Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

Kılıç;Oğuzeli’nin makus talihini yenmek için çalışıyoruz..

21.10.2016
A+
A-

Gaziantep’in tek MHP’li Belediye Başkanı olan Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Memohaber’de Kahve Molası’nın konuğu oldu.

Yoğun çalışma temposuna rağmen www.memohaber.com’un Kahve Molası’na konuk olan Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, www.memohaber.com İnternet Haber Sitesi Yayın Koordinatörü Mehmet Taşçı’nın sorularını yanıtladı.

Gaziantep’in önemli ilçelerinden olan Oğuzeli halkının merak ettiği birçok soruyu içtenlikle cevaplayan Başkan Mehmet Sait Kılıç, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
İşte Gaziantep’te ve Oğuzeli’nde ses getirecek röportajımızdan öne çıkan satırbaşları…

FETÖ İLE MÜCADELEDE ANINDA GEREĞİNİ YAPIYORUZ
BU VERİMLİ TOPRAKLARA YAZIK OLUYOR
DÜNYANIN EN BÜYÜK KURUTMALIK KAYNAĞI OĞUZELİ
EN ÖNEMLİ MESELEMİZ SACIR SUYUNUN ARITILMASI
CERABLUS’UN SUYU OĞUZELİ’NDEN
MOBİLYA KENTİ OĞUZELİ’NİN VİZYONUNU DEĞİŞTİRECEK
ORTAK AKIL PROJESİ ÇOK KATKI SAĞLADI
OĞUZELİ DOĞALGAZLA TANIŞTI

MEMOHABER: Gaziantep’in üç merkez ilçesi içerisinde gerek ekonomik, gerek imar, gerekse çevre sorunları açısından en şanssız bir belediyenin başkanlığını yapıyorsunuz. Neler söylemek istersiniz?
OĞUZELİ’NİN MAKÛS TALİHİNİ YENMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Oğuzeli ilçesi 1946 da ilçe olmuş. 2004 yılındaki bir kanun değişikliğiyle merkez ilçelere dahil edilmiştir. Yaklaşık 12 yıldan bu yana merkez ilçesidir. Gaziantep il merkezine 17 km uzaklıkta, havaalanına 4 km uzaklıkta bir ilçe olmasına rağmen sizin de bahsettiğiniz gibi ekonomik yönden, imar yönünden ve diğer sorunlar yönünden gerçekten geri kalmış bir ilçe. Biz göreve geldiğimizden bu yana gerek ekonomik anlamda, gerekse imar anlamında bu makûs talihi yenmek için çalışmalarımıza başladık.

 

İlk göreve başladığımız aylardan bugüne kadar birçok konuyu sonuçlandırdık ama sonuçlandıramadığımız sorunlarımız da var. Biz her şeyden önce bir beldenin/ilçenin kalkınmasının ulaşımdan geçtiğine inanıyoruz. Ulaşım derken tabi ki başta kara yolları. Kara yolları ulaşımımız bir merkez ilçeye, Gaziantep’e bu kadar yakın bir ilçeye yakışmayan bir durumdaydı.

Bunun içinde biz hemen kollarımızı sıvadık. Tabi paydaşlarımız var bu konuda. Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte kara yollarından çalışmaya başladık. Tabi ki Büyükşehir Belediye yasasıyla birlikte her imar değişikliğimizin, imar genişlemesinin tadilatının onay meclisi Büyükşehir’dir. Büyükşehir’den onaylanmayan bir imarın kesinleşmesi mümkün değil. Onun için her şeyden önce Büyükşehir Belediyemizle başkanımızla bu konuları istişare ederekten hemfikir birliğine vardık.

