü de oldu. Suriyelilerde çok eşlilik yaygın. Gelen Suriyeliler bunu da Kilislilere öğretti. Bakıyorsunuz bugün Kilislilerin ikinci eşleri hep Suriyeli… Yeni eşlerle birlikle doğumlar da arttı. Bir yılda 10 binden fazla çocuk dünyaya geldi.

TÜRKİYE’DE OLMAYAN SİSTEM

Suriye tarafından IŞİD militanlarınca atılan füzeler, Kilis’i tamamen yaşanmaz bir kent haline getirdi. Kent güvensiz. Alçak ve yüksek hava sistemimiz yok. O yüzden Kilis’i vurmak IŞİD için hayli kolay. 4 ayda 45 roket atmaları, 17 kişinin hayatını kaybetmesi de işte hükümetin bu müthiş ihmalinin sonucudur.
Gelen roketlere karşı, Türk Silahlı Kuvvetleri de IŞİD hedeflerine yönelik 5 bin 330 atım yaptı ve bunun sonucu olarak 370 civarında IŞİD’linin öldürüldüğü, IŞİD hedeflerine dönük yıl başından bugüne kadar 167 hava harekatı düzenlendiği, hava taarruzları sonucu da 492 teröristin öldürüldüğüne ilişkin üst makamlara bilgi verildi. İyi hoş da bunlar Kilis halkını, oradaki Suriyeliler için yetmiyor.
Biraz gerilere gidelim. 1991 yılında, ABD, Saddam’ın füzelerinden uçaklarını koruyarak 5 bini İncirlik’ten kalkan uçaklarla olmak üzere tam 105 bin defa Irak’a saldırdı ve 300 binden fazla bomba attı. Çin, yüksek irtifa hava savunma füzelerinin işe yaramadığı telaşına kapıldı. 2004 yılında tamamlanan füze sistemi ise uçağı vuramıyor ama uçaksavarla atılan bombayı ya da füzeyi hedefe en az 3 kilometre kala vuruyor.

26 YILDIR KURAMADIK

Hatırlayınız, 2006 yılında İsrailli bir asker Hizbullah tarafından kaçırılmıştı. Bunun üzerine İsrail harekat başlattı. Hizbullah ve diğer örgütlerin roketli saldırıları sonucu 127 sivil hayatını kaybedince İsrail harekatı durdurdu ve roketlerle başa çıkmanın yollarını aramaya başladı.
İsrail, sonunda rahatladı. “Demir kubbe” denilen alçak irtifadan gelen her türlü mühimmatı, roketi, füzeyi önleyen hava savunma sistemi geliştirdi. Saldırı halinde artık bütün İsrail için alarm bile verilmeye gerek duyulmuyor. Belirli bir bölgeden İsrail’e saldırı olunca sistem otomatik olarak devreye giriyor ve bu atışları önlüyor. IŞİD benzeri örgütlerin bu tür saldırılarda bulunacağını önceden görmek gerekiyor. Türkiye milli yüksek irtifa için de geçerli olan bu sistemi kuramadı. Yüksek irtifa hava savunma füzesini 1990’lı yılların başından beri almaya çalışıyoruz ama bu hep sürüncemede kaldı. Ülkemizin yüksek irtifa hava savunma sistemi yok. Bugün yapamadıklarımız geçmişte düşünülmüş, planlanmış. Örneğin İstanbul’un korunması için 1950’li yıllarda 8 tane füze filosu kurulmuş. Şimdi, Kilisliler isyan etmesin de ne yapsın…

BU DA ŞAKA DEĞİL…

Kilis’ten son bilgileri de vereyim. Hastanede enfeksiyon var. O yüzden memurların çoğu hastaneye gitmiyor. Her an gelebilecek roket ve füzelere karşı halk korumasız. İmkanını bulan kentten ayrılıyor. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Kilis Valiliği’ndeyken saldırı oldu. Daha önce de Akif Ekici başkanlığındaki CHP milletvekilleri heyetin Kilis’te bulunduğu sırada saldırı yaşanmıştı. Bu atışların da planlı olduğu belirtiliyor. Peki ne mi oluyor? Yetkililer bir şey yapamayınca vatandaşa, “Abdestsiz dolaşmayın. Abdest alın ki bir ölüm olursa öbür dünyaya abdestli gitmiş olun” önerisinde bulunuyor. İkinci önlem ise evlerin kuzey tarafında oturulması… “Ciddi mi?” diye sormayın. Samimi olarak söylüyorum şaka değil bunlar…

SAYGI ÖZTÜRK

Yazının Devamı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.