Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Kılıçdaroğlu ile Devam

05.09.2014
A+
A-

CHP Genel Başkanı ve genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 18. Olağanüstü Kurultay’da 1155 geçerli oyun 740’ını aldı. Diğer aday Muharrem İnce ise delegelerden 415 oy aldı. Kullanılan oyların 26’ı da geçersiz.

İNCE: 1 SAAT ÖNCE RAKİBİMDİ ŞİMDİ GENEL BAŞKANIM

CHP’nin 18’inci Olağanüstü Kurultayı’nda 740 delegenin oyu ile yeniden genel başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, teşekkür konuşması yaptı. Kılıçdaroğlu, “Sağlıklı bir rekabetin olabileceğini, bir arada rahatlıkla tartışabileceğimizi bütün dünyaya gösterdik. Gençler, meydanlarda slogan atıyorlardı. Birleşe birleşe kazanacağız diye. Evet, artık ayrılık, gayrılık yok. Birleşe birleşe kazanacağız. Gücümüzü birleştireceğiz” dedi.

Genel Başkan Adayı Muharrem İnce’yi de sahneye davet eden Kılıçdaroğlu, sözü bir süre İnce’ye bıraktı. Sorumluluğum arttı diyen Muharrem İnce ise “Daha fazla çalışacağız. 1 saat öncesinde Sayın Kılıçdaroğlu benim rakibimdi. Şimdi rakibim değil benim genel başkanımdır. Bu yağma düzeninden bu faşist diktatörden kurtulmak için elimden ne geliyorsa onu yapacağım” ifadelerini kullandı.

‘SAĞLIKLI BİR REKABETİN OLABİLECEĞİNİ DÜNYAYA GÖSTERDİK’

Kılıçdaroğlu, “Bir bayram havası için kongre yapmaktan son derece mutluyum. Sağlıklı bir rekabetin olabileceğini bütün dünyaya gösterdik. Bundan dolayı da son derece mutluyum.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Oy versin vermesin bütün delegelere şükranlarımı sunuyorum CHP’ye yakışır bir oylama gerçekleştirdiğiniz için. İzniniz olursa Muharrem İnce’yi buraya almak istiyorum. Biz büyük bir aileyiz. Biz güçlüyüz, biz eleştiririz. Biz demokrasiyi getirdik ve dünyaya örnek olacağız getirme noktasında. CHP geleceğe umutla bakıldığı bir Türkiye’yi ayağa kaldırmak zorundadır. Size her zaman inandım gençler. Siyasete giriniz, sadece burada olanlara demiyorum Türkiye’de olan gençler,’ Eğer benim de sözüm dinlenir’ diyorsanız siz de siyasete girin. Yüzde 10 barajını kabul etmeyiniz daha fazlasını isteyiniz. Yeni bir sayfa açtık. CHP’nin kurultayına baksınlar.” şeklinde konuştu.

Kürsüde bir konuşma yapan İnce ise “Önceden beni Yalova’daki seçmenler seçiyordu ama bugün Hakkâri’den Muğla’ya delege arkadaşlarım oy verdi. Gençler yarışacağız, tartışacağız ama kavga etmeden sonucu kabul edeceğiz. Türkiye’ye çok partili hayatı İsmet Paşa getirdi. Bu faşist düzeni yıkmak için birlikte çalışacağız. Sıfır oy aldığım il başkanlarım ne zaman çağırırsanız ben orada olacağım. Bir saat önce Sayın Kılıçdaroğlu benim rakibimdi şimdi rakibi değil genel başkanım. Bana oy veren vermeyen bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sayın Genel Başkanımıza saygılarımızı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE: ÜZGÜN DEĞİLİM DOĞRU YOLDAYIM

Genel Başkan Adayı Muharrem İnce, sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk değerlendirmesini yaptı. Üzgün olmadığını ifade eden İnce, şöyle konuştu:

“Bu partide korku imparatorluğunun devam ettiğini imza ile oy arasındaki farktan görebilirsiniz. 204 kişi imza verdiği halde oy vermemiş. O arkadaşlarıma bu baskıyı yapan güç nedir? Bunun sorgulanması lazım. Bu partide bu korku imparatorluğu ne yazık ki devam ediyor. bu imza olayından bu partiyi kurtarmamız lazım. Üzgün falan değilim. Doğru bir yoldayım. Doğru bir iş yaptığımı düşünüyorum. 177 imza aldım ama 415 oy aldım. Milletvekilleri, parti meclis üyelerinin oy kullandığı sandığa bakın bir de halkın oy kullandığı sandığa bakın. Aradaki farkı görürsünüz. Partinin vicdanı orada. Umuda yolculuk devam ediyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.