 

Öncelikle Gaziantep Havaalanı’ndan Oğuzeli’ne kadar olan yolu duble yol yapılması konusunda hemfikir olduk. Burada tabi kurumlardan görüşleri aldık ve Büyükşehirle, karayollarıyla birlikte bu yol genişlemesinin ancak imarla çözüleceğine kanaat getirdikten sonra işte 5 binlik planımız Büyükşehir’den geçti. Akabinde binlik imar planımız da biz meclisimize geçirerekten bu resmi prosedürü tamamlamış olduk. Şu anda karayolları biz yani Büyükşehir Belediyesi ve Oğuzeli Belediyesi ortaklaşa bir çalışma yürüterek imarla bu yolun genişlemesini çözdük.
Yapım işini de karayollarına vererek şu anda karayollarında ihalesi tamamlandı. Şuan da itiraz ve sözleşme süresi bekleniyor. En kısa zamanda çalışmaya başlayacak. Bu bizim için gerçekten bir insanın vücudundaki kan damarları gibi. Bir ilçenin bir şehrin ne kadar çok yolları varsa bir şehrin kalkınması da o kadar sağlıklı olur. Onun için havaalanı kavşağından giren bir yolcu 11 km duble yoldan devam ederekten çevre yoluyla kavunluk yol çatına kadar gidecek. Öbür yolumuz ise devam edecek. Bu hem batı tarafımızı, hem de doğu tarafımızı rahatlatacak bir çalışma.

 

Bunun çalışmalarına başladık. Bir kısmının asfaltı da yapıldı. Yol açma çalışmalarımız devam ediyor. Bu yolun üzerine gelen bir köprü vardı sacır deresi üzerinde bunu da Orman ve Su İşleri Bakanımız Gaziantep’e ziyarete geldiğinde ona söyledik, o da hemen talimat verdi ve bir köprü yapılıyor. 41 metre genişliğinde bir köprü yapılıyor. Bizde devamında açaraktan o yolumuzu diğer ucuyla birleştireceğiz. Oğuzeli’nin rahat bir ulaşımı sağlanacak. Diğeri de aynı şekilde ağır vasıtalar da karayollarının açtığı yoldan giderekten şehir içindeki trafik rahatlamış olacak.

 

OĞUZELİ TARİHİNDE YAPILMAMIŞ BİR İMAR TADİLATI YAPTIK

Diğer yönden tabi ki ekonomik olarak kalkınması gerekir bir ilçenin, beldenin ve şehrin. Bunun içinde bir projemiz var. İlk geldiğimiz yıllarda başladık buna. Oğuzeli tarihinde yapılmamış olan bir imar tadilatı yaptık biz. İmar revizyon daha doğrusu tadilattan daha öte birşey. İlçemizin birçok yerinde 2 katlı olan imarımızı 5 kata çıkardık. Mümkün olan yerlerin hepsinde hemen hemen kat artışı sağladık.

 

Bu da tabi ki hem vatandaşımızı ekonomik yönden rahatlattı, bizim elimizi de güçlendirdi. Bizim elimizi nasıl güçlendirdi? Yol açma çalışmalarımız da ilçemizi genişletirken vatandaştan zayiatı almamız da elimizi kolaylaştırdı. Yani burada bire bir kar sağlayan ilçe ekonomimiz ve vatandaşımız oldu. Yani şuan da 100 liraya alacağınız bir yer 200 liraya zaman zaman da 300 liraya çıkmış oldu. Bu da otomatikman durduğu yerde toprağımızın daha çok değer kazanmasını sağladı.
Bu şekilde gerek imar yönünden, gerek ekonomik yönden gelişmesi için Küçük Sanayi Sitesini Islah Organize Sanayisine dönüştürdük. Burası şimdi hazine arazisine doğru daha çok genişleyecek. Şuanda 1 milyon metrekare olan sanayi alanını ilk etapta 2 milyona, daha sonra da 3 milyona çıkarma gibi bir çalışmamız var. Bu da olduğu zaman yine ekonomik anlamda Oğuzeli’nin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu da gerçekleşti. Geçen meclisimiz de ismini değiştirerekten Oğuzeli Havaalanı Islah Organize Sanayi Bölgesi yaptık.

 

Bu şekilde yine bir başka projemiz de ekonomik kalkınmamızı sağlamak açısından ilçemizin 4 km altında olan bir hazine arazisini mobilya kenti yapmak için 2 yılı aşkındır çalışıyoruz. Bunun bütün hazırlıklarını bitirdik, bütün kurumlardan olumlu görüşlerimizi aldık. Biliyorsunuz yeni bir yeri imara açarken 16-18 kurumdan görüş almanız gerekiyor. Hali hazır haritalarını çıkardık. Jeolojik etütlerini çıkardık. İmar planını da yaparaktan büyükşehir meclisimize verdik. Büyükşehir meclisimizde geçen ayda geçerekten şuanda büyük bir aşamayı kaydetmiş bulunuyoruz.

 

MOBİLYA KENTİ OĞUZELİ’NİN VİZYONUNU DEĞİŞTİRECEK
Önümüzdeki ayda kendi meclisimizde binliğini kabul ederekten binlik planını geçirerekten inşallah buraya mobilya kenti yapacağız. Bu mobilya kentide hem Oğuzeli’nin vizyonuna, hem de Gaziantep’in vizyonuna değer katacak bir proje. Çünkü şöyle; Gaziantep halıda Türkiye de ve dünyada söz sahibi. Ancak mobilyada ismi duyulmuyor. Bizim bu projemizle birlikte halının partneri olan mobilyada üretim geçtiği takdirde söz sahibi olacak ve bir mobilya kenti adıyla anılmaya başlanacak ki çok geniş bir proje bu. Üreticimize de katkı sağlayacak bir proje. Biz bu projeyle yine 1 milyon metre kareyi ölçü aldığımız yer burası.
Buraya Gaziantep’te ki mobilya imalatçılarının bütün paydaşları burada iş kuracaklar ve burası ekonomik olaraktan şuanda 1 ise 5 olacak ve burada ki bütün işsiz vatandaşlarımız iş sahibi olacaklar. Belki de Gaziantep’ten Oğuzeli’ne çalışmaya gelenler olacak. Biz bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde şehirden insanlar buraya gelmeye başlayacak. Buraya gelecek insanlar belki de buradan ev alıp burada oturacaklar, kiraya gelecekler burada oturacaklar. Böylece 150-200 tane işletme olacak.

 

Bunun tabi ekonomiye katkısını siz düşünün artık. Bu gibi yatırımlar uzun zaman alıyor. Hepsi bir süreç meselesi ama şuanda alt yapı olaraktan sona gelmiş durumdayız. Bundan sonra yapım aşamasına geçilecek. Hazineden arazinin alınması ve yapım aşamasına geçilecek. Biz elimizden gelse 1 senede bitirelim deriz ama bakarsın bitiremeyiz ama biz yolumuza devam edeceğiz. Buda ekonomik olaraktan Oğuzeli’nin makus tarihini yenecek bir proje olacak diye düşünüyorum.

 

MEMOHABER: İlçenin içme suyu temini sorunu var mı? İçme suyunu nereden temin ediyorsunuz? Bu konuda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışmanız var mı?
CERABLUS’UN SUYU OĞUZELİ’NDEN
İçme suyunda çok böyle zaman zaman elektrik kesintisinin olduğu zaman sularımızda kesilme oluyor. Geçen günlerde GASKİ Genel Müdürümüzle görüştüm. Bizim içme suyumuz Kilis’in köylerine dahil bizim buradan veriliyor. Çaybaşında ki Akpınar kaynak suyundan sağlanıyor. Oğuzeli’nin bütün köylerinin, Elbeyli’nin köylerinin, Karkamış’ın bazı köylerinin ve hatta Cerablusa bile su buradan sağlanıyor. Çaybaşında ki su tesisinde elektrik kesildiği anda su da kesiliyor. Şimdi bunu aşmak için GASKİ Genel Müdürlüğümüz ihaleyle jeneratör alıyor oraya bu sorun böylece aşılacaktır.

 

oguzeli-sait-kilic
MEMOHABER: Başta Büyükşehir olmak üzere diğer merkez ilçe belediyeleri ile ilişkileriniz nasıl, çalışma ve projelerinizde destek alıyor musunuz?
Tabi alıyoruz. Ben teşekkür ediyorum bütün hizmet eden arkadaşlarımız adına. Sağolsunlar bize anlayışla davranıyorlar. Nihayetinde hedefimiz vatandaşa hizmettir. O anlamda çok fazla sıkıntı yaşamıyoruz.

MEMOHABER: Gaziantep’in sanayi ve evsel nitelikli atık sularının büyük oranda ilçeniz merkezinden geçen sacır deresine deşarj olduğu bilinmektedir. Bu durumun oluşturduğu çevre sorununu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?
EN ÖNEMLİ MESELEMİZ SACIR SUYUNUN ARITILMASI
20-25 yıldan beri bu sorun Oğuzeli’nin en büyük sorunu. Bizim burası tarım ve hayvancılıkla geçinen bir bölge. Bizim buradaki suyumuz ne kadar temiz olursa verim o kadar çoğalır, ne kadar çok kirlenirse o kadar da düşer. Seçim sürecinde de paylaştık vatandaşımızla. Biz derhal bu sacır deresi suyunun arıtılması gerektiğini sürekli dile getirdik. Bunun da Büyükşehir’in ve Çevre Bakanlığı’nın görevi olduğunu söyledik.

 

Göreve geldiğimizden bu yana gerek il koordinasyon toplantıların da, gerekse Büyükşehir meclis toplantılarında dile getirmeye çalıştık. Buradan akan zehirli sular bizim toprağımızı, ağaçlarımızı, meyvelerimizi zehirliyor.
Şuanda artık zehirlenme hat safhaya geldi, ağaçlarımız kurumaya başladı. Burası 20-25 yıl önce Gaziantep’in sebze ve meyve deposuydu ama şu an da bunları üretemez hale geldik.

 

Daha önce 16 tane köy sulanıyordu bu suyla Oğuzeli ile birlikte şu anda barajda tutulmasıyla birlikte bu sayı çok daha fazla arttı. Bir an önce bu sacır deresi suyunun üzerine arıtma tesisi yapılarak faaliyete geçirilmesi bizim en önemli meselemiz. Geçen sene ihalesi yapılacaktı ileri teknoloji arıtma tesisinin ancak değişik nedenlerden dolayı ertelendi.

Evvelsi gün GASKİ Genel Müdürlüğümüzle görüştüm, son aşamaya gelindiğini ve çok geniş bir alanı kapsayan, geniş bir nüfusa hitap edecek ileri teknolojide bir arıtma tesisinin ihalesinin yapılacağını duydum. Bunu da burada vatandaşlarımızla paylaşıyorum. Tabi geç kalınmış bir şey ama elden gelen bir şey yok inşallah en kısa zamanda bu faaliyete geçtiğimiz zaman şuanda mevcut arıtmamız Gaziantep nüfusunun çok üzerinde bir de eskimiş teknolojidir. Dolayısıyla şuanda akan suyumuz tamamen zehirli ve kirli sudur.

MEMOHABER: Tüm vatandaşlara bu konunun takipçisi olduğunuz konusunda mesajlarınız var mı?
Tabi ki. Her platformda bunu dile getiriyorum, söylüyorum. Onlarda bizimle hemfikir olduklarını söylüyorlar. Bizde bu işin takipçisiyiz. Ben inşallah görev sürecim içerisinde bu arıtma tesisinin faaliyete gireceğini umut ediyorum.
MEMOHABER: Sizin gücünüzde aşar gözüken bu devasal sorunun bölge ekonomisine, insan salığına ve bölgenin tarımsal yapısına verdiği zararlar nelerdir? Bu konudaki görüş ve önerileriniz nelerdir?
DÜNYANIN EN BÜYÜK KURUTMALIK KAYNAĞI OĞUZELİ

Bizim burada cevizlerimiz kurudu, eriklerimiz kurudu. Bütün meyve ağaçlarımız kurudu. Domatesimiz zaten yetişmiyordu, biber zaten yetişmiyordu, en son patlıcan yetişiyordu şuanda patlıcan da yetişemez duruma geldi. Yani biliyorsunuz bizim burası Türkiye’nin belki de dünyanın en büyük kurutmalık kaynağıdır. Yani dünyaya buradan gidiyor. Türkiye’ye buradan dağılıyor. Burada yetişen biber, patlıcan başka yerde yetişmiyor. Bundan insanlar kurutmalık yaparaktan geçimini sağlıyor. Yani şu anda Oğuzeli’nin ekonomisi tamamen buna bağlı. Yıllık 50 milyon TL’nin üzerinde para giriyor Oğuzeli’ne. Bu da buranın ölçeğinde güzel, büyük bir rakam. Bunun devam etmesi için bu suyun mutlaka bir an önce temizlenmesi lazım.

oguzeli-sait-kilic-mehmet

MEMOHABER: Hükümet yetkililerine ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu konuda bir çağrınız olacak mı?

BU VERİMLİ TOPRAKLARA YAZIK OLUYOR

Ben bu ihale süreçlerinin, ileri teknoloji arıtma tesislerinin bir an önce yapılması için gayretlerini bekliyoruz. Bu konuda onların da istekli olduğunu biliyorum. Bu müthiş bir çevre felaketi şu anda topraklar tamamen kuruma vaziyetine gelmiş durumda, artık götüremiyor. Toprak çoraklaştığı zaman bir daha geri dönüşü de mümkün değil. Suyun kirlettiği çevre kirliliğinin geri dönüşümü mümkün değil. Yazık ederiz bu kadar verimli arazilerin, toprakların çoraklaşmasını hiç kimse istemez.

Bir an önce ileri teknoloji arıtma tesisinin ihalesinin yapılıp yapım aşamasına geçmesi lazım.
MEMOHABER: İlçenizin içme suyunun temin edildiği Çaybaşı kaynağındaki içme suyu arıtma tesisi yeterli mi? Bu konuda ilçe halkınız sağlık soruları yaşıyor mu? Yaşamıyorsa bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?
Yani zaman zaman bu konuda şikâyetler geliyor biz de bunu anında GASKİ’ye iletiyoruz. Ama önceden daha çok şikâyet geliyordu. Bu aralar çok gelmiyor geldiği zaman da periyodik olarak GASKİ geliyor numune alıp laboratuarların da tahlil ettiriyorlar.

MEMOHABER: Oğuzeli için bir mega projeniz var mı? Varsa bu çalışmalar ne aşamada?
OĞUZELİ’NDE HAYALİM MODERN BİR KENT

Birincisi bu mobilya kenti projesini hayata geçirmek, havaalanı kavşağından Oğuzeli’ne kadar olan yolun duble yol olması bizim hayallediğimiz projelerin başında geliyor. Bir başka hayalimizde ilçe merkezimizde olan 30 bin metrekarelik bir alanın kentsel dönüşüm olarak dönüştürülmesi, şehir içinin de duble yola kavuşması ve modern binaları yapılması. Atıl vaziyette bulunan şehir merkezimizde ki kentsel dönüşüm alanının modern bir kent görünümüne dönüşmesi benim hayalim.

 

Şu anda varılacak hedefimiz mobilya kenti, kentsel dönüşüm alanı ve duble yol projemiz, sacır deremizin temizlenmesidir. Bunun biraz altında hayatın akışı içerisinde insanların istek ve ihtiyaçları çeşitlilik gösteriyor. Bizden vatandaşımızın istediği şey sosyal tesisler, eğitim alanları. Yani bununla ilgili çalışmalarımız biz göreve geldiğimizde ilçemizde bir tane sosyal tesis vardı. Şu anda ilçe merkezimizde 4 tane, köylerimizle birlikte 10 tane sosyal tesisimiz oldu.

Burada sadece taziye evi olarak hizmet görmüyor. Mesela bir tanesini etüt merkezi yaptık. Bir tanesinde kütüphane, okuma salonları, bilgisayar salonları oluşturduk. Yani sadece taziye için yapılan bir yer değil, tamamen sosyal tesis. Burada eğitim faaliyetleri var, kültür faaliyetleri var. Aynı zamanda bütün sosyal tesislerimizde ramazanla birlikte yoğunlaşan kuran kursu eğitimlerimiz yılın her ayında devam ediyor. Birçok dersliğimizi halk eğitim merkezi olaraktan verdik.

 

Bizde bunlarla birlikte büyük köylerimizde İŞ-KUR ve Halk Eğitim işbirliği ile eğitim faaliyetleri yapıyoruz. Mesela halı kursu açtık. Genç kızlarımız burada hem zamanlarını değerlendiriyorlar, hem de halı dokumayı öğrenerek İŞ-KUR’dan para yardımı alıyorlar. İki taraftan da fayda sağlıyorlar. Hem meslek sahibi oluyorlar, hem de para kazanıp zamanlarını değerlendiriyorlar. Bu sosyal tesislerin aynı zamanda da böyle bir işlevi var. Bunu bütün köylerimizde yaygınlaştırma gibi hedefimiz var.

MEMOHABER: Genel merkez partiniz çalışmalarınızdan memnun mu? Zaman zaman görüş ayrılıkları oluyor mu?
Yok, şuana kadar olmadı. Gaziantep’e gelen bütün genel merkez yöneticilerimiz bizi ziyaret ederler. Bizde kendilerini hem karşılarız, hem de uğurlarız. Ankara’ya gittiğimiz zaman da hepsi sıcak bir şekilde bizi karşılarlar. Çalışmalarımızı da duyuyorlar ve takdir ettiklerini söylüyorlar. Hiçbir çekişmemiz, hiçbir ayrılığımız olmadı bugüne kadar inşallah bundan sonra da olmaz. Siz de basın mensubu olaraktan biliyorsunuz genel başkanımız Oğuzeli’ne iki defa geldi. Seçimden önce ve seçimden sonra belediyeyi kazandıktan sonra geldi. Genel başkanımız sağolsunlar gelerek bizi şereflendirdiler. Biz de bundan çok mutlu olduk vatandaşımızla birlikte. Yani öyle bir ayrılığımız olmadı inşallah bundan sonra da olmaz.

MEMOHABER: FETÖ ile mücadele kapsamında Oğuzeli Belediyesi’nde görevden alınan oldu mu? FETÖ temizliği konusunda sizin düşünceleriniz nelerdir?

FETÖ İLE MÜCADELEDE ANINDA GEREĞİNİ YAPIYORUZ
İhraç edilen personelimiz yok. Şu anda açığa alınan 3 tane personelimiz var. Onları da gelen bilgiler doğrultusunda ben açığa aldım. İki tanesi Bank Asya’ya para yatırmaktan, bir tanesi ise bir derneğe üye olmaktan dolayı açığa alındı. Soruşturmaları açığa aldığımız yazılarda Valiliğe bildirdik. Valilikte bir soruşturmacı muhakkik görevlendirerekten bu işi yürütüyor.

 

Sonucunda büyüklerimiz ne karar verirse bizde onlara uyarız. Yani FETÖ ile mücadele de bize intikal eden konumları, duyumları biz anında gereğini yapıyoruz.
MEMOHABER: Eğitim, kültür ve spor alanlarında ne gibi faaliyetleriniz var? Ortak Akıl Projeniz ne gibi katkılar sağladı?
ORTAK AKIL PROJESİ ÇOK KATKI SAĞLADI
Tabi bu faaliyetlerimizin yanı sıra eğitim, kültür ve spor alanında çalışmalarımız da var. Birincisi göreve ilk geldiğimiz yıl yaz tatilinde öğrencilerimiz daha verimli geçirsinler diye yaz spor okulları açtık 5 dalda. Vatandaşımız ve çocuklarımız büyük ilgi gösterdiler. O sene yaz spor okullarımızı tamamlamış olduk. Sene içerisinde yine satranç turnuvaları, futbol turnuvaları düzenliyoruz. Gerek kurumlar arası, gerekse öğrencilerimiz arasında bu şekilde spora destek vermeye çalışıyoruz.

 

Göreve geldiğimiz üç yazdan bu yana spor okullarımız 5 dalda, 6 dalda bir çok alanda bu sene yine devam ettirdik. Bu sene farklı bir şey düzenledik. Bu çocuklarımızın hepsini de Halfeti’ye geziye götürdük. Aynı zamanda Oğuzeli’nde öğrenim gören bütün öğrencilerimizi Şahinbey anıtına geziye götürdük.
Orda hem bu ilimize kurtuluş savaşında katkı sağlayan kahraman Şahinbey’in anıtını ziyaret ettirdik, hem de milli duygularını geliştirmeye çalıştık. Onun dışında bunun gibi faaliyetlerimiz gerek vatandaşımıza, gerek öğrencilerimize devam ediyor. Yine göreve başladığımız yıl Eylül ayında uluslararası düzeyde Kültür Sanat ve Nar Festivali düzenledik. Geçen yıl bunu düzenleyemedik şehitlerimiz çok fazlaydı.

 

Bu sene yine planlamamızı yaptık, bu sene yapacaktık ancak değişik sebeplerden dolayı ertelemek durumunda kaldık. Festival olayı gerçekten Oğuzeli’nde tutmaya başladı. Vatandaşımız bu konuda ihtiyaç olduğunu bize söylediler, bizde bu konuda tüm hazırlığımızı yaptık ama son anda ertelemek zorunda kaldık. Aynı zamanda geleneksel olan aba güreşlerimizi de bir günü de aba güreşlerine ayırıyorduk onu da ertelemek zorunda kaldık.
İnşallah bölgemiz ve ülkemiz barış ve huzur içinde olduğu takdirde en kısa zamanda yapmaya çalışacağız.

 

Bunun dışında bir sosyal tesisimizi etüt merkezine dönüştürdük. Bir sosyal tesisimize de kütüphane, okuma salonu ve bilgisayar odası düzenleyerekten burada ki çocuklarımızı boş zamanlarda kendini geliştirmesini, sınava hazırlanmasını sağlamaya çalıştık. Yine sosyal tesisimizin birisinin altında gündüz bayanlara gece erkeklere olmak üzere spor salonu yaptık.

 

Bunların hepsi Oğuzeli’nde ilk olan şeyler. Şuanda vatandaşımızın da büyük ilgisi var. Birde Ortak Akıl Projemiz vardı. Eski belediye başkanlarımız, eski ilçe başkanlarımız yeni ilçe başkanlarımızla birlikte bir araya gelerek Oğuzeli ilçemizin daha iyi bir yere nasıl geleceği konusunda fikir jimnastikleri yaptık. Görüş alışverişinde bulunduk ve faydalı bir proje olduğuna inanıyorum.
OĞUZELİ DOĞALGAZLA TANIŞTI
Oğuz elimiz bu yıl doğal gaz ile tanışıyor göreve geldiğimizde 2018’de gelmesi planlanan doğalgaz girişimlerimiz neticesinde,2016 yılında tanışmış oldu. Göreve başladığımızdan bu yana 2,5 yıl içerisinde belediyemize 16 yeni araç kazandırdık. Bunlardan üç tanesi kamyon, dört tanesi iş makinesi, diğerleri de hizmet aracıdır. Bu araçlardan 8 tanesi hibe olarak belediyemize kazandırılmıştır. Göreve başladığımızdan bu yana ilçemizin en büyük problemlerinden birisi olan sacır deresi ıslahına DSİ ile birlikte başladık.

Bu ıslah kapsamında dört tane yeni köprümüz yapıldı. Sacır deresi beton duvara alındı. Göreve başladığımızda ilçemizde kasaplık hayvanların kesileceği bir Mezbahane ve kesimhane yoktu. Daha önceki Mezbahane satılmış kasaplık hayvanlar ise, evlerde kesiliyordu. Bu nedenle acilen kendi imkanlarımızla bir kesimhane yaparak vatandaşımızın hizmetine sunduk. Aynı zamanda bu etlerin taşınması için de yeni bir soğutmalı et taşıma aracı alarak etlerin hijyenik ortamda vatandaşlarımıza ulaşmasını sağladık. Oğuzeli ilçemizde şu anda hiçbir tane sinema bulunmamaktadır bu nedenle gençlerimizin ailemizin ve çocuklarımızın sinemadan mahrum olmaması için belediye tiyatro salonumuzda sinema günleri düzenleyerek, her 15 günde bir burada tarihi kültürel,eğitici ve eğlendirici filmler oynatıyoruz.

 

Kaynak:memohaber

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.